Naga MarketsWśród amerykańskich inwestorów już od początku marca temat IPO Uber’a – przedsiębiorstwa oferującego możliwość zamawiania usług transportu samochodowego (połączenie kierowców z pasażerami) – czyli oferty publicznej w związku z chęcią wejścia spółki na giełdę, to temat numer jeden. Nie tylko ze względu na rozpoznawalność marki, jaką jest Uber, ale również ze względu na wyprzedzenie wejścia na giełdę jego największego konkurenta – spółki Lyft. W tym momencie spółka chce pozyskać podczas zbliżającego się IPO 10 miliardów dolarów. Czy spółka podoła wyzwaniu? 


Amerykańskie przedsiębiorstwo, z siedzibą w San Francisco – Uber opublikował już szczegółowe informacje dotyczące pierwszej oferty publicznej (IPO), z której wynika, iż spółka zainteresowana jest pozyskaniem kwoty 10 miliardów dolarów. Kwota choć zaskakująco duża, w gruncie rzeczy nie jest wygórowana jak na pioniera zrzeszającego kierowców i łącząc ich z potencjalnymi klientami (pasażerami). Na spółce ciąży jednak spora presja – głównie ze względu na oczekiwania inwestorów względem podmiotu jak i presja wynikająca z oceny spółki przez pryzmat jego największego konkurenta w Stanach Zjednoczonych – spółkę Lyft, która uprzedziła Ubera pierwsza wchodząc na giełdę. Jak widać, spółka nie ma łatwego zadania.

Te artykuły również Cię zainteresują
Najgorętsze IPO 2019 roku?

Oczekiwania względem wejścia spółki na giełdę są spore. Pionier posiadający aplikację łącząca kierowców z pasażerami zdradził już, że zainteresowany jest pozyskaniem sporej kwoty – 10 miliardów dolarów podczas IPO. W tym momencie wiadomo już, że złożone przez firmę papiery do amerykańskiej giełdy papierów wartościowych zostały zaakceptowane, a wgląd w pełną dokumentację i prospekty będą dostępne dla inwestorów już w najbliższy czwartek.

Spółka udostępniła też pełne raporty finansowe za ubiegłe lata, które wskazują, iż w ubiegłym roku podmiot wygenerował 50 miliardów dolarów brutto, co przekłada się na wzrost dochodów o 45 procent licząc od roku poprzedniego – 2017. Ale liczby wskazują na spowolnienie tej tendencji wzrostowej. Mowa o kolejnych miesiącach, gdzie z 11,4 miliardów dolarów dochodu netto w 2018 roku, tylko 3 miliardy dolarów wygenerowane zostało w ostatnich trzech miesiącach oraz tylko 2 procent z poprzedniego kwartału.

Zobacz również: Millenialsi na giełdzie – 4 kluczowe debiuty giełdowe 2019 roku

Nie to jednak sprawia, że szum wokół Uber jest tak dostrzegalny. Głównym powodem tak gorących debat nt. spółki jest porównywanie Ubera do jego głównego konkurenta na rynku – spółki Lyft, która uprzedziła giganta w wejściu na giełdę o kilki tygodni. Jak się okazało, spółka Lyft oczekiwała prawie czterokrotnie mniejszego pozyskania kapitału od inwestorów podczas pierwszej oferty publicznej – jej szacunki osiągały kwot 20 do 25 miliardów dolarów. W tym momencie, kiedy Uber podaje cztero-pięciokrotnie wyższe oczekiwania spotyka się to z dużym zainteresowaniem inwestorów.

Finalnie jednak – jak można się było tego spodziewać, spółka Lyft startując z pułapu 87 dolarów za akcje w ciągu następnych tygodni zsunęła się do poziomu 67 dolarów, stabilizując cenę w przedziale 67 – 73 dolary za akcje.

WYKRES LYFT D1 10.04.2019
LYFT D1 10.04.2019

Pytanie zadawane przez inwestorów brzmi, czy podobny spadek cenowy oraz późniejsza stagnacja czeka i pioniera przewoźników – Ubera. Warto w tym momencie dodać, że Uber został ostatnio wyceniony na 76 miliardów dolarów na rynkach prywatnych. W zeszłym roku, bankierzy przodujący na czele oferty powiedzieli Uberowi, że może ona zostać wyceniona nawet na 120 miliardów dolarów w ramach IPO.

Nie pozostaje nam w tym momencie nic innego, aniżeli poczekać do jutrzejszego udostępnienia szczegółowych informacji spółki oraz daty oficjalnego wejścia. Wiadomo w tym momencie jednak, że w spółka planuje być już na rynkach w maju, tak więc i wejście musi nastąpić w ciągu najbliższych dni.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

  1. Jak można zapisać się na IPO Ubera? Czy któryś polski bank/ broker udostępnia możliwość zapisywania się na IPO z rynku amerykańskiego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here