Naga Markets

Udana aktualizacja Ethereum to szansa szerokiej adopcji ETH, twierdzi bank INGBlockchain Ethereum (ETH) znajduje się zaledwie krok od poważnej i ryzykownej aktualizacji. Jeżeli ta się powiedzie, znacznie zmniejszy zużycie energii elektrycznej przez sieć bloków. To z kolei zwiększyłoby akceptowalność Ethereum przez decydentów i instytucje finansowe na całym świecie. Zdaniem analityków ING przejście na proof-of-stake może być dla wiodącej platformy zdecentralizowanych finansów ważnym krokiem do szerokiej i powszechnej adopcji.

The Merge sieci Ethereum, czyli ambitna aktualizacja drugiego najważniejszego blockchaina na świecie

Po długim okresie oczekiwania, drugi na świecie blockchain prawdopodobnie przejdzie z algorytmu konsensusu “proof of work” (PoW) na “proof of stake” (PoS) jeszcze w tym miesiącu. Oznacza to, że transakcje na blockchainie Ethereum nie będą już rejestrowane przez górników, którzy potrzebują dużo mocy obliczeniowej, aby udowodnić, że ciężko pracowali nad weryfikacją każdej z nich.Po “połączeniu”, transakcje będą przetwarzane przez walidatorów, którzy zamiast mocy obliczeniowej poświęcają swoje ethery (złożyły depozyt zabezpieczający o odpowiedniej wartości), aby utrzymać stabilność i płynność ekosystemu.

– Dyskusja na temat zalet i wad PoS vs PoW jest prawie tak stara jak Bitcoin i nie możemy tutaj przedstawić wszystkich argumentów. To, co nas interesuje, to fakt, że przejście na PoS może z czasem zwiększyć akceptowalność Ethereum i wszystkich aplikacji zbudowanych na jego podstawie dla decydentów i regulatorów. To z kolei może stanowić impuls dla tradycyjnych instytucji finansowych do rozwijania usług opartych na Ethereum – prognozuje ING w swojej najnowszej analizie.

Ethereum nie jest pierwszym blockchainem, który przyjął PoS. Ale jest powszechnie uważany za najważniejszy blockchain po Bitcoinie, będąc podstawowym budulcem uniwersum zdecentralizowanych finansów (DeFi).

Co więcej, Ethereum nie ma zamiaru zatrzymać się ani na chwilę, aby zaktualizować sieć. Zamiast tego, jak opisuje to ethereum.org, nowy silnik PoS zostanie wymieniony „w trakcie lotu”. Lotu, który gości różne aplikacje, tokeny i platformy. Wiele rzeczy może pójść więc nie tak.

Inwestuj w kryptowaluty w formie CFD razem z brokerem Plus500. Już teraz załóż rachunek!

Stawka aktualizacji Ethereum jest wysoka

Rzeczywiście, podczas gdy społeczność Ethereum spędziła dużo czasu na testowaniu PoS (poligon testowy PoS zwany “beacon chain” działa od grudnia 2020 r.), wdrożenie tak fundamentalnej aktualizacji, podczas gdy sieć nadal działa, jest niezwykle ambitne i trudne.

XTB

Każda osoba, która kiedykolwiek próbowała szybko zaktualizować system operacyjny na swoim komputerze doskonale wie, że prawie zawsze pojawiają się nieoczekiwane problemy, które kończą się zajęciem znacznie większej ilości czasu niż przewidywano.

– Spodziewamy się, że czołowi deweloperzy Ethereum będą spędzać całe noce przyklejeni do swoich ekranów podczas aktualizacji – dodaje ING.

Kolejnym pytaniem podczas aktualizacji jest to, jak zareagują sami górnicy Ethereum. Zainwestowali oni bowiem sporo w dedykowany sprzęt, zazwyczaj procesory graficzne, które nie będą mogły być dłużej wykorzystywane do wydobywania Ethereum po aktualizacji do PoS. Niektórzy górnicy mogą zdecydować się na dalsze utrzymywanie blockchaina opartego na PoW, tworząc “fork”, czyli rozwidlenie sieci. Takie zdublowanie blockchaina ze wszystkimi jego tokenami stwarza wiele problemów np. dla giełd i traderów. Na szczęście społeczność kryptowalutowa przez lata zdobyła doświadczenie w zarządzaniu takimi forkami, między innymi na przykładzie Bitcoina.


W kryptowaluty w formie CFD możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż konto i zacznij trading!

CHCĘ HANDLOWAĆ W CFD NA KRYPTOWALUTY

77% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Udana aktualizacja sprawiłaby, że Ethereum byłoby znacznie szerzej akceptowane…

Patrząc na powyższe wyzwania można zastanawiać się, dlaczego Ethereum w ogóle podjęło się tego projektu? Poza poprawioną skalowalnością, głównym powodem jest drastyczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Ethereum.org twierdzi, że po przejściu na PoS sieć będzie potrzebowała jej o 99,95% mniej.

Ważną nietechniczną konsekwencją tej wielkiej redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną jest to, że może ona sprawić, że Ethereum stanie się bardziej przyjazne dla decydentów i regulatorów. Kiedy Parlament Europejski dyskutował nad nadchodzącym rozporządzeniem UE w sprawie rynków aktywów kryptograficznych na początku tego roku, zrównoważony rozwój był ważnym tematem.

Politycy nie czują się komfortowo z wysokim zużyciem energii elektrycznej przez mechanizm konsensusu PoW. Z całą pewnością, zalety i wady PoW vs PoS są pokarmem dla fundamentalnej i często gorącej debaty, która ma o wiele więcej niuansów niż sugerują – wprawdzie imponujące – liczby kWh.

Jest jasne, że przejście na PoS usuwa zużycie energii, który dla regulatorów jest jednym z ważniejszych problemów. To z kolei usuwa przeszkodę dla tradycyjnych instytucji finansowych i innych firm w oferowaniu usług opartych na Ethereum, choć inne cały czas pozostaną na ich drodze.

…choć Proof-of-Stake nie jest też odpowiedzią na wszystkie problemy

PoS to jednak nie same superlatywy, ale także pewne minusy. Na przykład jego kod jest znacznie bardziej złożony niż PoW. Może to spowodować powstanie nowych podatności na ataki. Hakerzy z pewnością będą badać nową infrastrukturę w poszukiwaniu ukrytych wad. Inną kwestią jest to, że PoS tworzy nową formę nierówności. Z PoW, istniało poczucie, że każdy może się przyłączyć i zacząć wydobywać kryptowaluty.

Z kolei w przypadku „PoS” trzeba posiadać co najmniej 32 ETH, aby móc zostać walidatorem i zgarniać nagrody za walidację. Alternatywą są pule stakingowe dla PoS, które zapewniają możliwości dodatkowego zarobku tym, którzy nie posiadają tak dużo etherów. Z drugiej strony, w przypadku PoW, dni, w których stary laptop był wystarczający do zyskownego wydobycia monet, także dawno minęły.

Niektórzy martwią się o zwiększone możliwości cenzury sieci przez walidatorów PoS. Jednak w zasadzie górnicy PoW również mogliby stosować cenzurę. Nie jest też oczywiste, czy PoS doprowadzi do bardziej skoncentrowanego krajobrazu walidatorów niż PoW, gdzie górnicy od dawna współpracują w połączonych pulach. W końcu to nie technologia robi różnicę, ale raczej postawa – i regulacje – tych, którzy jej używają.

– Ogólnie rzecz biorąc, istnieje kompromis między odpornością na cenzurę a stosowaniem polityki przeciwdziałania praniu pieniędzy i sankcji, które są wymagane, aby kryptowaluta była akceptowana przez organy regulacyjne. W końcu trzeba tu znaleźć kompromisy – podsumowuje ING.

Nadchodząca migracja Ethereum z PoW do PoS może być największym planowanym wydarzeniem na rynku kryptowalut od lat. Sama migracja i jej następstwa niosą ze sobą ryzyko i będą uważnie obserwowane. Udana migracja byłaby komplementem dla społeczności Ethereum: usunęłaby również ważną przeszkodę w akceptacji Ethereum przez regulatorów, a tym samym w rozwoju usług opartych na Ethereum przez tradycyjne instytucje finansowe.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena akcji cdr | płatność blik | notowania cd projekt | neuca notowania | lpp akcje kupno | stalprodukt kurs | notowania akcji pgnig |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here