Naga Marketsjerome powell
Jerome Powell, prezes FED

Wraz ze spadkami na rynku akcji pod koniec zeszłego roku, rośnie presja na Rezerwie Federalnej. FED chcąc pozostać wiarygodną instytucją planuje kontynuację podwyżek stóp procentowych w bieżącym roku, choć rynkowe oczekiwania nie są jednolite. Eksperci z banku inwestycyjnego UBS Global Wealth Management przewidują, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe dwukrotnie w tym roku.


Azja nie będzie podążać za podwyżkami w USA

Jak zauważa Lan Tan, szef oddziału UBS dla regionu Azji i Pacyfiku w Singapurze, rosnąca gospodarka USA i niskie ryzyko recesji może zapewnić możliwość dalszego podnoszenia stóp przez FED. Jednocześnie nie uważa, aby azjatyckie banki centralne utrzymały tak silne tempo zacieśniania polityki monetarnej.

Globalna inflacja pozostanie niska, co pozwoli Rezerwie Federalnej dokonać dwóch podwyżek w tym roku. W tym kontekście większość działań zmierzających do zacieśniania polityki monetarnej w Azji została wykonana w zeszłym roku. W rzeczywistości Chiny są w trybie monetarnego luzowania – powiedział Tan podczas dzisiejszej konferencji.

Zdanie UBS podzielają analitycy jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie JPMorgan Chase & Co. Oraz America Corp. Z kolei eksperci z banku Loomis Sayles & Co. przewidują jedną podwyżkę stóp w USA w tym roku.

pięści chiny usaPrezes Fed Jerome Powell sygnalizował pod koniec zeszłego roku, że bank centralny USA może być bardziej cierpliwy w 2019 r., ponieważ obserwuje jak globalne ryzyka wpływają na krajową gospodarkę. Niewątpliwie konflikt handlowy na linii USA – Chiny nie wspomaga światowej koniunktury.

Rekomendacje dużych banków publikujemy przy wsparciu brokera STO. Zostań klientem STO i otrzymuj tygodniowe Big Bank Report

W naszej ocenie zostaną poczynione postępy w negocjacjach między Chinami, a USA, które sprawią, iż kolejne cła mogą być przesunięte w czasie. Uważamy jednak, że sam konflikt nie zostanie rozwiązany – dodał Lan Tan.

Projekcje ekspertów z UBS na 2019 rok:

  • Mało prawdopodobne, by Chiny silnie deprecjonowały juana, sprzedały amerykańskie obligacje skarbowe lub jawnie ukarały amerykańskie firmy, które działają na ich terenie, ponieważ chińska gospodarka musi utrzymać stabilność i przyciągać zagraniczne inwestycje;
  • Juan pozostanie na poziomie 7.00 za dolara, jeśli konflikt między USA a Chinami się nie zaogni. W przypadku pogorszenia relacji widzimy dalsze osłabianie chińskiej waluty;
  • Azjatyckie akcje według prognoz mogą zapewnić stopę zwrotu na poziomie od 12 do 15 procent w 2019 r., z preferencją dla akcji w Chinach, Singapurze, Korei i Indonezji;
  • Siła dolara zaniknie, zapewniając bardziej sprzyjające warunki inwestycyjne dla bardziej ryzykownych aktywów w Azji;
  • Waluty azjatyckie mogą słabnąć w pierwszym kwartale 2019 roku;
  • Najlepszą obroną dla azjatyckich inwestorów przed potencjalnymi krachami rynkowymi w tym roku jest zmniejszenie ekspozycji oraz posiadanie zdywersyfikowanego i globalnego portfela.

Choć większość banków inwestycyjnych prognozuje wzrost stóp procentowych w USA, to ceny swapów sygnalizują, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy spadną one o 10 punktów bazowych, co oznacza, że Fed prawdopodobnie będzie musiał obniżyć stopy procentowe, aby zrównoważyć trudniejsze warunki finansowe.

Zobacz również: Ryzyko polityczne ciąży na dolarze i gospodarce USA

Jeśli Fed czegoś nie zrobi, to możliwe, że recesja jest tuż za rogiem – twierdzi Michael Hanson, główny amerykański makroekonomista TD Securities w Nowym Jorku.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here