Naga MarketsPolska i Węgry porozumiały się w sprawie kompromisu z Niemcami, aby odblokować budżet Unii Europejskiej w wysokości 1,8 bln euro i plan stymulacji pandemicznej. Kompromis zakończyłby impas, w wyniku którego Budapeszt i Warszawa groziły storpedowaniem unijnego funduszu pomocy o wartości 750 miliardów euro (3,3 biliona złotych) i budżetu na lata 2021-2027 z powodu sprzeciwu wobec uzależnienia od środków pieniężnych warunków praworządności. Polski złoty zyskuje w środę do dolara, euro i franka, oddając pola jedynie funtowi.

  • Wicepremier w Warszawie oświadczył, że osiągnięto porozumienie w sprawie planu wydatków
  • Niemcy twierdzą, że umowa nadal wymaga akceptacji wszystkich państw członkowskich
  • Polski złoty umocnił się do najwyższego poziomu od dwóch lat względem dolara

Wstępne porozumienie ws. budżetu UE może zostać sfinalizowane do piątku

Polski wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że osiągnięto porozumienie z Niemcami, które sprawują rotacyjną prezydencję w UE i teraz zostanie przedstawione reszcie bloku. Dodał, że porozumienie może zostać sfinalizowane do piątku przed końcem dwudniowego szczytu przywódców europejskich w Brukseli. Niemiecka rzeczniczka oświadczyła, że ​​rozwiązanie nie zostało jeszcze osiągnięte i wszystkie państwa członkowskie będą musiały się podpisać.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na razie mamy porozumienie między Warszawą, Budapesztem i Berlinem. Wierzę, że to porozumienie obejmie również 24 pozostałe stolice europejskie – powiedział dziennikarzom w środę w Warszawie Gowin.

Według urzędnika ambasadorowie UE spotkają się w środę, aby omówić sytuację budżetową. Gowin odmówił wchodzenia w szczegóły umowy, mówiąc tylko, że utrzymuje „suwerenność Polski i UE”.

Wiemy, że to weto Węgier i Polski istnieje, ponieważ ramy finansowe są powiązane z zasadą praworządności. Kanclerz wyjaśniła dziś rano, że nie może jeszcze powiedzieć, czy kompromis zostanie osiągnięty – powiedziała w Berlinie Martina Fietz, rzeczniczka niemieckiego rządu, zapytana o to, czy doszło do porozumienia.

Trwający impas zagroził Węgrom i Polsce, które miały otrzymać w nadchodzących latach co najmniej 180 mld euro, a także wypłatami, które są pilnie potrzebne, aby złagodzić rekordową recesję spowodowaną przez lockdown.

fpmarkets

Polski złoty zyskuje do euro, franka i dolara

Notowania par walutowych USD/PLN, EUR/PLN i CHF/PLN silnie spadają w środę po najnowszych doniesieniach. Jedynie funt brytyjski opiera się sile złotego, choć pozostaje na lokalnych minimach. Para USD/PLN zdołała naruszyć wrześniowe minimum w okolicach 3,6550 spadając na najniższy poziom od początku 2018 roku.

Kurs USDPLN na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs USDPLN na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here