Naga MarketsDziś 10 dzień września. Oznacza to, że do końca okresu przejściowego po Brexicie pozostały już niespełna cztery miesiące. Porozumienie między Wielką Brytanią a Unią Europejską powinno natomiast zostać wypracowane do 15. października, tak by do końca obecnego roku, czyli do zakończenia okresu przejściowego, obie strony zdołały je przeforsować. Biorąc jednak pod uwagę, że przez tyle miesięcy negocjacje stały w martwym punkcie, mało prawdopodobne wydaje się, by w ostatnim miesiącu miał nagle nastąpić jakiś przełom.

Boris Johnson przygotowuje UK do Brexitu bez porozumienia

Już na początku tygodnia informowaliśmy, że zdając sobie sprawę z ryzyka nieporodzenia rozmów handlowych, Wielka Brytania intensyfikuje działania mające przygotować kraj na hard Brexit. W tym celu, rząd Borisa Johnsona przygotowuje się do opublikowania nowych przepisów mających na celu osłabienie mocy prawnej umowy rozwodowej.

Johnson krytykowany przez UE i członków własnej partii

Działania te nie podobają się jednak unijnym negocjatorom, którzy badają już możliwość wystąpienia na drogę sądową przeciwko Wielkiej Brytanii w związku z planami premiera Borisa Johnsona dotyczącymi złamania warunków porozumienia regulującego wystąpienie Wielkiej Brytanii z bloku.

Bloomberg powołując się na oficjalne dokumenty wskazuje, że UE może mieć prawo do podjęcia kroków prawnych na mocy umowy rozwodowej jeszcze przed przyjęciem przez parlament kontrowersyjnych zapisów w brytyjskiej ustawie o rynku wewnętrznym.

Jakby tego było mało, Johnson stoi w obliczu sprzeciwu nie tylko ze strony Unii Europejskiej, lecz również członków własnej partii, którym nie podoba się plan złamania podpisanego wcześniej zobowiązania.

W czwartek obie strony odbędą nadzwyczajne posiedzenie. Plan Johnsona wywołał jednak konsternację u przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która powiedziała, że jest “bardzo zaniepokojona” i ostrzegła, że posunięcie brytyjskiego premiera “podważa zaufanie”.

Charles Michel, przewodniczący Rady Przywódców UE, dodał, że “nie wzbudza on zaufania, którego potrzebujemy, by budować nasze przyszłe stosunki”.

Wielka Brytania straci zdolność do zawierania umów handlowych

Powoli zaczyna realizować się także scenariusz, przed którym ostrzegał jeden z unijnych dyplomatów. Plany Wielkiej Brytanii spotkały się bowiem z natychmiastową reakcję Stanów Zjednoczonych. Marszałek Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, Nancy Pelosi powiedziała, że nie będzie “absolutnie żadnych szans” na zawarcie umowy handlowej między USA a Wielką Brytanią, jeśli działania Johnsona zagrożą pokojowi w Irlandii Północnej.

Okazuje się więc, że plan Johnsona może sprawić, iż Wielka Brytania nie przestrzegając swoich zobowiązań, sama podważy swoją pozycję międzynarodową i zdolność do zawierania umów handlowych.

– Jeśli stracimy reputację w zakresie dotrzymywania obietnic, które składamy, stracimy coś ponad cenę, czego być może nigdy nie odzyskamy – powiedział były premier Torysów John Major.

Kurs funta spadł o niemal 12 groszy

Kurs funta spada już czwartą sesję z rzędu, powiększając tym samym zasięg trwającej od początku tygodnia deprecjacji do blisko 12 groszy. Wskutek tak znacznej deprecjacji, kurs funta osunął się poniżej technicznego wsparcia w wysokości 4,91 zł, co w naturalny sposób mogłoby otworzyć drogę do dalszej deprecjacji, dla której realnym zasięgiem wydają się obecnie okolice 4,8550 zł.

Autor poleca również:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułAlior Bank testuje wsparcie przy 13 zł. Upadek oznacza powrót na tegoroczne minima
Następny artykułPGNiG opiera się rynkowej panice. Spadki niemal niezauważalne
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here