Naga MarketsUdaję, że dogecoin (DOGE) nie istnieje. Stanley Druckenmiller o bitcoinie i innych krypto
Stanley Druckenmiller

Miliarder i inwestor Stanley Druckenmiller niedawno wyjaśnił, dlaczego zainwestował tylko 20 milionów dolarów w bitcoina (BTC), sceptycznie podchodzi do etheru (ETH) i woli udawać, że dogecoin (DOGE) w ogóle nie istnieje. Przyznał, że „poczuł się jak kretyn” nie posiadając ekspozycji na cyfrowe aktywa, gdy te dynamicznie rosły.

  • Druckenmiller zabrał głos w sprawie trzech popularnych kryptowalut
  • Bitcoina uważa za główny magazyn wartości, dogecoin jest dla niego jedynie spekulacją
  • Z kolei ether wyróżnia rozbudowana sieć, jednak sam token nie cieszy się uznaniem miliardera

Bitcoin w portfelu Druckenmillera

– Na pierwszy ruch bitcoina – myślę, że z 50 dolarów do 17 tys. dolarów – po prostu patrzyłem zdumiony. I chciałem go kupić każdego dnia. To szło w górę i – mimo że nie myślałem o tym zbyt wiele – po prostu nie mogłem znieść faktu, że to szło w górę, a ja nie posiadałem udziałów – powiedział Druckenmiller w wywiadzie dla The Hustle w ubiegłym tygodniu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kilka lat temu, Druckenmiller stwierdził, że bitcoin jest “rozwiązaniem w poszukiwaniu problemu”. Od tego czasu jednak jego opinia na temat kryptowaluty uległa zmianie. Po pierwsze, w końcu zdał sobie sprawę, jaki problem BTC ma na celu rozwiązać i jak sam zauważa są to “banki centralne”.

– Znalazłem problem: kiedy zrobiliśmy ustawę CARES, a przewodniczący Powell zaczął przekraczać wszelkiego rodzaju czerwone linie, jeśli chodzi o to, Fed zrobi, a czego nie zrobi. Problemem był Jay Powell i światowi bankierzy centralni, którzy zaczęli wariować i sprawili, że pieniądz fiat stał się jeszcze bardziej wątpliwy, niż był do tej pory, kiedy posiadałem złoto – wyjaśnił Druckenmiller.

Ostatecznie Druckenmiller nigdy nie posiadał żadnego BTC, podczas gdy cena kryptowaluty wzrosła z 50 do 17 000 dolarów i “czuł się jak kretyn”. Następnie zadzwonił do niego kolega miliarder Paul Tudor Jones i powiedział “Czy wiesz, że kiedy BTC spadł z 17 000 do 3000 dolarów 86% ludzi, którzy posiadali go przy 17 tys. dol. nigdy go nie sprzedało?”.

W końcu zdecydował się na zakup BTC o wartości 100 milionów dolarów po cenie około 6200 dolarów – ale napotkał pewne problemy. Druckenmiller nie wyjaśnił jednak, na czym one polegały.

– Zajęło mi 2 tygodnie, aby kupić BTC za 20 milionów dolarów. Kupiłem wszystko około 6500 dolarów, tak mi się wydaje. I powiedziałem: ‘to niedorzeczne’. Wiesz, zajęło mi to dwa tygodnie. Mogę kupić tyle złota w 2 sekundy” – ubolewał, dodając: “Więc jak idiota przestałem je kupować. Następną rzeczą, jaką widziałem, był handel na poziomie powyżej 13 tys. dol. – mówi dalej miliarder.

– Moje serce nigdy nie było w tym rynku. Jestem 68-letnim dinozaurem, ale kiedy to zaczęło się ruszać i instytucje zaczęły podbijać cenę, mogłem zobaczyć starego słonia próbującego dostać się przez dziurkę od klucza i nie mogącego się zmieścić w czasie – argumentował.

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dolary kurs | notowania funta | bitcoin cena wykres | sp 500 index | akcje pkp cargo | zlotowka kurs | pgnig notowania |

Przyszłość etheru jest niepewna

Mówiąc o ETH i innych kryptowalutach, Druckenmiller przekonywał, że będzie “bardzo, bardzo ciężko zdetronizować” bitcoina jako ostateczny magazyn wartości wśród aktywów.

– Myślę, że BTC wygrał batalię o przechowywanie wartośc ponieważ jest marką, istnieje od 13-14 lat i ma skończoną podaż. Czy będzie to złoto? Nie wiem. Na pewno w ciągu ostatniego roku lub dwóch robi dobrą imitację – zauważył.

Tymczasem Druckenmiller pochwalił zalety sieci Ethereum jako “ułatwiacza handlu” i wiodącej platformy dla inteligentnych kontraktów. Miliarder powiedział jednak, że jest “nieco bardziej sceptyczny co do tego, czy może ono utrzymać swoją pozycję”.

– Przypomina mi to trochę MySpace przed Facebookiem. A może lepszą analogią jest Yahoo przed pojawieniem się Google. Google nie było o wiele szybsze niż Yahoo, ale nie musiało być. Pojawiło się po prostu w odpowiednim momencie – twierdzi Druckenmiller.

Ponadto, argumentował, że zupełnie nowy, lepszy system płatności może pojawić się w przyszłości, a “jest szansa, że nie został jeszcze nawet wymyślony.” Tymczasem VBRC prawdopodobnie nadal będzie uważany za magazyn wartości podobny do złota.

– Tak długo, jak Jay Powell będzie zachowywał się tak jak do tej pory myślę, że złoto i bitcoin będą miały wiatr wiejący w żagle – zauważył Druckenmiller.

Miliarder udaje, że DOGE nie istnieje

Z drugiej strony, dogecoin w ogóle nie wywołuje poważnych refleksji u Druckenmillera. Pomimo licznych aprobat ze strony miliarderów takich jak Elon Musk czy Michael Saylor, DOGE jest tylko częścią “tej fali pieniędzy w Teorii Większego Głupca”, argumentował.

– Nie shortowałbym dogecoina, gdyż nie lubię gasić ognisk spekulacyjnych i podpisywać się pod tym swoją twarzą. Więc po prostu staram się udawać, że DOGE nie istnieje. Myślę o nim tak mało, że nawet nie przeszkadza mi to, gdy idzie w górę – wyznał Druckenmiller.

Porównał dogecoina do boomu na tokeny niezamienne NFT w tym sensie, że “jest to przejaw najbardziej szalonej polityki monetarnej w historii”.

– I myślę, że ponieważ nie ma limitu podaży, tak naprawdę nie widzę użyteczności DOGE w tej chwili. Kiedy BTC szedł w górę szalałem, ponieważ nie byłem jego właścicielem. Kiedy dogecoin idzie w górę, po prostu zaczynam się śmiać – powiedział Druckenmiller, podsumowując: “Nie wybierajcie długich pozycji i nie wybierajcie krótkich. Chyba, że lubicie kasyna wtedy taka inwestycja jest w porządku”.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here