Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 12 listopada, kiedy to w kalendarzu makroekonomicznych nie ma zaplanowanej ani jednej, istotnej publikacji makroekonomicznej.

Wtorek

Wtorkowa sesja zapowiada się równie mało emocjonująco. Tego dnia, na szczególną uwagę zasługiwać będzie bowiem głównie raport z brytyjskiego rynku pracy. Konsensus przed tą publikacją zakłada, że średnie wynagrodzenia wzrosły we wrześniu o 3,0%. Osoby aktywnie handlujące na niemieckim indeksie DAX30 bądź parach walutowych i rynkach skorelowanych z EUR mogą natomiast być zainteresowane również wynikami inflacji konsumenckiej (CPI) oraz nastrojami ekonomicznymi ZEW z Niemiec, które poznamy kolejno o godzinie 8:00 i 11:00.

Środa

Po stosunkowo spokojnym początku tygodnia, w trakcie środowej sesji poznamy zdecydowanie więcej istotnych publikacji makroekonomicznych. Większość z nich dotyczyć będzie dynamiki wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale br. oraz inflacji konsumenckiej (CPI). Jako pierwsza, już 50 minut po północy swój raport opublikuje Cabinet Office (Kancelaria Premiera Japonii). Zdaniem ekonomistów po wzroście dynamiki PKB o 0,7% w Q2, trzeci kwartał przyniósł ze sobą znaczne spowolnienie.

· Poprzedni odczyt (k/k): 0,7%
· Poprzedni odczyt (r/r): 3,0%
· Prognoza (k/k): -0,3%
· Prognoza (r/r): -1,0%

Kilka godzin później (o godz. 5:30) Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii opublikuje również finalne wyniki wrześniowej produkcji przemysłowej. Tu także spodziewane jest znaczne pogorszenie sytuacji względem sierpniowego rezultatu.

· Poprzedni odczyt (m/m): 0,2%
· Poprzedni odczyt (r/r): 0,2%
· Prognoza (m/m): -1,1%
· Prognoza (r/r): -2,9%

Punktualnie o godzinie 8:00 poznamy kolejny raport dot. dynamiki PKB. Tym razem będzie on pochodził z Niemiec. Konsensus przed tą publikacją zakłada, że po wzroście o 0,5% w drugim kwartale br., trzeci kwartał przyniesie ze sobą niewielkie spowolnienie wzrostu gospodarczego (-0,1%). Fakt ten sprawi, że dynamika PKB w stosunku do trzeciego kwartału 2017 roku spowolni do zaledwie 1,2% z 2,3% w Q2 2018.

Kolejną instytucją, która podzieli się wstępnymi wynikami PKB (10:00) będzie nasz rodzimy Urząd Statystyczny. Równocześnie poznamy także najnowsze wyniki inflacji konsumenckiej (CPI). Zdaniem analityków, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w zrosły w Polsce, w październiku o 0,4%, co w ujęciu rocznym przełożyłoby się na wzrost o 1,7%.

Pół godziny później (10:30) urząd statystyczny Wielkiej Brytanii także opublikuje październikowe wyniki inflacji konsumenckiej (CPI). W tym przypadku analitycy spodziewają się wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych na poziomie 0,2% m/m oraz 2,5% r/r.

Po upływie kolejnych trzydziestu minut (11:00) poznamy natomiast jeszcze jeden raport dot. dynamiki wzrostu gospodarczego. Jego autorem będzie Eurostat. Zdaniem ekonomistów dynamika PKB w strefie euro spowolniła w trzecim kwartale br. do 0,2% z 0,4% w Q2, co w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego przełoży się na spowolnienie do 1,7% z 2,2% kwartał wcześniej.

Po niezwykle bogatym – w istotne raporty makroekonomiczne – przedpołudniu, na kolejne dane przyjdzie nam poczekać aż do godz. 14:30, kiedy to poznamy wyniki inflacji konsumenckiej (CPI) ze Stanów Zjednoczonych. Konsensus przed tą publikacją zakłada, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w październiku w stosunku do września o 0,3% co w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego powinno przełożyć się na wzrost o 2,4%.

Czwartek 

Czwartkowa sesja również zapowiada się dość ciekawie. Już o godzinie 1:30 czasu polskiego poznamy bowiem raport z rynku pracy w Australii. Konsensus przed tą publikacją zakłada, że pomimo wzrostu zatrudnienia o 20 tys., stopa bezrobocia wzrośnie do 5,1% z 5,0% dotychczas.

Na godzinę 10:30 zaplanowana jest natomiast publikacja październikowych wyników sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii.

· Poprzedni odczyt (m/m): -0,8%
· Poprzedni odczyt (r/r): 3,0%
· Prognoza (m/m): 0,2%
· Prognoza (r/r): 2,8%

Cztery godziny później (14:30) podobny raport opublikuje także amerykański Census Bureau:

· Sprzedaż detaliczna: 0,1%
· Sprzedaż detaliczna bez samochodów: -0,1%
· Sprzedaż detaliczna bez samochodów i paliw: 0,0%
· Prognoza: 0,4%
· Prognoza: 0,5%
· Prognoza: 0,4%

Punktualnie o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

· Poprzedni odczyt: 5,783 mln brk. · Prognoza: ???

Piątek

Po niezwykle emocjonującej środzie i czwartku, piątkowa sesja zapowiada się już zdecydowanie spokojniej. Na godzinę 11:00 zaplanowana jest publikacja wyników październikowej inflacji konsumenckiej (CPI) ze strefy euro. Zdaniem ankietowanych ekonomistów, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w ujęciu miesięcznym o 0,2%, co w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego powinno przełożyć się na wzrost o 2,2%.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCzłowiek vs. Rynek: z Tomaszem Przybycieniem o tradingu, stratach i odgrywaniu się
Następny artykułLiga Traderów VII – wyniki, tabele i rozpiska 3 kolejki spotkań
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here