Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 13 maja, kiedy to w kalendarzu próżno szukać jakichkolwiek istotnych odczytów.

Wtorek

Wtorkowa sesja również zapowiada się dość spokojnie. Tego dnia na szczególną uwagę zasługiwać będzie bowiem głównie raport z brytyjskiego rynku pracy. Prognozy przed tą publikacją zakładają, że w kwietniu przybyło 20 tys. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, średnie wynagrodzenia rosły w tempie 3,4% a stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 3,9%.

O godz. 11:00 Eurostat podzieli się także najnowszymi wynikami produkcji przemysłowej w strefie euro i całej Unii Europejskiej. Szacuje się, że po spadku o 0,2% w lutym, w marcu wartość Industrial Production zmalała o kolejne 0,3%.

Środa

W środę poznamy zdecydowanie więcej istotnych publikacji. Już o godz. 8:00 Niemiecki Urząd Statystyczny podzieli się najnowszymi rezultatami dynamiki wzrostu gospodarczego. Szacuje się, że PKB Niemiec wzrosło w pierwszym kwartale br. o 0,4%.

Dwie godziny później (o 10:00) podobne dane przedstawi również nasz rodzimy GUS. Równocześnie poznamy także wyniki inflacji konsumenckiej (CPI). Prognozy zakładają, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych utrzymały w kwietniu dynamikę wzrostu na poziomie 1,1%.

Na 11:00 zaplanowano natomiast publikację raportu dot. wzrostu gospodarczego w strefie euro. W tym przypadku zakładany jest wzrost PKB w pierwszym kwartale 2019 r. o 0,4%, co w stosunku do pierwszego kwartału 2018 roku miałoby przyczynić się do wzrostu o 1,2%.

W godzinach popołudniowych uwaga inwestorów skupiona zostanie natomiast wokół zaplanowanej na godz. 14:30 publikacji najnowszych danych dot. sprzedaży detalicznej w USA. Zdaniem ekonomistów wartość retail sales wzrosła w kwietniu br. zaledwie o 0,3%.

Równocześnie poznamy także wyniki inflacji CPI z Kanady. W tym przypadku szacuje się, że wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł 0,4%.

Jak co środę, punktualnie o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Czwartek 

Czwartkowa sesja zapowiada się już zdecydowanie spokojniej. W trakcie sesji azjatyckiej (o 3:30 czasu polskiego) poznamy dane z australijskiego rynku pracy. Prognozy przed tą publikacją zakładają, że w kwietniu br. przybyło zaledwie 14 tys. etatów (wobec 25,7 tys. sprzed miesiąca). Fakt ten miałby przyczynić się do wzrostu stopy bezrobocia do 5,1% z 5,0% dotychczas.

O godz. 14:30 opublikowany zostanie również raport z amerykańskiego rynku nieruchomości. Szacuje się, że w kwietniu br. wydano 1,290 mln. zezwoleń na budowę co oznacza wzrost o 0,5% w stosunku do 1,288 mln. raportowanych w marcu br. W tym czasie miało też rozpocząć się 1,200 mln. budów domów a więc aż o 8% więcej niż w marcu.

Piątek

W piątek także nie poznamy zbyt wielu istotnych publikacji makroekonomicznych. Na szczególną uwagę tego dnia zasługiwać będą bowiem jedynie najnowsze wyniki inflacji CPI ze strefy euro. Szacuje się, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w kwietniu br. o 0,7% co w ujęciu rocznym miałoby przełożyć się na wzrost o 1,7%.


Logo RoyalDom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułUber zamyka sesję poniżej ceny IPO. Inwestorzy rozczarowani
Następny artykułWeekendowy przegląd rynków – funt szterling największym przegranym tygodnia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here