Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 8 kwietnia, kiedy to w kalendarzu próżno szukać jakichkolwiek istotnych odczytów.

Osoby interesujące się naszą, rodzimą gospodarką może zainteresować bowiem jedynie raport dot. marcowych rezultatów inflacji konsumenckiej (CPI). Szacuje się, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w stosunku do lutego br. o 0,3% a w stosunku do marca 2018 roku o 1,7%.

Wtorek

Wtorkowa sesja zapowiada się natomiast nieco ciekawiej. Już w trakcie sesji azjatyckiej poznamy bowiem protokół z kwietniowego posiedzenia RBA. Przypomnijmy, że w trakcie ostatniego posiedzenia Bank Rezerw Australii nie zdecydował się na zmianę poziomu stóp. Dotychczasowa retoryka RBA wskazuje bowiem na rosnące ryzyko w gospodarce, które z kolei może skłaniać inwestorów do wyceny potencjalnej obniżki stóp procentowych.

Jeszcze przed południem (o godz. 10:30) Wyspiarze podzielą się raportem z brytyjskiego rynku pracy. Prognozy przed tą publikacją zakładają, że w lutym br. stopa bezrobocia wzrosła do 4,0% z 3,9% dotychczas a w marcu złożono 20 tys. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (a więc o 7 tys. mniej niż miesiąc wcześniej).

Na godzinę 15;15 zaplanowano natomiast publikację raportu dot. amerykańskiej produkcji przemysłowej. Szacuje się, że jej wartość wzrosła w marcu br. o 0,3%.

Środa

Środowa sesja niemal po brzegi wypełniona będzie istotnymi publikacjami makroekonomicznymi. Już 45 minut po północy (czasu polskiego) poznamy bowiem najnowsze dane dot. inflacji konsumenckiej (CPI) z Nowej Zelandii. Zdaniem analityków ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w pierwszym kwartale bieżącego roku o 0,3% co w ujęciu rocznym miałoby przełożyć się na wzrost o 1,7%.

O godz. 10:30 podobny raport opublikuje także brytyjski Office for National Statistics (ONS). W tym przypadku dane dotyczyć będą jednak tylko i wyłącznie marca. Prognozy przed tą publikacją zakładają wzrost en towarów i usług konsumpcyjnych w ujęciu miesięcznym o 0,3% a w ujęciu rok do roku o 2,0%.

Pół godziny później (o 11:00) poznamy jeszcze dane dot. inflacji CPI ze strefy euro. Tu spodziewany jest natomiast wzrost o 1,0% w ujęciu m/m i 1,4% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Jakby tego było mało, o godz. 14:30 dane dot. inflacji konsumenckiej przedstawi również Urząd Statystyczny Kanady. W tym przypadku szacuje się natomiast wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w ujęciu miesięcznym o 0,6% a w stosunku do marca 2018 r. o 1,4%.

Jak co środę, punktualnie o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Czwartek

Czwartkowa sesja również nie będzie należeć do najspokojniejszych. Już w trakcie sesji azjatyckiej (o godz. 3:30) poznamy bowiem najnowszy raport z australijskiego rynku pracy. Zdaniem ekonomistów zmiana zatrudnienia uplasowała się w marcu br. na poziomie +12 tys. Mimo, że jest to odczyt znacznie lepszy od poprzedniego (4,6 tys.), to rynek oczekuje wzrostu stopy bezrobocia do 5,0% z 4,9% dotychczas.

Przed południem poznamy także liczne odczyty PMI liczne odczyty wskaźników PMI z Europy. Najistotniejsze będą w tym przypadku oczywiście wyniki z Niemiec (9:30) oraz strefy euro (10:00). Warto jednak pamiętać, że będą to jedynie wstępne dane. Finalne poznamy bowiem dopiero na początku kwietnia.

O godz. 10:30 Wyspiarze podzielą się natomiast wynikami sprzedaży detalicznej. Szacuje się, że jej wartość spadła w marcu br. o 0,3% (wobec wzrostu o 0,4% w lutym). W ujęciu rocznym spodziewany jest natomiast wzrost aż o 4,6% (wobec wzrostu o 4,0% w lutym br.).

O godz. 14:30 poznamy również podobne raporty ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. W pierwszym przypadku spodziewany jest wzrost o 0,8% (wobec spadku o 0,2% sprzed miesiąca).

Piątek

Przez wzgląd na “Wielki Piątek” będący w większości krajów dniem wolnym, w piątek spodziewać moglibyśmy się zdecydowanie mniejszej zmienności. Jedyny, istotny raport zaplanowany na ten dzień pochodzić będzie ze Stanów Zjednoczonych i poznamy go dopiero o godz. 14:30. Mowa tu oczywiście o najnowszych danych z rynku nieruchomości, konkretnie ilości wydanych zezwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów domów. Szacuje się, że w marcu br. wydano 1,300 mln zezwoleń na budowę a więc o 0,3% więcej niż w lutym br. Równocześnie rozpoczęto 1,240 mln budów a więc aż o 6,5% więcej niż przed miesiącem.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKursy walut pod koniec tygodnia. Dolar, euro, funt i frank na Forex
Następny artykułBlok po 22 – 12 kwietnia 2019: AUD/NZD, EUR/CHF
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here