Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 8 kwietnia, kiedy to w kalendarzu próżno szukać jakichkolwiek istotnych odczytów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Osoby interesujące się naszą, rodzimą gospodarką może zainteresować bowiem jedynie raport dot. marcowych rezultatów inflacji konsumenckiej (CPI). Szacuje się, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w stosunku do lutego br. o 0,3% a w stosunku do marca 2018 roku o 1,7%.

Wtorek

Wtorkowa sesja zapowiada się natomiast nieco ciekawiej. Już w trakcie sesji azjatyckiej poznamy bowiem protokół z kwietniowego posiedzenia RBA. Przypomnijmy, że w trakcie ostatniego posiedzenia Bank Rezerw Australii nie zdecydował się na zmianę poziomu stóp. Dotychczasowa retoryka RBA wskazuje bowiem na rosnące ryzyko w gospodarce, które z kolei może skłaniać inwestorów do wyceny potencjalnej obniżki stóp procentowych.

Jeszcze przed południem (o godz. 10:30) Wyspiarze podzielą się raportem z brytyjskiego rynku pracy. Prognozy przed tą publikacją zakładają, że w lutym br. stopa bezrobocia wzrosła do 4,0% z 3,9% dotychczas a w marcu złożono 20 tys. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (a więc o 7 tys. mniej niż miesiąc wcześniej).

Na godzinę 15;15 zaplanowano natomiast publikację raportu dot. amerykańskiej produkcji przemysłowej. Szacuje się, że jej wartość wzrosła w marcu br. o 0,3%.

Środa

Środowa sesja niemal po brzegi wypełniona będzie istotnymi publikacjami makroekonomicznymi. Już 45 minut po północy (czasu polskiego) poznamy bowiem najnowsze dane dot. inflacji konsumenckiej (CPI) z Nowej Zelandii. Zdaniem analityków ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w pierwszym kwartale bieżącego roku o 0,3% co w ujęciu rocznym miałoby przełożyć się na wzrost o 1,7%.

O godz. 10:30 podobny raport opublikuje także brytyjski Office for National Statistics (ONS). W tym przypadku dane dotyczyć będą jednak tylko i wyłącznie marca. Prognozy przed tą publikacją zakładają wzrost en towarów i usług konsumpcyjnych w ujęciu miesięcznym o 0,3% a w ujęciu rok do roku o 2,0%.

Pół godziny później (o 11:00) poznamy jeszcze dane dot. inflacji CPI ze strefy euro. Tu spodziewany jest natomiast wzrost o 1,0% w ujęciu m/m i 1,4% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Jakby tego było mało, o godz. 14:30 dane dot. inflacji konsumenckiej przedstawi również Urząd Statystyczny Kanady. W tym przypadku szacuje się natomiast wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w ujęciu miesięcznym o 0,6% a w stosunku do marca 2018 r. o 1,4%.

Jak co środę, punktualnie o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Czwartek

Czwartkowa sesja również nie będzie należeć do najspokojniejszych. Już w trakcie sesji azjatyckiej (o godz. 3:30) poznamy bowiem najnowszy raport z australijskiego rynku pracy. Zdaniem ekonomistów zmiana zatrudnienia uplasowała się w marcu br. na poziomie +12 tys. Mimo, że jest to odczyt znacznie lepszy od poprzedniego (4,6 tys.), to rynek oczekuje wzrostu stopy bezrobocia do 5,0% z 4,9% dotychczas.

Przed południem poznamy także liczne odczyty PMI liczne odczyty wskaźników PMI z Europy. Najistotniejsze będą w tym przypadku oczywiście wyniki z Niemiec (9:30) oraz strefy euro (10:00). Warto jednak pamiętać, że będą to jedynie wstępne dane. Finalne poznamy bowiem dopiero na początku kwietnia.

O godz. 10:30 Wyspiarze podzielą się natomiast wynikami sprzedaży detalicznej. Szacuje się, że jej wartość spadła w marcu br. o 0,3% (wobec wzrostu o 0,4% w lutym). W ujęciu rocznym spodziewany jest natomiast wzrost aż o 4,6% (wobec wzrostu o 4,0% w lutym br.).

O godz. 14:30 poznamy również podobne raporty ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. W pierwszym przypadku spodziewany jest wzrost o 0,8% (wobec spadku o 0,2% sprzed miesiąca).

Piątek

Przez wzgląd na “Wielki Piątek” będący w większości krajów dniem wolnym, w piątek spodziewać moglibyśmy się zdecydowanie mniejszej zmienności. Jedyny, istotny raport zaplanowany na ten dzień pochodzić będzie ze Stanów Zjednoczonych i poznamy go dopiero o godz. 14:30. Mowa tu oczywiście o najnowszych danych z rynku nieruchomości, konkretnie ilości wydanych zezwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów domów. Szacuje się, że w marcu br. wydano 1,300 mln zezwoleń na budowę a więc o 0,3% więcej niż w lutym br. Równocześnie rozpoczęto 1,240 mln budów a więc aż o 6,5% więcej niż przed miesiącem.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKursy walut pod koniec tygodnia. Dolar, euro, funt i frank na Forex
Następny artykułBlok po 22 – 12 kwietnia 2019: AUD/NZD, EUR/CHF
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here