Naga MarketsDyrektor generalny UBS Group AG – Sergio Ermotti, powiedział dziś w wywiadzie dla stacji Bloomberg, że szwajcarski bank wybrał Frankfurt jako swój ośrodek w Unii Europejskiej po Brexicie i przygotowuje się do najgorszego scenariusza, w którym Wielka Brytania odejdzie ze struktur UE bez porozumienia. 


Szwajcarski bank podjął tę decyzję już kilka tygodni temu – powiedział dyrektor generalny Sergio Ermotti w poniedziałkowym wywiadzie dla dla telewizji Bloomberg. Podczas gdy centrum finansowe w Niemczech będzie główną siedzibą – UBS będzie stosować strategię wielu lokalizacji w regionie, m.in w Madrycie, Paryżu i Mediolanie.

Może Cię zainteresować: Były trader UBS, który stracił 2,3 miliarda dolarów może zostać deportowany

Z początkowych szacunków wynika, że z powodu Brexitu, w tym kosztów przeniesienia pracowników z londyńskiego City i wszelkich rachunków za usługi prawne bank będzie to kosztować około 103 miliony dolarów. Szwajcarskie przedsiębiorstwo finansowe stoi zatem w obliczu sporego wydatku związanego z relokacją swoich biur. Dodatkowo, unijne organy regulacyjne wyraźnie dały do zrozumienia, że spodziewają się, że banki w możliwie najkrótszym czasie przeprowadzą pełną skalę przeniesień w 27 pozostałych państwach członkowskich.

Dyrektor banku wypowiedział się również, że sytuacja związana z Brexitem to nie tylko koszta, ale również komplikacja, która sprawia, że inwestorzy nie są gotowi w tym okresie do poważniejszych inwestycji. Okres ten nie jest tylko chaotyczny dla samych banków – wspomina Ermotti. Jeśli dodamy do tego również spór handlowy pomiędzy USA i Chinami – który jest to dodatkowym zagrożeniem dla światowej gospodarki – i który w każdej chwili może się jeszcze pogorszyć nim finalnie sytuacja się poprawi, otrzymamy obraz możliwych przecen na rynkach światowych. To sprawia, że inwestorzy jeszcze przez jakiś czas nie będą przekonani do poważniejszych inwestycji.

Zobacz również: UBS: Zaskakuje wynikami w II kw. i ostrzega przed wojną handlową

W związku z tym strategia finansowa banku również się zmieniła. UBS dostosował swoją alokację aktywów tak, aby być bardziej neutralnym w akcjach i zmniejszyć ekspozycję na rynki wschodzące. Ermotti dodał w wywiadzie również, że zjednoczenie branży może nastąpić “w ciągu najbliższych kilku lat”, a bank jest otwarty na “mniejsze przejęcia” w niektórych krajach i na rynkach lokalnych. Taka strategia pomogłaby również w minimalizacji kosztów związanych z otwieraniem całkiem nowych centrów spółki.

Sergio Ermotti wspomina również, że Azja nadal jest siłą napędową przychodów spółki, rosnących każdego roku o prawię połowę. Bank w zeszłym tygodniu otrzymał licencje na dystrybucję funduszy inwestycyjnych i polis ubezpieczeniowych za pośrednictwem należącego w całości do banku – UBS China Ltd., i oczekuje zgody na jego wniosek o objęcie większościowego udziału w przedsięwzięciu China Securities w ciągu najbliższych kilku miesięcy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here