Naga Marketskurs euro, notowania euro i dolaraRok 2019 ma się ku końcowi, a inwestorzy przygotowują strategię na kolejny, 2020 rok. UBS Global Wealth Management przeprowadził ankietę wśród inwestorów, z której wynika, że obawy przed burzliwym rokiem 2020 mogą sprzyjać większej alokacji gotówki w aktywach respondentów.

Sondaż UBS objął ponad 3400 respondentów z całego świata, którzy mają aktywa inwestycyjne o wartości przynajmniej 1 miliona dolarów. Badan uważają, że największym problemem geopolitycznym pozostanie kwestia wojny handlowej na linii USA – Chiny, natomiast kolejne zagrożenie dla portfeli upatrują w amerykańskich wyborach prezydenckich.

Problemy geopolityczne największym zmartwieniem

Obecnie, inwestorzy w gotówce mają ulokowane średnio 25% aktywów, a więc mniej niż w czasie badania z maja, gdzie gotówka stanowiła 32% aktywów. Jednak w przyszłym roku może się to zmienić, ponieważ inwestorzy oczekują znacznych osunięć na rynkach akcyjnych przed końcem przyszłego roku.

Zobacz też: Sztabki złota pozwalające zachować “anonimowość”. Estoński oddział Danske Bank oferował je klientom 

– Szybko zmieniające się otoczenie geopolityczne jest największym zmartwieniem dla inwestorów na całym świecie– powiedziała w oświadczeniu Paula Polito, specjalistka ds. strategii klienta w UBS GWM.
– [Inwestorzy] widzą, że globalne, wzajemne połączenia i reperkusje zmian wpływają na ich portfele bardziej niż tradycyjne fundamenty biznesowe, co jest wyraźną zmianą z przeszłości – dodała Polito.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Potencjalny wzrost zmienności

Niemal 80% ankietowanych spodziewa się wzrostu zmienności do końca 2020 roku przy istotnej wyprzedaży na rynku. Istnieją zatem obawy, co do perspektyw na nadchodzący rok.

Optymizm odnośnie zwrotu z inwestycji w ciągu następnych 10 lat | źródło: UBS Wealth Management dla
Optymizm odnośnie zwrotu z inwestycji w ciągu następnych 10 lat | źródło: UBS Wealth Management dla

Jednakże patrząc w dłuższym, 10-letnim terminie, 69% respondentów jest nastawiona optymistycznie do zwrotu z inwestycji. Największy optymizm widoczny jest w Ameryce Łacińskiej (83%), a najniższy w Azji (65%).tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here