Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 4 marca, kiedy to na szczególną uwagę zasługiwać będzie jedynie publikacja wskaźnika PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że podobnie jak opublikowane w piątek dane z sektora przemysłowego, tak również te dot. budownictwa wskażą na spadek aktywności sektora.

Wtorek

Wtorkowa sesja zapowiada się jednak zdecydowanie ciekawiej. Już w trakcie sesji azjatyckiej poznamy bowiem decyzje monetarną i oświadczenie na temat stóp procentowych Banku Rezerw Australii (RBA). Biorąc jednak pod uwagę, że konsensus rynkowy nie zakłada jakiegokolwiek ruchu na stopach a po najbliższym posiedzeniu nie przewiduje się konferencji prasowej, prawdopodobnie wydarzenie to nie przełoży się na zbyt wielką zmienność na parach walutowych z dolarem australijskim (AUD).

W ciągu dnia poznamy także liczne raporty dot. poziomu wskaźnika PMI dla sektora usług. Najistotniejsze będą w tym przypadku oczywiście dane z Niemiec, strefy euro, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych.

Na godz. 11:00 zaplanowano także publikacje najnowszych wyników sprzedaży detalicznej ze strefy euro. Szacuje się, że jej wartość wzrosła w styczniu br. o 1,0%, co w ujęciu rocznym miałoby przełożyć się na wzrost o 1,8%.

Jeden z ostatnich, istotnych raportów, który poznamy w trakcie wtorkowej sesji dotyczył będzie natomiast amerykańskiego rynku nieruchomości. Prognozy przed tą publikacją zakładają, że w grudniu minionego roku sprzedano zaledwie 593 tys. nowych domów czyli o 8,7% mniej niż w listopadzie 2018 r.

Środa

Środa również zapowiada się niezwykle interesująco. Już w trakcie sesji azjatyckiej poznamy bowiem najnowsze dane dot. dynamiki wzrostu gospodarczego Australii. Szacuje się, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w czwartym kwartale minionego roku o 0,4%, co w ujęciu rocznym miałoby przełożyć się na wzrost o 2,6%.

Około godziny 14:00 Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zaprezentuje także swoją decyzję dot. poziomu stóp procentowych. Mimo, że konsensus rynkowy nie zakłada żadnego ruchu na stopach w wykonaniu Rady, to warto przypomnieć w tym miejscu niedawną wypowiedź prezesa Glapińskiego, który przed Krajową Izbą Gospodarczą stwierdzał, że obecny poziom stóp procentowych pozostawia miejsce do ich ewentualnego obniżenia, co nie przyniosłoby negatywnych konsekwencji sektorowi bankowemu.

Zobacz także: NBP ujawnia zarobki dyrektorów. Kwoty robią wrażenie

Punktualnie o godz. 14:15 Automatic Data Processing (ADP) przedstawi wyniki zmiany zatrudnienia w USA. Raport ten przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS). Zdaniem ekonomistów, w lutym br. przybyło 190 tys. miejsc pracy (wobec 213 tys. raportowanych przed miesiącem).

Równie istotna będzie tego dnia także decyzja monetarna Banku Kanady (Bank of CanadaBoC), którą poznamy o godz. 16:00. Biorąc jednak pod uwagę, że zdaniem ekonomistów bank utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie (1,75%) a w kalendarzu nie ma zaplanowanej konferencji prasowej po posiedzeniu BoC, być może wydarzenie to nie wywoła zbyt wielkiej zmienności na rynkach.

Jak co środę, punktualnie o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Czwartek 

Biorąc pod uwagę, że przed nami niezwykle interesujący tydzień, również czwartkowa sesja obfitować będzie w niezwykle istotne publikacje makroekonomiczne. Już w trakcie sesji azjatyckiej poznamy najnowsze wyniki sprzedaży detalicznej z Australii. Szacuje się, że po grudniowym spadku o 0,4%, jej wartość wzrosła w styczniu br. o 0,3%.

Jeszcze przed południem (o 11:00) Eurostat opublikuje dane dot. dynamiki wzrostu gospodarczego w strefie euro. Zdaniem analityków PKB wzrósł w czwartym kwartale 2018 r. o 0,2% co w ujęciu rok do roku miałoby przełożyć się na wzrost o 1,2%.

Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem dnia będzie jednak bez wątpienia dopiero zaplanowana na godz. 13:45 decyzja monetarna Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Prognozy przed tą publikacją nie zakładają żadnych niespodzianek a ankietowani ekonomiści są zdania, że podobnie jak RBA, RPP i BoC, także EBC utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Istotny w tym przypadku może okazać się zatem wydźwięk samego oświadczenia jak również przebieg zaplanowanej na godzinę 14:30 konferencji prasowej z udziałem prezesa Banku.

Piątek

Mimo, że w piątek wiele osób odlicza już powoli godziny do weekendu, to jednak tym razem rynki nie dadzą nam odpocząć. Jak to zwykle bywa, pierwszy piątek miesiąca niemal nierozerwalnie wiąże się bowiem z publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy. Nim do tego jednak dojdzie, poznamy dane dot. dynamiki PKB z Japonii.

Na godz. 14:30 zaplanowano publikację raportu z amerykańskiego rynku nieruchomości. Szacuje się, że w styczniu wydano 1,297 mln zezwoleń na budowę i rozpoczęto budowę 1,180 mln domów.

Równocześnie poznamy raport z amerykańskiego rynku pracy. Jak zwykle w przypadku tej publikacji bywa, uwaga inwestorów skupiona zostanie przede wszystkim na danych dot. zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Zdaniem analityków, w lutym przybyło 185 tys. nowych etatów co byłoby wynikiem znacząco gorszym od poprzedniego (304 tys.). Mimo to, spodziewają się oni spadku stopy bezrobocia do 3,9% z 4,0% dotychczas.

W tym samym czasie opublikowany zostanie także podobny raport z Kanady. Fakt ten sprawia, że w przypadku skrajnie różnych rezultatów, to właśnie na notowaniach pary walutowej USDCAD spodziewać moglibyśmy się największej zmienności.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPolskie Stowarzyszenie Bitcoin nie rekomenduje inwestowania w PNT
Następny artykułCena złota spadła o ponad 50 dolarów. GOLD ponownie poniżej 1300 USD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here