Naga Marketsflaga unii w Brukseli na tle niebaMinistrowie finansów strefy euro mają przeprowadzić dziś telekonferencję, podczas której uzgodnią prawdopodobnie środki o wartości ponad pół biliona euro na walkę z gospodarczymi skutkami pandemii koronaawirusa SARS-CoV-2. Równocześnie szacuje się, że plany wspólnej emisji długu będą wymagały więcej rozmów.


  • Europa podzielona w kwestii emisji euroobligacji
  • UE przeznaczy pół biliona euro na walkę z gospodarczymi skutkami pandemii
  • Gospodarka Niemiec może skurczyć się w tym roku bardziej niż podczas kryzysu finansowego w 2009 roku

Włochy i Hiszpania vs Niemcy i Holandia

Dotychczas Włochy i Hiszpania, które najbardziej ucierpiały z powodu epidemii, wyrażały największe poparcie dla emisji euroobligacji, które miałyby złagodzić głęboką recesję i sfinansować wzrost gospodarczy po zakończeniu kryzysu.

Jednak Holandia, Niemcy i kilka innych krajów sprzeciwiają się wzajemnemu zadłużaniu i twierdzą, że skoro wszystkie kraje strefy euro mogą nadal tanio pożyczać na rynku, a limity deficytu w UE zostały zniesione na czas pandemii, nie ma obecnie potrzeby tworzenia euroobligacji – zwłaszcza że proces ten trwałby latami.

UE przygotowuje wsparcie gospodarcze warte 0,5 bln EUR

Ministrowie finansów mają przygotować listę działań, które mogłyby zostać podjęte natychmiast.

Pierwszym z nich mają być rezerwowe linie kredytowe z funduszu ratunkowego dla strefy euro w wysokości do 2% produktu krajowego brutto danego kraju, czyli łącznie 240 mld euro. Zostaną one przyznane z minimalnymi warunkami skoncentrowanymi na kwestiach zdrowotnych, aby złagodzić obawy Włoch, które zostaną poinformowane, jakie reformy makroekonomiczne należy wdrożyć.

Drugim z nich będzie porozumienie o przyznaniu Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu 25 mld euro dodatkowych gwarancji, aby bank mógł zwiększyć swoje pożyczki o 200 mld euro, oprócz już trwającego 40 mld euro wzrostu pożyczek.

Trzecim będzie wsparcie dla planu Komisji Europejskiej, aby zebrać 100 mld euro na wsparcie płac pracowników, tak aby przedsiębiorstwa mogły skrócić godziny pracy pracowników, a nie ich zwalniać.

Wreszcie, ministrowie prawdopodobnie poprą plan Komisji Europejskiej i Holandii dotyczący utworzenia funduszu wsparcia w nagłych wypadkach, udzielającego dotacji na zaopatrzenie medyczne i opiekę zdrowotną, które mogą sięgnąć około 20 miliardów euro.

Niemiecka gospodarka skurczy się w tym roku o 4,2%

Ekonomiści szacują, że niemiecka gospodarka skurczy się w tym roku aż o 4,2% po czym wzrośnie o 5,8% w przyszłym roku. Zakładając poważną recesję instytuty ekonomiczne mają ogłosić swoje najnowsze projekcje dot. wzrostu gospodarczego w środę.

Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier wskazuje, że największa europejska gospodarka może skurczyć się w tym roku bardziej niż podczas kryzysu finansowego w 2009 roku, kiedy to skurczyła się ona o 5,7%. Przed wybuchem koronaawirusa, rząd spodziewał się natomiast wzrostu w tym roku o 1,1%.

Kurs euro przerywa spadki

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że kurs euro osłabiał się w relacji do dolara amerykańskiego nieprzerwanie przez sześć dni. Wskutek tych spadków rynek dotarł w okolice technicznego wsparcia, gdzie dziś pojawiła się reakcja popytowa.

Zapisz się na webinar: Kalendarz makroekonomiczny i inwestowanie podczas danych

Kurs euro do dolara amerykańskiego
EURUSD Daily

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułHossa na siłę i spadki kursu dolara. Czy złoty odbije?
Następny artykułZłotówka się umacnia, czy gospodarka odbija?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here