Naga MarketsUbezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim – ile kosztujeWspółczesny rynek ubezpieczeniowy jest bardzo bogaty, a oferty dotyczą niemal każdej dziedziny życia. Ubezpieczyć można nie tylko mienie, ale również zdrowie, stałe dochody, kredyt hipoteczny czy wyjazd w celach turystycznych. Do nietypowych form ochrony zaliczają się też ubezpieczenia domów w czasie ich budowy oraz mieszkania w stanie deweloperskim. Co obejmuje i ile kosztuje taka polisa?

Czym jest mieszkanie w stanie deweloperskim?

Pojęcie standardu deweloperskiego pojawiło się w polskiej rzeczywistości wraz ze zmianami w gospodarce. Możliwość realizowania inwestycji budowlanych otworzyła firmom drogę do „produkowania” i sprzedaży mieszkań o określonym standardzie. Zazwyczaj nie są one kompletnie wykończone, tak jak to bywa w standardzie „pod klucz”. Niestety polskie prawo nie definiuje terminu „stan deweloperski” stad też trudno jednoznacznie wskazać, czym on się charakteryzuje.

W ogólnym ujęciu każdy deweloper ustala swój własny standard, które ma obowiązek precyzyjnie opisać w prospekcie i dokumentacji inwestycji. W praktyce zazwyczaj są to na surowo wykończone ściany, wylewki podłogowe i podstawowe instalacje, ale w mieszkaniach brakuje ceramiki sanitarnej i drzwi wewnętrznych. Oznacza to, że przed wprowadzeniem się przyszły właściciel musi zlecić wykończenie mieszkania. Okres pomiędzy jego wykupieniem a wprowadzeniem się często bywa długi i może się w nim wydarzyć wiele nieprzewidzianych sytuacji. Ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim pozwoli zabezpieczyć się przed finansowymi konsekwencjami takich sytuacji.

Jakie formy może mieć ochrona mieszkania w stanie deweloperskim?

Mówiąc o ubezpieczeniu mieszkania w stanie deweloperskim, niekoniecznie trzeba rozumieć przez nie własne prywatne ubezpieczenie wykupione przez właściciela. Towarzystwa oferują bowiem trzy typy polis:

  • ubezpieczenie inwestycji realizowanej przez dewelopera,
  • ubezpieczenie mieszkania do czasu podpisania umowy notarialnej,
  • prywatne ubezpieczenie właściciela.

W pierwszych dwóch przypadkach za wszelkie szkody powstałe w budynku lub konkretnym lokalu odpowiada deweloper i to z jego polisy są pokrywane koszty naprawy szkód. Po podpisaniu umowy odpowiedzialność dewelopera się kończy. Jeśli w tym czasie wynajmiesz ekipę, która doprowadzi do uszkodzenia instalacji wodnej i zaleje lokal sąsiada, tylko Twoje ubezpieczenie pokryje wyrządzone szkody.

Jaki jest koszt ubezpieczenia mieszkania w stanie deweloperskim?

Jak w przypadku każdej polisy ubezpieczeniowej, i tu wysokość składki jest uzależniona od wielu czynników. Jednym z nich jest polityka towarzystwa, w którym wykupujesz polisę. To ono decyduje, w jakim zakresie zapewni Ci ochronę i które z czynników wiążą się dla niego z największym ryzykiem. Stąd też pomiędzy poszczególnymi ofertami pojawiają się spore różnice. Dokonując wyboru ubezpieczenia, możesz skorzystać z porównywarki, którą znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator. Pozwoli Ci ona zapoznać się z ofertami i wybrać tę optymalną.

O wysokości składki z pewnością zdecyduje też zakres ubezpieczenia. Przykładowo firma Aviva ubezpiecza dom w stanie surowym zamkniętym od kradzieży elementów stałych, osuwania się gruntu czy zalania. W Generali zabezpieczysz dom lub mieszkanie przez skutkami wszystkich ryzyk, a polisa w Wiener obejmuje błędy w sztuce budowlanej, wady konstrukcyjne, awarie instalacji i wiele innych elementów.

Artykuł partneraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here