Naga MarketsKurs funta dalej rośnie! UE próbuje przekonać Borisa Johnsona do kompromisuKompromisu w kwestii umowy handlowej między Unią Europejską (UE) a Wielką Brytanią na razie nie widać na horyzoncie. Brytyjczycy dali sobie czas do końca czerwca na postęp w negocjacjach, w przeciwnym razie będą skłonni “odejść od stołu”. Osoby zaznajomione ze sprawą mówią, że UE pokłada nadzieję w interwencji Borisa Johnsona po rozmowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz przewodniczącym Rady UE Charlesem Michelem, która ma się odbyć w tym miesiącu. Kurs funta rośnie 5. dzień z rzędu i dotarł właśnie do kluczowego oporu.

  • UE i UK mają czas na zawarcie umowy handlowej do końca roku
  • Unia Europejska ma przekazać Johnsonowi do jakich ustępstw jest skłonna
  • Brytyjczycy mogą zerwać negocjacje w przypadku braku postępów
  • Kurs funta dotarł dziś do ważnego oporu

Boris Johnson nadzieją UE

Okres przejściowy po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej upływa z końcem obecnego roku. Do tego czasu obie strony mają opracować porozumienie handlowe, jednakże negocjacje utknęły w martwym punkcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Osoby zaznajomione z sytuacją mówią, że Unia Europejska ma poinformować Johnsona do jakich ustępstw jest skłonna. Wielka Brytania powinna jednak również przyjąć ugodowe podejście, by w drugiej połowie roku obie strony mogły dojść do porozumienia.

Premier Wielkiej Brytanii może się nie zgodzić na propozycję UE. Sugestie kompromisu odrzucił wczoraj James Slack, rzecznik Johnsona, który określił ją jako „pobożne życzenia ze strony UE”.

Brak zawarcia stosownej umowy handlowej do końca okresu przejściowego będzie skutkował wprowadzeniem w handlu reguł Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Kurs funta dotarł do kluczowej strefy oporu

Notowania funta szterlinga w relacji do dolara amerykańskiego umacniają się dziś 5. dzień z rzędu. Jak widać na wykresie dziennym para walutowej GBP/USD poniżej, kurs dotarł do kluczowej strefy oporu w obrębie 1,2620.

Wykres dzienny pary walutowej GBP/USD

Pokonanie wspomnianego wyżej obszaru otwierałoby drogę do kolejnej strefy obrony blisko 1,2770. Alternatywnie, w przypadku odbicia najbliższe kluczowe wsparcie wypada w okolicach poziomu 1,23.

Autor poleca również:

investConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here