Naga Markets

Kurs euro do dolara (EUR/USD) we wtorek notowany jest na 0,97 dol., choć jeszcze przed tygodniem para otarła się o 1,00 dol. Według analityków ING, obecny trend spadkowy będzie miał kontynuację aż do poziomu 0,92 dol., który może zostać osiągnięty w styczniu.

Kurs euro: UE gotowa na zimę, uważa MUFG

Zdaniem analityków banku inwestycyjnego MUFG, Unia Europejska, w tym strefa euro, poradziły sobie dobrze z zabezpieczeniem gospodarki przed trudną zimą w związku z niedoborami gazu.

– Jeśli chodzi o podaż gazu ziemnego, osiągnęliśmy już niemal najgorszy możliwy punkt: dostawy z Rosji są bliskie zeru. – zauważyli analitycy MUFG.

– Jeśli chodzi o ceny, Europa korzysta z ogromnych postępów w zapełnianiu magazynów (w całej UE 85%, a wkrótce ma osiągnąć 90%). – dodali.

Według MUFG, agresywne kroki podjęte w ramach stymulacji fiskalnej pomogą ograniczyć skalę potencjalnego spowolnienia europejskiej gospodarki, która prawdopodobnie nadejdzie zimą. Do tej pory w celu ochrony przed kryzysem energetycznym zaangażowano 665 mld euro w ramach ekspansji fiskalnej.

W październiku decyzję monetarną podejmie EBC.

– Trzymamy się podwyżki o 75 pb w październiku i oczekujemy, że po niej nastąpi podwyżka o 50 pb w grudniu. – skomentowali analitycy MUFG.

Analitycy MUFG pozostają jednak niedźwiedzio nastawieni do euro pomimo wsparcia politycznego i dalszego podnoszenia stopy procentowej przez EBC.

XTB

– Podwyżki EBC są w pełni wycenione przez rynek i wraz z działaniami Fed jedynie wzmacniają ryzyko związane z zacieśnieniem warunków finansowych. – dodali. – Pozostajemy niedźwiedzio nastawieni do EUR pomimo wsparcia polityki i dalszych podwyżek EBC.

Zobacz również: Prognoza kursu funta: GBP/USD może być najniżej w historii, ostrzega Goldman Sachs

ING oczekuje dalszej dominacji dolara

Dolar wciąż będzie się umacniał, spodziewają się analitycy walutowi banku ING. Według nich, już za 3 miesiące będziemy świadkami osiągnięcia przez EUR/USD poziomu 0,92 dol.

– Czy dolar wkrótce osiągnie szczyt? Z perspektywy zarządzania ryzykiem powiedzielibyśmy “nie”. Wygląda na to, że Fed będzie kontynuował zacieśnianie polityki pieniężnej do recesji (zakładamy wysokość stopy procentowej Fed na poziomie 4,25-4,50% na początku przyszłego roku), co powinno utrzymać dolara w szerokim zakresie. – stwierdzili analitycy ING.

UE jest gotowa na ciężką zimę, prognozuje MUFG. Jednak kurs euro może i tak spaść
Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com

Według ING, recesja w strefie euro będzie długotrwała i obecnie znajdujemy się u jej progu:

– Strefa euro właśnie wchodzi w trzy kolejne kwartały ujemnego wzrostu. Jako waluta procykliczna, nie jest to czas dla euro, by błyszczeć. Widzimy wejście notowań EUR/USD w przedział 0,90-0,95 dol. – dodali eksperci z ING.

Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostęp do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułBranża CleanTech nabiera rozpędu – Wywiad z Marcinem Wasilewskim, CEO EIT InnoEnergy
Następny artykułUkraińskie spółki potaniały na GPW, eskalacja konfliktu po rosyjskich atakach
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here