Naga MarketsUber Technologies Inc. zaklepało umowę zakupu Postmates Inc. – amerykańskiej firmy zajmującej się dostarczaniem jedzenia zamawianego lokalnie podobnej do Uber Eats – za 2,65 mld dol. W ramach dealu Uber wykupuje wszystkie akcje i w pełni przejmuje kontrolę nad Postmates. Umowa zostanie zapewne ogłoszona w poniedziałek wieczorem w USA.

  • Uber ma wydać 2,65 mld dol. na przejęcie Postmates Inc., rywala w branży dostaw jedzenia.
  • Spółka była pionierem wykorzystania aplikacji do zamawiania posiłków.
  • Notowania Ubera nadal są ponad 30% poniżej poziomów z lutego 2020 roku.

Uber: deal przejęcia rywala bardzo prawdopodobny

Uber przejmuje Postmates: rywala dla Uber Eats w branży dostaw jedzenia na wynos. Choć Postmates nie jest liderem branży, to ma spory udział w lokalnych rynkach w Los Angeles i południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych.

Postmates został założony w 2011 i był jedną z pierwszych firm, które zaczęły oferować klientom możliwość zamawiania dostaw jedzenia poprzez mobilną aplikację. W 2019 spółka ogłosiła chęć dokonania IPO, jednak plany spełzły na niczym. Niestety, konkurencja w branży zdecydowanie nasiliła się ostatnimi laty, ale pomimo tego Postmates jest obecnie czwartą siłą w sektorze.

W związku z tym, przejęcie Postmates zdecydowanie umocni pozycję Uber Eats i pozwoli na zdobycie przewagi rynkowej nad nienotowanym DoorDash Inc., który jest obecnie liderem w tej branży w USA.

Według zakulisowych informacji, szef Uber Eats, Pierre-Dimitri Gore-Coty będzie teraz sprawował pieczę nie tylko nad Eats, ale nad całą sekcją przeznaczoną usługom związanym z dostawami jedzenia, natomiast CEO Postmates, Bastian Lehmann wraz ze swoim zespołem nadal będzie zarządzał Postmates jako oddzielną usługą. Zarówno Uber, jak i Postmates odmówili na ten moment komentarza.

Zobacz również: Columbus Energy: kapitalizacja przebiła 2 mld zł, akcje w górę o 425% od dołka w marcu

Uber i Postmates prowadzą rozmowy ze zmiennymi skutkami i natężeniem już od czterech lat, a przełom prawdopodobnie nastąpił właśnie w zeszłym tygodniu. Przejęcie Postmates można uważać za tym większy sukces, że ostatnia próba przejęcia GrubHub Inc., kolejnej firmy z branży dostaw jedzenia, zakończyła się niepowodzeniem.

Wspomniany GrubHub Inc. został wykupiony przez notowaną w Amsterdamie spółkę Just Eat Takeaway.com NV za sumę 7,3 mld dol.

CMC
Sprawdź nowość - koszyki akcji. Efektywne kosztowo. 78% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
SPRAWDŹ NAS

Notowania Uber Technologies Inc.

Uber oprócz usług Uber Eats, związany jest przede wszystkim z transportem ludzi organizowanych za pomocą swojej flagowej platformy. Branża ta została szczególnie dotknięta podczas pandemii. Rzecz jasna, miało to wpływ na notowania w ostatnim kwartale.

Uber wyda 2,65 mld dol. by przejąć dużego rywala Uber Eats
Notowania Uber Technologies Inc. na NYSE. Źródło: tradingview.com

Kurs akcji Uber Technologies Inc. wyniósł w zeszły czwartek 30,68 dol. (giełdy w USA był zamknięte w piątek z uwagi na zbliżające się Święto Niepodległości) i znajduje się zdecydowanie poniżej rekordowego poziomu z czerwca zeszłego roku na 46,38 dol. za akcję.

Notowania Ubera są w dół także ponad 30% od lutego 2020 roku. Z trendem spadkowym na akcjach spółki mieliśmy do czynienia także w czerwcu, jednak w ciągu zeszłego tygodnia Uber wzrósł o 3,54%.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here