Naga Marketsflagi uniiPaolo Gentiloni, unijny komisarz ds. ekonomii, powiedział niemieckiemu magazynowi Der Spiegel, że aby zaradzić kryzysowi koronawirusa w strefie euro może być konieczna pomoc warta około 1,5 biliona euro. Tymczasem eksperci z JPMorgan obniżyli swoje prognozy dla pary EURUSD w związku z trwającą pandemią.

  • UE może pogrążyć się w kryzysie gospodarczym i politycznym
  • JPMorgan: Roczna prognoza dla EURUSD do 1,06, z 1,08 wcześniej
  • EURUSD poniżej 1, jeśli wystąpi „kryzys zadłużenia”

Zobacz również: Polska i Węgry dwa bratanki. Inflacja największa w całej Unii Europejskiej

Te artykuły również Cię zainteresują
UE: Na walkę z koronawirusem może być potrzebne 1,5 biliona euro

Zaledwie 10 dni temu informowaliśmy, że Unia Europejska zjednoczyła się w obliczu pandemii koronawirusa. Choć wewnętrzne podziały pozostają na wysokim poziomie, ministrom finansów udało się wypracować porozumienie ws. pakietu ratunkowego w wysokości 540 mld euro.

Unijny komisarz uważa, że strefa euro będzie potrzebowała większego pakietu finansowego

Eurogrupa dotychczas przedstawiła propozycje pomocy o wartości ponad 500 miliardów euro na finansowanie opieki zdrowotnej i pracy krótkoterminowej oraz pomocy małym i średnim firmom. Obecna sytuacja pokazuje, że będzie potrzebny kolejny bilion euro, by skutecznie przeciwdziałać recesji w strefie – oznajmił Gentiloni.

Dodał, że fundusze mogą być pozyskane z kolejnego wieloletniego budżetu UE.

Zobacz również: Kurs EURUSD: Następny ruch to spadek do 1,05 – TDS

JPMorgan: Spadek EURUSD przez wpływ COVID-19

W ocenie analityków z banku JPMorgan, obciążenia związane z długiem państwowym na całym świecie wzrosną z powodu COVID-19. Zauważają również, że euro stoi w obliczu zagrożenia, że szok wzrostu gospodarczego i zadłużenia może – jeśli będzie wystarczająco dotkliwy – podważyć strukturę samej waluty i całej strefy.

Brak solidarności politycznej widoczny w tym kryzysie może również podsycać populizm antyeuropejski w samej Unii Europejskiej oraz na jej peryferiach – napisano w notatce.

JPM zauważa, patrząc wstecz, że skok siły EUR na początku kryzysu, kiedy akcje zaczęły spadać, był jedynie tymczasowy, wywołany jednorazowym wycofaniem pewnej klasy transakcji finansowych (carry trade) z rynku finansowego. Impuls wzrostowy napędzany był napływem kapitału do euro i odpływem z USD.

Uważamy, że rynek niedźwiedzia wróci i obniży kurs pary walutowej EURUSD. W perspektywie rocznej oczekujemy spadku do poziomu 1,06 (poprzednio 1,08). W przypadku wystąpienia kryzysu zadłużenia w strefie euro oczekujemy spadku w kierunku parytetu – podsumowano.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcomConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here