Naga Markets



Tygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Przez wzgląd na Sylwestra oraz Nowy Rok, nadchodzacy tydzień na rynkach walutowych zapowiada się niezwykle spokojnie. Pierwsze istotne publikacje makroekonomiczne poznamy bowiem dopiero w środę.

Środa

Biorąc pod uwagę, że będzie to pierwszy dzień roboczy miesiąca, poznamy finalne rezultaty PMI przemysłowego z UE, UK i USA.

Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Group publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim. 

Raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca. Wskaźniki te obrazują aktywność poszczególnych sektorów i opisują aktualną sytuację w gospodarce.

Czwartek 

Czwartkowa sesja zapowaida się już nieco ciekawiej. Oprócz odczytów PMI z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, tego dnia Automatic Data Processing (ADP) przedstawi także wyniki zmiany zatrudnienia w USA. Raport ten przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym na piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS).

Poprzedni odczyt: 179 tys. · Prognoza: 175 tys.

Piątek

Mimo, że w piątek wiele osób odlicza już powoli godziny do weekendu, to jednak tym razem rynki nie dadzą nam odpocząć. Jak to zwykle bywa, pierwszy piątek miesiąca niemal nierozerwalnie wiąże się bowiem z publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy. Nim do tego jednak dojdzie, poznamy dane z niemieckiego rynku pracy, wyniki grudniowej inflacji konsumenckiej (CPI) z Polski i strefy euro oraz wskaźnik PMI dla usług w strefie euro i Wielkiej Brytanii.

Jak wspomniałem już przed chwilą, najistotniejszy tego dnia będzie jednak raport z amerykańskiego rynku pracy, który poznamy o godz. 14:30. Jak zwykle w przypadku tej publikacji bywa, uwaga inwestorów skupiona zostanie przede wszystkim na danych dot. zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Szacuje się, że w grudniu przybyło 178 tys nowych etatów co byłoby wynikiem nieco lepszym od poprzedniego (155 tys.).

Równocześnie podobne dane przedstawi także Urząd Statystyczny Kanady. W tym przypadku analitycy spodziewają się zmiany zatrudnienia na poziomie 5 tys. a więc znacznie mniej niż przed miesiącem kiedy to przybyło 94,1 tys. nowych miejsc pracy. Gdyby prognozy te się potwierdziły, stopa bezrobocia mogłaby wzrosnąć do 5,7% z 5,6% dotychczas.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPiątkowy przegląd rynków – dolar amerykański jednym z największych przegranych sesji
Następny artykułKoniec roku dla kryptowalut bez fajerwerków?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here