Naga MarketsOsłabienie dolara w styczniu przyczyniło się do zauważalnego odbicia kursu AUD czy NZD na rynku – zauważa UBS. Jednak zdaniem analityków banku, słabszy dolar nie jest jedynym czynnikiem, który będzie wspomagał price action tych walut w kolejnych tygodniach…


Zarówno dolar australijki jak i dolar nowozelandzki zaliczane są do grupy walut surowcowych – szczególnie wrażliwych na zmiany w poziomie cen surowców przemysłowych. W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami zauważalnych wzrostów na tym rynku choć, jak przekonują analitycy UBS, AUD nie odzwierciedliło jeszcze w pełni ruchu jaki nastąpił choćby na wykresie rud żelaza.

W trakcie ostatniego boomu żelazowego w latach 2010-2012 ceny tego surowca choć stanowiły jeden z czynników wpływający na aprecjację AUD, to siła tego wpływu była relatywnie niewielka – czytamy w dzisiejszym raporcie UBS. Wzrost cen żelaza, głównego towaru eksportowego Australii oznacza, że przychody z handlu powinny zniwelować niekorzystny dla AUD spread w stopach procentowych. W międzyczasie, nadwyżka handlowa Australii w 2017 może należeć do najwyższych w historii co powoduje, że bardzo prawdopodobnym jest iż sytuacja na rynku surowcó determinować będzie kształt wykresu AUD/USD.

Komentarze makroekonomiczne, raporty walutowe, rekomendacje i analizy. To wszystko znajduje się w aktualizowanej bazie FxWatcher. Skorzystaj z darmowego okresu próbnego  i wykorzystaj przewagę na rynku!

W związku z tym, obecne prognozy dotyczące cen surowców oraz wysokości nadwyżki handlowej powinny zniwelować gołębii ton Reserve Bank of Australia. Po nieco słabszym pod względem rozwoju PKB trzecim kwartale minionego roku, RBA może zdecydować się na okrojenie swoich wcześniejszych prognoz dotyczących wysokości PKB oraz zmian w poziomie CPI. Mimo to, biorąc pod uwagę pozytywne informacje płynące do nas z australijskiego rynku nieruchomości oraz większe zaangażowanie inwestorów w kraju, wydźwięk jutrzejszej decyzji RBA ma szansę być umiarkowanie gołębii.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here