Naga MarketsW obliczu kryzysu gospodarczego wywołanego chińskim koronawirusem, prognozy z rynku nieruchomości sugerują, że zyskowność inwestycji z lokali mieszkalnych na wynajem może się zmniejszać. Według Alberta Rokickiego, autora bloga longterm.pl, ciekawą alternatywą dla czerpania zysków z wynajmu mieszkań może być długoterminowe inwestowanie w spółki, które od lat wypłacają dywidendę, dzieląc się zyskiem z akcjonariuszami. Wykład „Inwestowanie dywidendowe jako alternatywa mieszkań na wynajem” był tematem konferencji Invest Cuffs Online.


IKE i IKZE + spółki dywidendowe – sposobem budowania kapitału na lata

Albert Rokicki podczas wykładu w formie online twierdził, że dla większości inwestorów najbezpieczniejszym sposobem długoterminowego budowania kapitału jest założenie Indywidualnego Konta Emerytalnego i/lub Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego oraz inwestowanie poprzez nie w spółki dywidendowe, czyli regularnie dzielące się zyskiem z akcjonariuszami.

– W przypadku rachunków IKE oraz IKZE inwestor nie musi płacić podatku od dywidendy, który wynosi 19%. Poza tym rachunkiem obowiązuje podatek Belki, w efekcie czego skarbówka od razu zabiera część zysku w ramach dywidendy. IKE i IKZE posiadają więc sporą przewagę, zapewniając dostęp do całej kwoty dywidendy – komentował Rokicki.

Zdaniem twórcy bloga longerm.pl, prawdziwym inwestorem jest osoba, która inwestuje długoterminowo w wartość spółki, licząc na udział w zyskach (dywidendę). Natomiast „wszystko inne niż inwestowanie w dywidendy, to większa lub mniejsza spekulacja”.

Capital.com
Capital.com - najlepsze platforma do handlu. 0% prowizji i wąskie spready! SPRAWDŹ NAS

Jak dobierać spółki do portfela dywidendowego?

Albert Rokicki zaprezentował osiem punktów, na które powinien zwrócić uwagę inwestor wybierając spółki do swojego portfela dywidendowego budowanego na lata.

  • Historia regularnie wypłacanych dywidend
  • Duża płynność
  • Zrozumiały i prosty model biznesowy
  • Spółka, która mogłaby trwać wiecznie
  • Rozsądna cena (C/WK poniżej 3, C/Z poniżej 20)
  • Niskie zadłużenie
  • Przewaga konkurencyjna
  • Udział stabilnego, większościowego akcjonariusza

Na amerykańskiej giełdzie istnieją spółki takie jak między innymi 3M, Aflac oraz AT*T, które zwiększają dywidendę co roku nieprzerwanie od ponad 3 dekad. W Polsce liderem ciągu dywidendowego pozostają natomiast Apator oraz Dębica, które dzielą się zyskiem z akcjonariuszami nieprzerwanie od 2 dekad.

Zobacz również: Rokicki (Longterm): Spółki gamingowe na GPW pozwalały i pozwolą zarobić

Wykład przeprowadzony podczas Konferencji dla Inwestorów online. Spotkanie odbyło się w zastępstwie odwołanego Kongresu Invest Cuffs 2020. Subskrybuj kanał Comparic.pl w serwisie YouTube i bądź na bieżąco.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here