Naga MarketsKomisja Europejska naciska na irlandzki rząd, aby przedstawił swoje plany dotyczące granicy z Wielką Brytanią w przypadku, gdyby nie doszło do zawarcia umowy handlowej. Irlandzki rząd najprawdopodobniej rozpocząłby takie rozmowy dopiero w momencie wystąpienia scenariusza „no-deal”. W tym samym czasie kurs funta wobec dolara (GBP/USD) znalazł się najwyżej od połowy listopada.


Brexit: Brak porozumienia uderzy zarówno w Irlandię, jak i Wielką Brytanię

Rząd Irlandii okazał się nieuchwytny, gdy Komisja Europejska podjęła próbę doprecyzowania przez rząd jego planu na rozwiązanie kwestii granicy. Rzecznik prasowy komisji powiedział wczoraj dziennikarzom w Brukseli, że brak umowy handlowej na linii UK – UE najprawdopodobniej oznaczałby dla Irlandii powrót do poprzedniej granicy.

Premier Irlandii Leo Varadkar powiedział w zeszłym roku, że jego rząd nigdy nie stworzy granicy, ale wydaje się, że wycofał się z tego stanowiska gdy okazało się, że granica między Irlandią a resztą bloku jest jednym z możliwych scenariuszy Brexitu.

UK oddala sie od europejskiego kontynentuKomisja Europejska zauważa, że w przypadku hard Brexitu, ​​Irlandia będzie musiała nadzorować granicę z Wielką Brytanią, ponieważ stanie się zewnętrzną granicą bloku. W środę, w wywiadzie dla RTE, irlandzki minister rolnictwa Michael Creed wykluczył możliwość powrotu twardej infrastruktury granicznej bez względu na dalszy los Brexitu. Taki scenariusz byłby zdecydowanie pozytywny zarówno dla Irlandii jak i Wielkiej Brytanii, gdyż pozwoliłby zachować prosty system dla handlu i swobodę przy przemieszczaniu się przez granicę.

Z kolei irlandzki polityk mocno zaangażowany w Brexit, Leo Varadkar uważa, iż „no-deal” znacznie skomplikuję sytuację. W jego ocenie rząd premier May stoi przed dylematem: ulec żądaniom Irlandii by upewnić się, że Brexit zostanie zatwierdzony przez brytyjski parlament albo wziąć na siebie ryzyko scenariusza „no-deal”, który prawdopodobnie będzie niekorzystny zarówno dla Irlandii jak i UK.

Zobacz również: Funt będzie się umacniał w 2019 roku, twierdzi duży bank

Sytuacja wyjścia UK ze wspólnych struktur pozostaje niejasna. Podczas, gdy opozycja wzywa do przeprowadzenia drugiego referendum, przynajmniej chwilowo zniknęło ryzyko najbardziej negatywnego scenariusza przebiegu Brexitu. Premier UK znalazła się pod presją grupy brytyjskich polityków, którzy zaproponowali nową umowę zmuszając ją do zwrócenia się do UE o przedłużenie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Kurs funta rysuje nowe maksima w 2019 roku

Wiele wskazuje na to, że kurs funta szterlinga stał się o wiele bardziej odporny na niepokoje związane z Brexitem i umacnia się trzeci dzień z rzędu. W efekcie wybija poziom 1,30 i pogłębia tegoroczne maksima. Ostatni raz cena GBP znajdowała się tak wysoko w pierwszej połowie listopada, czyli ponad dwa miesiące temu. Najbliższym poziomem oporu jest 1.3073 oraz 1.3173, gdzie para GBP/USD po raz ostatni była pod koniec października 2018 roku.

UE naciska na rząd Irlandii na wypadek hard BrexituConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here