Naga Markets

flaga unii w Brukseli na tle niebaPo 90 godzinach negocjacji, trwający od piątku szczyt Unii Europejskiej dobiegł końca. Unijni przywódcy doszli do porozumienia i uzgodnili budżet UE oraz wart 750 mld euro (860 mld dolarów) fundusz odbudowy, z którego 390 mld euro przeznaczonych zostanie na granty, a 360 mld euro na pożyczki mające pomóc państwom członkowskim złagodzić skutki spowolnienia gospodarczego.

  • Unijni przywódcy porozumieli się w kwestii wartego 750 mld euro funduszu odbudowy
  • Największym beneficjentem tych środków będą Włosi, którzy najbardziej ucierpieli z powodu pandemii

Unijni przywódcy doszli do porozumienia

Po ponad czterech dniach zajadłych negocjacji w Brukseli, unijnym przywódcom udało się osiągnąć porozumienie. Prawie jedna trzecia funduszy przeznaczona zostanie na walkę ze zmianami klimatycznymi. Wszystkie wydatki muszą być bowiem zgodne z celem porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.Fundusze nadzwyczajne to istotne wsparcie finansowe dla gospodarek południowoeuropejskich, które najbardziej ucierpiały z powodu pandemii. Porozumienie to potwierdza także siłę samej wspólnoty

– Bardzo mi ulżyło. Znaleźliśmy rozwiązanie na największy kryzys, w jakim znalazła się UE – powiedziała Angela Merkel.

Największym beneficjentem europejskich środków będą prawdopodobnie Włosi, którzy według wstępnych szacunków mogą otrzymać aż 82 miliardy euro w formie dotacji i około 127 miliardów euro w formie pożyczek.

Dla porównania, Polska może liczyć na ponad 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach, a razem z uprzywilejowanymi pożyczkami 160 mld euro w cenach bieżących.

Na uwagę zasługuje jednak fakt, iż wypłata tych środków uzależniona ma być od realizacji celów klimatycznych oraz poszanowania praworządności.

– Po raz pierwszy w europejskiej historii nasz budżet będzie w jasny sposób powiązany z naszymi klimatycznymi celami, po raz pierwszy poszanowanie dla praworządności jest decyzyjnym kryterium dla wydatków budżetowych – oświadczył szef Rady Europejskiej,  Charles Michel.

NED

Kurs euro pikuje

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że tuż po zakończeniu negocjacji i ogłoszeniu porozumienia, kurs euro zauważalnie osunął się w relacji do dolara amerykańskiego. Spadki te zatrzymały się jednak w okolicy linii tendencji wzrostowej, gdzie po raz kolejny pojawiła się reakcja popytowa.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

EURUSD H1

Autor poleca również:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułTauron zyskuje ponad 15%. Planowana fuzja największych spółek energetycznych
Następny artykułMedApp złożył w KNF prospekt zw. z emisją akcji i przejściem na główny rynek GPW
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here