Naga Markets

Zawierając ubezpieczenie domu warto wziąć pod uwagę przede wszystkim jego zakres, w związku z czym najlepszym rozwiązaniem będzie polisa All Risk. Czym różni się ona od ubezpieczenia od ryzyk nazwanych? Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie domu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

All Risk a ryzyka nazwane – czym różnią się oba rodzaje ubezpieczeń domu?

Ubezpieczając dom można obecnie zawrzeć polisę w jednym z dwóch wariantów, a mianowicie od ryzyk nazwanych oraz All Risk. Czym różnią się oba rozwiązania? Otóż, w przypadku ubezpieczenia od ryzyk nazwanych polisa obejmuje zakresem wyłącznie te zdarzenia, które zostały wyszczególnione w OWU (tzw. ryzyka nazwane). W praktyce jest to z reguły kilkanaście najpopularniejszych zdarzeń, które zostały konkretnie zdefiniowane przez każdego ubezpieczyciela. Znacznie szerszy zakres posiada zatem ubezpieczenie domu w wersji All Risk, ponieważ tego typu polisa obejmuje wszystkie zdarzenia, które nie zostały wymienione w wyłączeniach zawartych w OWU. W praktyce wyłączone jest zwykle tylko kilka zdarzeń, których przykładem może być umyślne wyrządzenie szkody, czy działania wojenne.

Wszystko co nie zostało wyłączone jest natomiast objęte ubezpieczeniem, dzięki czemu polisa tego typu jest naprawdę kompleksowa. Likwidowane są z niej bowiem nawet takie szkody majątkowe, które w momencie zawarcia ubezpieczenia nikomu nie przyszłyby nawet do głowy.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie domu?

Chcąc zawrzeć naprawdę dobrą polisę warto przeczytać porady związane z wyborem właściwego ubezpieczenia domu. Kluczem jest w tym przypadku oczywiście wybór możliwie najszerszego zakresu, który powinien odpowiadać zarówno indywidualnym potrzebom, jak i poziomowi występującego ryzyka. Bardzo ważną kwestią jest oczywiście także ustalenie odpowiednich sum ubezpieczenia, które powinny odpowiadać realnej wartości domu oraz elementów wchodzących w skład ubezpieczenia (np. ruchomości, elementów działki, itp). Warto zatem pamiętać o tym, by przy odnawianiu polisy ubezpieczeniowej na kolejny okres aktualizować sumy ubezpieczenia. Właściwa wycena przedmiotu ubezpieczenia sprawi bowiem, że w przypadku wystąpienia szkody otrzymane odszkodowanie pozwoli ją naprawić.

Ile może kosztować ubezpieczenie domuSzukając dobrego ubezpieczenia domu warto również postawić na podmiot, który nie tylko posiada odpowiednią renomę na rynku, ale jest również doceniany ze względu na jakość likwidacji szkód. Przykładem może być ubezpieczenie domu z Warta.pl, które jest znanym i solidnym towarzystwem ubezpieczeniowym na rynku, a co za tym idzie pozwala spać spokojnie. W jego ramach można bowiem zawrzeć zarówno kompleksową polisę All Risk, jak i ubezpieczenie od ryzyk nazwanych, które polecane jest zazwyczaj wtedy, gdy potrzebna jest polisa pod cesję dla banku (ubezpieczenie do kredytu hipotecznego).

Ile może kosztować ubezpieczenie domu?

Wiele osób nadal nie posiadających ubezpieczenia domu zastanawia się nad tym, ile może ono kosztować. Trudno jednak jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ dobrą polisę można zawrzeć zarówno za kilkaset złotych rocznie, jak i kilkukrotnie wyższą cenę. Z czego to wynika? Przede wszystkim z sum ubezpieczenia, ponieważ czym one będą wyższe, tym droższa będzie dana polisa. Na wysokość składki wpływa także ryzyko, w związku z czym droższe będzie ubezpieczenie budynków o konstrukcji palnej, czy zlokalizowanych na terenach zalewowych. W tym miejscu należy jednak wyraźnie podkreślić, że cena nie powinna być najważniejsza, a zawierając ubezpieczenie domu warto skorzystać z oferty, która posiada szeroki oraz dopasowany od indywidualnych potrzeb zakres. Można bowiem w ten sposób mieć pewność, że polisa zadziała wtedy, gdy zajdzie taka konieczność, a uzyskane odszkodowanie pozwoli naprawić zaistniałe szkody.

Podsumowując należy stwierdzić, że ubezpieczenie domu od wszelkiego ryzyka, czyli polisa All Risk to najlepsze rozwiązanie ze względu na szeroki zakres. Co istotne, obecnie jej cena nie jest z reguły znacznie wyższa niż koszt zawarcia ubezpieczenia od ryzyk nazwanych co sprawia, że tego typu oszczędność nie ma zazwyczaj większego sensu.

Artykuł partnera



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia













  • Powiązane zagadnienia:
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.