Naga MarketsFrancuski sąd w środę uznał szwajcarski bank UBS AG winnym nielegalnego pozyskiwania klientów we Francji i prania wpływów z uchylania się od płacenia nakładając na instytucję ponad 5 miliardów dolarów kary finansowej. Bank poinformował w oficjalnym oświadczeniu, że ma zamiar odwołać się od krzywdzącej jego zdaniem decyzji.


„Francuski sąd wydał wyrok w sprawie transgranicznej, w której uznał UBS AG i UBS (France) SA winnymi nielegalnego pozyskiwania klientów i prania brudnych pieniędzy pochodzących z oszustw podatkowych, nakładając karę w wysokości odpowiednio 3,7 mld EUR i 15 mln EUR oraz odszkodowanie cywilne w wysokości 800 mln EUR” – poinformował bank.

Wspomniana kwota kary niemal pokrywa się z zeszłorocznym zyskiem netto instytucji, a akcje UBS traciły po werdykcie sądu ponad 2%. Bank ma jednak zamiar odwołać się od decyzji, która jest rozwiązaniem ciągnącej się od lat sprawy. Warto przypomnieć, że UBS przegrał podobną sprawę w Stanach Zjednoczonych gdzie zgodził się zapłacić $780 milionów ugody (w 2009 roku).

UBS zdecydowanie nie zgadza się z werdyktem. Bank konsekwentnie kwestionował wszelkie wykroczenia karne w tej sprawie przez cały czas trwania dochodzenia i procesu. „Wyrok nie jest poparty żadnymi konkretnymi dowodami, lecz opiera się na bezpodstawnych zarzutach byłych pracowników, którzy nawet nie zostali wysłuchani podczas procesu. Nie dostarczono dowodów na to, że którykolwiek z francuskich klientów został poproszony przez doradcę klienta UBS AG o otwarcie rachunku w Szwajcarii. Wyrok nie odbiega od przyjętych z góry pojęć, obciążając bank ze względu na fakt, że oferował on pewne legalne i standardowe usługi na mocy prawa szwajcarskiego, które są również powszechne w innych jurysdykcjach” – czytamy w oświadczeniu instytucji.

UBS odwoła się od wyroku i ocenia, czy pisemna decyzja wymaga podjęcia dodatkowych kroków. Zgodnie z prawem francuskim odwołanie zawiesza wyrok sądu rozpatrującego sprawę i prowadzi do przekazania sprawy do Sądu Apelacyjnego, który następnie ponownie rozpatruje sprawę w całości.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here