Naga MarketsMimo, że od powstania pierwszej kryptowaluty minęło już niemal 10 lat, to w dalszym ciągu rynek ten uznawany jest za stosunkowo młody i rozwijający się. Zdaniem globalnego banku inwestycyjnego UBS, Bitcoin a więc najstarsza, największa i najpopularniejsza z walut wirtualnych wciąż jest daleka od odgrywania roli realnego pieniądza.


“Bitcoin jest wciąż zbyt niestabilny i ograniczony, aby stać się realnym środkiem płatniczym dla transakcji globalnych ani za realną klasę aktywów.” – napisała w nocie do klientów Joni Teves, strateg UBS. “Ze względu na brak stabilności cen, biton nie spełnia kryteriów, które muszą być spełnione, aby można go było uznać za pieniądz.” – dodała.

Te artykuły również Cię zainteresują
Raport stwierdza, że ​​chociaż waluty cyfrowe mogą potencjalnie stać się alternatywną klasą aktywów, ich ceny prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Wielkość BTC wykorzystywanego w handlu znacznie spadła w ciągu ostatniego roku. Teves spojrzała na historyczne notowania BTC i stwierdziła, że 70 procent dużych ruchów cenowych było wynikiem spekulacyjnego zainteresowania opartego na pędzie, co sprawia, że notowania Bitcoina są podatne na manipulacje.

Niektórym inwestorom tak znaczna zmienność wydaje się nieatrakcyjna, jednak większości osób które nastawione były na to, by kupić i trzymać opłaciła się ta inwestycja. według UBS od 2013 roku bitcoin osiąga średnioroczny zwrot na poziomie 216 procent. Dla porównania, akcje i obligacje inwestycyjne wzrosły odpowiednio o 16 procent i 1,6 procent.

Tevesa zaznaczyła jednak, że nie ma pewności co do tego, czy podobne wzrosty BTC jak w przeszłości mogą się powtórzyć. Wspomniała również o ograniczeniach technicznych, a także o tzw. skalowalności, wielkości i szybkości. Jej zdaniem zmiany wprowadzone przez deweloperów w celu rozwiązania tego problemu były “niewystarczające”:

“Bitcoin nie jest w stanie obsłużyć wolumenu transakcji przetwarzanych przez mechanizmy wykorzystywane w świecie rzeczywistym” – zaznaczyła.

UBS nie wyklucza jednak, że bitcoin nigdy nie stanie się powszechnym środkiem płatności. Teves nakreśliła natomiast kilka warunków, które musiałby zostać spełnione aby stał się on “legalną klasą aktywów”. Chodzi tu miedzy innymi o wsparcie regulacyjne w zakresie zabezpieczeń konsumentów. Ponadto BTC musiałby osiągnąć wycenę na poziomie 213 000 USD, aby móc zastąpić amerykańską podaż pieniądza.


Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z LUNO, globalną platformą walutową dzięki której kupowanie i przechowywanie cyfrowych walut, takich jak Bitcoin i Ethereum, jest bezpieczne i łatwe. Zapoznaj się z ofertą LUNO i już teraz rozpocznij handel na BTC i ETH!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułChiński miliarder chce edukować w kwestii Blockchain
Następny artykułMabion [MAB] – konsolidacja przed zwyżką? – analiza na zamówienie
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here