Naga MarketsJerzy Kwieciński
Minister Finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński

Minister Finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas Kongresu 590 w Rzeszowie specjalnie dla Comparic24.tv odpowiadał na pytania dotyczące systemu podatkowego, zrównoważonego budżetu na 2020 rok oraz zerowego deficytu. Jak przyznaje szef resortu finansowego Polska pierwszy raz od trzydziestu lat ma szansę osiągnąć sytuację, w której przychody państwa pokryją się z jego rocznymi wydatkami.


Deficyt spadł z poziomu 8%, Ministerstwo Finansów zaproponowało zrównoważony budżet

Jak zauważa minister Kwieciński, jeszcze kilka lat temu deficyt budżetowy wynosił około 8%, co nominalnie przekładało się na 100 miliardów złotych dysproporcji w polskich finansach. Poprawiająca się koniunktura oraz wzrost przychodów państwa spowodowały natomiast, że Ministerstwo Finansów zaproponowało zrównoważony budżet na 2020 rok, korzystając między innymi z prognoz rekordowo wysokich dochodów.

To pokazuje, że państwo jest bardzo dobrze zarządzane, że gospodarka na poziomie rządu funkcjonuje bardzo dobrze i również na poziomie firm, co wzmacnia naszą pozycję na poziomie europejskim. Już nie tylko my jesteśmy biorcami wsparcia unijnego, ale od nas oczekuje się również, że będziemy inicjatorami współpracy w Unii Europejskiej” – wyjaśnia w rozmowie z Comparic24.tv szef polskiego resortu finansów.

Uszczelnianie systemu podatkowego to jeden z największych sukcesów rządu. Program ma być kontynuowany

Minister Kwieciński zapytany o program uszczelniania polskiego systemu podatkowego przyznał, że jego zdaniem jest to największy sukces ostatnich kilku lat, który udało się osiągnąć między innymi poprzez integrację służb celnych i skarbowych oraz dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych.

Służby stały się o wiele bardziej profesjonalne, co przełożyło się na zdecydowanie wyższe dochody do naszego budżetu. Staliśmy się w Unii Europejskiej wzorem kraju, który w przeciągu praktycznie trzech lat uporał się z luką VATowską, osiągając europejski poziom w zasypywaniu luki podatkowej. Dzięki temu mamy więcej pieniędzy w budżecie, możemy realizować potężne programy społeczne i programy rozwojowe” – komentował Kwieciński.

W podsumowaniu swojej wypowiedzi minister Kwieciński przyznawał, że recesja zbliża się do Europy, polska gospodarka jednak skutecznie się jej opiera.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here