Naga MarketsNa nowojorskiej giełdzie NYSE właśnie zadebiutował Uber – spółka, wyceniana na blisko 100 miliardów USD, zaczyna dzisiaj sprzedawać swoje akcje. Debiut wiąże się z niemałymi emocjami, w szczególności, że pod koniec marca na giełdzie wystartowała inna spółka parataksówkowa – Lyft, której akcje po entuzjastycznym początku zaczęły drastycznie tanieć. Czy taki sam los czeka Ubera?


Jak piszą analitycy TMS Brokers w publikacji „Przewodnik po najważniejszych debiutach giełdowych 2019 roku”, ostatnie 12 miesięcy nie rozpieszczało inwestorów, gdyż tylko dwie oferty w USA przekroczyły wartość 1 mld USD. Tym samym, rynek ma dość duży apetyt na świeże debiuty. Ostatnim głośnym IPO był Snap Inc. jeszcze w 2017 roku. Obecny rok powinien być pewnym przełomem za sprawą kilku głośnych spółek – poza Lyftem, Pinterestem i Uberem, które już wystartowały, to Slack i Airbnb.

IPO – szansa czy zagrożenie?

Z pewnością inwestorzy czekali przede wszystkim na debiut Uber Technologies z uwagi na globalne spektrum działalności oraz wielkość spółki. Firma 11 kwietnia złożyła prospekt emisyjny, tym samym oficjalnie rozpoczynając proces dopuszczenia do obrotu na amerykańskiej NYSE. To pierwsze tak duże IPO od debiutu Alibaba Group Holding Ltd w 2014 r. Ogromny zasięg działania spółki pozwolił na osiągnięcie 91 mln aktywnych użytkowników w IV kw. 2018 r. To trzykrotnie więcej niż Lyft, który na giełdzie pojawił się 29 marca. Debiut wypadł blado, gdyż po wysokim otwarciu (ok. +20%) kurs zaczął się gwałtownie osuwać, by już drugiego dnia notowań spaść poniżej ceny z IPO.

– Słabe zachowanie kursu Lyfta może postawić pod znakiem zapytania inne głośne debiuty technologiczne planowane na ten rok, w tym Ubera. Inwestorzy mogą nie być skłonni płacić tak dużo za „premię wzrostową” w wycenie spółki – podkreśla Sebastian Trojanowski, zarządzający portfelami w Domu Maklerskim TMS Brokers.

Porażki Lyfta nie potwierdza jednak inne IPO tego roku – Pinterest. Kwietniowy debiut spółki wypadł więcej niż okazale, gdyż cena akcji wzrosła o ponad 28% w stosunku do ceny z IPO windując wycenę całej spółki do ok. 13 mld USD. Początkowo Pinterest zamierzał sprzedać akcje w przedziale cenowym 15-17 USD, jednak w związku z dużym zainteresowaniem sprzedano akcje po 19 USD.

Jak wykorzystać debiut?

Niezależnie od tego czy pierwsze chwile na giełdzie okażą się sukcesem firmy, inwestorzy mają szansę wykorzystać debiut w swoim tradingu. Klienci Domu Maklerskiego TMS Brokers już mogą handlować kontraktami CFD opartymi o akcje spółek, które pojawiły się na giełdach – Lyft, Pinterest i Uber. Kolejne spółki będą dodawane jako instrumenty, których wycenę można na bieżąco obserwować w aplikacji mobilnej TMS Brokers.

Jeśli interesują Cię inwestycje w amerykańskie spółki, które debiutują w tym roku na giełdzie, sprawdź „Przewodnik po najważniejszych debiutach giełdowych 2019 roku” i przetestuj aplikację mobilną TMS Brokers. Więcej informacji na: https://go.tms.pl/ipouber.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułEuro po 4,2960. Kurs EUR/PLN kontynuuje wspinaczkę na wyższe poziomy
Następny artykułKluczowe informacje z rynków: Zamiast burzy była mżawka
Logo TMS
Dom Maklerski TMS Brokers S.A. to pierwszy walutowy dom maklerski na polskim rynku, obecny również w Hiszpanii, na Litwie i Łotwie. Od lat zapewnia inwestorom dostęp do szerokiej gamy produktów z najważniejszych giełd świata - walut, kryptowalut, kontraktów na indeksy, surowce czy akcje. Wysoką jakość oferowanych przez firmę usług potwierdzają liczne nagrody m.in. Bloomberg EUR/PLN Forecast Accuracy, Ranking Q4 2018, FXCuffs 2018 Nagroda za transparentność oferty, Money.pl No.1 Forex Platform 2015, FX Week Short-Term Ranking 2015, Best Central Europe FX Broker 2011 - World Finance.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here