Naga Markets

Tylko najmądrzejsi (i najgłupsi) inwestorzy posiadają Bitcoina – raport Banku KanadyBadanie banku centralnego dotyczyło posiadania Bitcoina w 2021 roku przez Kanadyjczyków. Jego wyniki pokazały kilka intrygujących faktów na temat stanu posiadania BTC w całym kraju. Według raportu, około 13% Kanadyjczyków posiadało najpopularniejszą kryptowalutę w poprzednim roku, natomiast inwestorzy posiadający średnią wiedzę na temat finansów byli najmniej skłonni do zakupu BTC.

Kiedy i dlaczego Kanadyjczycy kupują Bitcoina?

Jak wykazało badanie banku centralnego, posiadanie Bitcoina w 2021 r. przez Kanadyjczyków było ponad dwukrotnie wyższe niż 5% w latach 2018-2020. Wzrost był w dużej mierze napędzany przez szerszą dostępność produktów umożliwiających zakup BTC, obok powszechnego wzrostu oszczędności Kanadyjczyków podczas pandemii.

Tymczasem około 90% Kanadyjczyków jest obecnie świadomych istnienia Bitcoina. Ta szeroka świadomość naśladuje wyniki badania przeprowadzonego przez Grayscale w zeszłym roku, które wykazały, że 99% amerykańskich inwestorów wie o Bitcoinie.

Wiedza o Bitcoinie poza samym terminem była jednak mniej powszechna. 40% respondentów ankiety, którzy posiadali Bitcoina (i 66%, którzy nie posiadali) wykazało się stosunkowo niskim poziomem wiedzy podczas weryfikacji podstawowych stwierdzeń, takich jak “Bitcoin jest wspierany przez rząd” (co jest nieprawdą). Liczba ta była wyższa niż w poprzednich latach, w których udział ten wynosił zazwyczaj poniżej 30%.

Czas, w którym inwestorzy kupili Bitcoina, miał również pewien wpływ na ich motywację do działania. Nabywcy po 2019 roku byli bardziej skłonni zainteresować się Bitcoinem jako “nową technologią”, podczas gdy posiadacze długoterminowi byli bardziej przyciągnięci do niego ze względu na brak zaufania rządu lub jako metodę płatności.

Obie strony były w przeważającej większości skłonne postrzegać Bitcoina jako narzędzie inwestycyjne. Naturalnie, posiadacze długoterminowi odnieśli większe korzyści ze wzrostu cen Bitcoina w 2021 roku niż niedawni kupcy.

Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

XTB

Nie jest również zaskoczeniem, że większość posiadaczy BTC nie była wielorybami. Mediana wartości aktywów posiadaczy Bitcoina wynosiła 500 dolarów kanadyjskich, podczas gdy 70% posiadało wartości poniżej 5000 dolarów kanadyjskich.

Czy inwestorzy Bitcoin są inteligentni?

Umiejętności finansowe okazały się silnym predyktorem tego, czy ktoś kupił Bitcoina – ale ostateczny wynik nie jest taki, jak można by się spodziewać.

Zgodnie z pełnym raportem, w 2021 roku 15,6% Kanadyjczyków z niskimi umiejętnościami finansowymi posiadali Bitcoina. Podobna liczba – 14,7% – została znaleziona wśród inwestorów o wysokim poziomie czytania i pisania. Rozbieżność znalazła się jedynie wśród przeciętnych inwestorów, gdzie tylko 8,8% z nich posiadało BTC.

W poprzednich latach najczęściej posiadaczami byli inwestorzy o niskich umiejętnościach czytania i pisania. Liczby dla niskich, średnich i wysokich poziomów alfabetyzacji w 2020 roku wynosiły odpowiednio 8,4%, 5,3% i 5,3%.

Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs GBP/USD testuje główny opór po oświadczeniu Hunta
Następny artykułSiła dolara dobija resztę świata. Rynki czeka interwencja walutowa jak 40 lat temu?
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here