Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 26 listopada, kiedy to w kalendarzu makroekonomicznych zaplanowanych jest zaledwie kilka istotnych publikacji makroekonomicznej.

Jeszcze przed południem poznamy wskaźnik nastrojów biznesowych w Niemczech oraz raport z naszego rodzimego rynku pracy. Prognozy przed tą publikacją zakładają, że stopa bezrobocia osunęła się w październiku do 5,6% z 5,7% dotychczas.

Poniedziałkowe popołudnie zdominowane zostanie natomiast przez wypowiedzi przedstawicieli Banków Centralnych. Najpierw (o godzinie 15:00) Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego wystąpi przed Komisją ds. Gospodarczych i Monetarnych Parlamentu Europejskiego, a następnie (o godzinie 19:30) Mark Carney, prezes Banku Anglii weźmie udział w dyskusji z Alanem Greenspanem, na temat jego nowej książki “Kapitalizm w Ameryce: historia”.

Zdecydowanie większej zmienności w trakcie poniedziałkowej sesji dostarczyć będą mogły natomiast najnowsze doniesienia w sprawie Brexitu. W najbliższą niedzielę odbędzie się bowiem nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej dotyczący wynegocjowanego niedawno porozumienia w sprawie Brexitu.

Wtorek

Wtorkowa sesja zapowiada się jeszcze spokojniej. Wszystko to za sprawą zaledwie jednej istotnej publikacji makroekonomicznej, która i tak nazwana “istotną” jest dość na wyrost. Mowa tu oczywiście o wskaźniku zaufania konsumentów, który przygotowuje badawcza organizacja non-profit o nazwie Conference Board.

Sam raport sporządzany na podstawie badań ankietowych przeprowadzanych na próbie 5000 gospodarstw domowych. Badani udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące oceny bieżących i oczekiwań w stosunku do przyszłych warunków ekonomicznych, w tym zatrudnienia, dochodów, planowanych zakupów. Im wyższy odczyt indeksu tym bardziej optymistyczne odpowiedzi uzyskano w badaniu. Raport zawiera dane miesięczne i publikowany jest w ostatni wtorek miesiąca.

Środa

Po niezwykle spokojnym wtorku, środowa sesja zapowiada się już zdecydowanie ciekawiej. Warto jednak zwrócić uwagę, że przez wzgląd, iż wszystkie istotne publikacje zaplanowane na ten dzień pochodzić będą ze Stanów Zjednoczonych, większej zmienności spodziewać możemy się dopiero popołudniu.

Punktualnie o godzinie 14:30 Bureau of Economic Analysis (Biuro Analiz Ekonomicznych USA) przedstawi raport dotyczący dynamiki Produktu Krajowego Brutto w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że tempo wzrostu gospodarczego spowolniło w trzecim kwartale br. do 3,5% z 4,2% raportowanego w Q2 2018 r.

Półtorej godziny później (16:00) Census Bureau podzieli się natomiast wynikami sprzedaży nieruchomości na rynku pierwotnym. Szacuje się, że w październiku sprzedano 578 tys. nowych domów. Gdyby zatem prognozy te się potwierdziły, oznaczałoby to 4,5% wzrost w stosunku do września br.

Jak co środę, o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi także Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych. Warto także przypomnieć, że ostatnie dziewięć tygodni to najdłuższy okres nieustannego wzrostu poziomu zapasów w amerykańskich magazynach ropy naftowej od pierwszego kwartału 2017 roku.

Jakby tego było mało, o godzinie 18:00 czasu polskiego Jerome Powell, prezes Fed
weźmie udział w spotkaniu zorganizowanym przez Economic Club of New York, w Nowym Jorku.

Czwartek 

Czwartkowa sesja przedstawia się natomiast znów znacznie spokojniej. Jak co tydzień, wraz z wybiciem godziny 14:30 poznamy raport z amerykańskiego rynku pracy. Ekonomiści spodziewają się, że liczba zdeklarowanych wstępnie bezrobotnych osunie się do 219 tys. z 224 tys. przed tygodniem.

Punktualnie o godzinie 16:00 National Association of Realtors (NAR) opublikuje także indeks podpisanych umów kupna domów w USA. To raport dostarczający informacji o liczbie zawartych lecz jeszcze nie sfinalizowanych umów sprzedaży istniejących domów i mieszkań. Z uwagi na fakt, że podpisanie umowy wyprzedza zwykle sfinalizowanie transakcji o 4-6 tygodni, umożliwia on prognozowanie poziomu sprzedaży domów na rynku wtórnym. Raport ten nie zawiera jednak danych o podpisanych umowach sprzedaży nowych domów.

· Poprzedni odczyt: 0,5% · Prognoza: 0,5%

O godz. 20:00 poznamy natomiast protokół z listopadowego posiedzenia FOMC. Biorąc pod uwagę, że rynki spodziewają się kolejnej podwyżki stóp procentowych w grudniu, sygnalizowanie takiego ruchu mogłoby być wręcz pożądane. Sporym zaskoczeniem byłoby natomiast sygnalizowanie przez członków Komisji konieczności przyhamowania tempa zacieśniania polityki monetarnej.

Piątek

W trakcie piątkowej sesji Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje wstępne wyniki inflacji konsumenckiej (CPI) i finalne dane dot. dynamiki wzrostu gospodarczego. Szacuje się, że dynamika PKB wzrosła w trzecim kwartale br. do 1,7% z 1,0% raportowanego w Q2 2018 r. Oznaczałoby to, że w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, tempo wzrostu gospodarczego plasowałoby się na poziomie 5,1%.

Jeszcze przed południem (o godz. 11:00) poznamy także wyniki listopadowej inflacji konsumenckiej (CPI) oraz październikowej stopy bezrobocia ze strefy euro. Zdaniem ankietowanych ekonomistów, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w ujęciu rocznym o 2,1% a stopa bezrobocia osunęła się do 8,0% z 8,1% raportowanego we wrześniu.

Jedną z ostatnich, istotnych publikacji nadchodzącego tygodnia będą dane dotyczące dynamiki wzrostu gospodarczego (PKB) z Kanady, które poznamy o godzinie 14:30.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułLiga Traderów VII – 1/8 finału – mecze rewanżowe
Następny artykułPrzegląd wydarzeń następnego tygodnia – szczyt G20 i minutki FOMC
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here