TMS


Tygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 18 lutego, kiedy to w kalendarzu próżno szukać jakichkolwiek istotnych odczytów. Osoby interesujące się naszą, rodzimą gospodarką może jedynie zainteresować zaplanowana na godz. 10:00 publikacja styczniowego raportu z rynku pracy. Szacuje się, że stopa bezrobocia wzrosła z początkiem roku do 6,1% z 5,8% dotychczas.

Wtorek

Wtorkowa sesja również nie będzie należeć do najbardziej interesujących. Tego dnia, na szczególną uwagę zasługiwać będą głównie publikacje ze Stanów Zjednoczonych. O godz. 14:30 Census Bureau przedstawi dane z rynku nieruchomości a o 16:00 Conference Board podzieli się raportem dot. zaufania konsumentów. Prognozy przed tymi publikacjami zakładają, że w grudniu ub.r. wydano 1,290 mln zezwoleń na budowę (wobec 1,322 mln raportowanego w listopadzie). W tym samym okresie spadła także ilość rozpoczętych budów (z 1,256 mln do 1,253 mln). Zdecydowanie bardziej optymistyczne są natomiast szacunki dot. wskaźnika zaufania konsumentów, które wskazują na jego wzrost w lutym br. do 125,0 z 120,2 poprzednio.

Na godz. 16:00 zaplanowano także zeznanie prezesa Rezerwy Federalnej (Fed). Jerome Powell przedstawi przed Komisją Bankową Senatu USA półroczny raport nt. polityki monetarnej.

Środa

Podobnie jak we wtorek, w trakcie środowej sesji na szczególną uwagę zasługiwać będą jedynie dane zza oceanu. Tym razem, oprócz odczytów ze Stanów Zjednoczonych poznamy również jeden raport z Kanady. Nie zmienia to jednak faktu, że na pierwszą, istotną publikację przyjdzie nam poczekać aż do godz. 14:15, kiedy to Automatic Data Processing (ADP) przedstawi wyniki zmiany zatrudnienia w USA. Raport ten przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym na przyszły tydzień odczytem NFP (część składowa raportu BLS).

Piętnaście minut później (o 14:30) Census Bureau opublikuje natomiast raport dot. zamówień środków trwałych. Szacuje się, że ich wartość wzrosła w styczniu br. o 0,2% (wobec wzrostu o 1,0% poprzednio).

Równocześnie rynki zapoznają się także z wynikami inflacji konsumenckiej (CPI) z Kanady. Szacuje się, że wartość wskaźnika obrazującego poziom cen dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosła w styczniu o 0,1% (po spadku o 0,1% przed miesiącem), co w ujęciu rocznym miałoby przełożyć się na wzrost o 1,4%.

O godz. 16:00 National Association of Realtors (NAR) opublikuje również indeks podpisanych umów kupna domów w USA. To raport dostarczający informacji o liczbie zawartych lecz jeszcze nie sfinalizowanych umów sprzedaży istniejących domów i mieszkań. Z uwagi na fakt, że podpisanie umowy wyprzedza zwykle sfinalizowanie transakcji o 4-6 tygodni, umożliwia on prognozowanie poziomu sprzedaży domów na rynku wtórnym. Raport ten nie zawiera jednak danych o podpisanych umowach sprzedaży nowych domów.

Pół godziny później (o 16:30), amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi natomiasst Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Czwartek 

Czwartek zapowiada się już nieco spokojniej. Jednym z najważniejszych wydarzeń tego dnia będzie bowiem zaplanowana na godz. 14:30 publikacja raportu dot. wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że PKB USA wzrósł w czwartym kwartale minionego roku o 2,4% (wobec wzrostu o 3,4% raportowanego w Q3 2018 r.)

Piątek

Mimo, że w piątek wiele osób odlicza już powoli godziny do weekendu, to jednak tym razem rynki nie dadzą nam odpocząć. Już przed południem poznamy bowiem finalne rezultaty PMI przemysłowego z UE i UK.

Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Group publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim. 

Raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca. Wskaźniki te obrazują aktywność poszczególnych sektorów i opisują aktualną sytuację w gospodarce.

Jeszcze przed południem (o 11:00) Eurostat opublikuje także raporty dot. inflacji konsumenckiej (CPI) oraz stopy bezrobocia. Szacuje się, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lutym br. o 1,5% (wobec wzrostu o 1,4% przed miesiącem). W przypadku stopy bezrobocia, analitycy spodziewają się jednak jej utrzymania na dotychczasowym poziomie (7,9%).

Punktualnie o godz. 14:00 Urząd Statystyczny Kanady podzieli się również najnowszymi wynikami dot. wzrostu gospodarczego. Szacuje się, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) Kanady zmalał w grudniu minionego roku o 0,1%.

Jedną z ostatnich, istotnych publikacji nadchodzącego tygodnia będzie natomiast ta dotycząca wskaźnika PMI dla sektora przemysłu w USA. Raport ten poznamy o godz. 16:00. Zdaniem analityków, wartość wskaźnika osunie się w lutym br. do 55,9 z 56,6 raportowanego w styczniu.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Invest Cuffs

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKurs funta spada – GBP/USD dociera do 1,298
Następny artykułAnalityk TeleTrade Polska Bartłomiej Chomka – opinie o sentymencie rynkowym
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Z rynkiem Forex związany od 2012 roku. Swoje pierwsze kroki stawiał na rynku surowców, obecnie aktywny trader również na rynkach walutowych. Pasjonat analizy technicznej opierający swój trading na prostocie Price Action z wykorzystaniem poziomów Fibonacciego i teorii Boxów, nie lekceważąc przy tym wpływu publikacji makroekonomicznych na rynki. Twórca bloga o tematyce Fx arkadiuszjozwiak.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Wierzy, że trading może być zajęciem dla każdego a odpowiednie money management i dyscyplina to klucz do sukcesu na rynkach finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here