Naga MarketsUnia Europejska wystosowała w kierunku Chin ostrzeżenie w związku z ich globalnymi ambicjami handlowymi. To bezprecedensowa decyzja, która nakłada taryfy celne na eksporterów z innego państwa niż pochodzą ich produkty. Do tej pory takie europejskie cła koncentrowały się wyłącznie na subsydiach przyznawanych przez kraj, w którym mają siedzibę eksporterzy.

  • UE uderza w chińskie subsydia eksportowe
  • KE zamierza chronić europejskich producentów tkanin z włókna szklanego

Chińskie subsydia na cenzurowanym

– Jest to przełomowy przypadek, który może doprowadzić do wielu podobnych sytuacji. Chińskie wsparcie państwowe jest w rzeczywistości szeroko rozpowszechnione poza granicami Chin, co ma zniekształcający wpływ na UE i inne zagraniczne podmioty – powiedziała Agatha Kratz, zastępca dyrektora w Rhodium Group, który prowadzi badania nad stosunkami UE-Chiny i chińską dyplomacją handlową.

Spór dotyczy importu do UE tkanin z włókna szklanego z Egiptu, które są dobrem przemysłowym wykorzystywanym w niemal wszystkich dziedzinach przemysłu, od turbin wiatrowych po sprzęt sportowy.

Dwaj egipscy eksporterzy takich tkanin to spółki zależne China Jushi Co. i Zhejiang Hengshi Fiberglass Fabrics Co., które mają siedzibę w strefie współpracy gospodarczej i handlowej Chiny-Egipt Suez będącej częścią kontrowersyjnego chińskiego planu rozwoju infrastruktury “Belt and Road”.

Unia Europejska stwierdziła, że spółki otrzymały subsydia eksportowe tj. dopłaty przyznawane w celu uzyskania nadwyżki eksportowej lub zwiększenia już występującego eksportu na dane dobro. od rządu chińskiego i egipskiego. Pomoc ta, wraz z subsydiami na tkaniny z włókna szklanego wysyłane bezpośrednio z Chin, uderzyła w rynek europejski i lokalnych producentów takich jak fiński Ahlstrom-Munksjo Oyj. Producenci z UE mieli ponieść z tego tytułu “istotną szkodę”.

Europa intensyfikuje więc działania na rzecz ochrony przed ekspansjonistyczną chińską polityką handlową, co odzwierciedla obawy Stanów Zjednoczonych dotyczące wzrostu gospodarczego Chin, a jednocześnie pozostaje w ramach Światowej Organizacji Handlu.

Cło antysubsydyjne UE na tkaniny z włókna szklanego z Egiptu wynosi 10,9% i obowiązuje przez pięć lat. W ramach tej samej decyzji, UE nałożyła także osobny zestaw opłat antysubsydyjnych w wysokości od 17% do 30,7% na tkaniny z włókna szklanego pochodzące z Chin. Działania te mają przeciwdziałać przywozowi tkanin z włókien szklanych z Chin po cenach niższych od kosztów europejskich producentów.

Autor poleca także:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCzy WIG20 i S&P 500 czeka druga fala wyprzedaży?
Następny artykułNasdaq – niedźwiedzie zaczynają przejmować kontrolę
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here