Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 20 maja, kiedy to na szczególną uwagę zasługiwać będzie jedynie publikacja najnowszych wyników dynamiki wzrostu gospodarczego (PKB) Japonii. Raport ten poznamy jednak już o godz. 1:50 czasu polskiego.

Wtorek

Wtorkowa sesja również zapowiada się dość spokojnie. Co prawda już w trakcie sesji azjatyckiej (o godz. 3:30) poznamy protokół z majowego posiedzenia dot. polityki monetarnej RBA, to jednak podczas sesji europejskiej i amerykańskiej nie zostanie opublikowane zbyt wiele istotnych raportów.

Oprócz zaplanowanych na godz. 10:00 danych z naszego rodzimego rynku pracy, o 16:00 poznamy bowiem jeszcze tylko dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Konsensus przed tą publikacją zakłada, że sprzedaż istniejących nieruchomości wzrosła w kwietniu br. o 2,6% do 5,30 mln.

Środa

W środę poznamy zdecydowanie więcej istotnych publikacji. Punktualnie o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny podzieli się bowiem najnowszymi wynikami inflacji producenckiej (PPI) oraz produkcji przemysłowej. Szacuje się, że wartość tej drugiej wzrosła w kwietniu aż o 9,1% wobec wzrostu o 5,6% sprzed miesiąca. Warto w tym miejscy przypomnieć, że zgodnie z najnowszymi danymi Eurostatu, spośród wszystkich krajów UE, największy wzrost produkcji przemysłowej odnotowano w marcu br. w Irlandii (+22,1%), Polsce (+8,0%) i na Węgrzech (+7,9%).

Pół godziny później (o godz. 10:30) Wyspiarze podzielą się także najnowszymi rezultatami inflacji konsumenckiej (CPI). Prognozy przed tą publikacją zakładają, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w kwietniu br. o 0,7%, co w ujęciu rok do roku miałoby przyczynić się do wzrostu o 2,2%.

Na godz. 14:30 zaplanowano natomiast publikację marcowych wyników produkcji przemysłowej z Kanady. Szacuje się, że jej wartość wzrosła w stosunku do lutego br. o 0,5%.

Jak co środę, punktualnie o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Jakby tego było mało, na godz. 20:00 zaplanowano także publikację protokołu z majowego posiedzenia FOMC. Przypomnijmy, że w trakcie tego posiedzenia Rezerwa Federalna zdecydowała się utrzymać stopy procentowe w niezmienionym przedziale 2,25%-2,50%. Obniżce uległa jedynie stopa IOER, co miało jednak charakter stricte techniczny i nie powinno być odbierane jako dążenie Fed’u do obniżki głównej stopy procentowej.

Czwartek

Czwartkowa sesja również zapowiada się dość ciekawie. Już o godz. 8:00 Niemiecki Urząd Statystyczny podzieli się bowiem najnowszymi rezultatami dynamiki wzrostu gospodarczego. Szacuje się, że PKB Niemiec wzrosło w pierwszym kwartale br. o 0,4%. Półtorej godz. później (o 9:30) poznamy także wstępne odczyty wskaźników PMI z Niemiec.

O godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje kwietniowe rezultaty sprzedaży detalicznej. Szacuje się, że jej wartość wzrosła aż o 8,6% wobec wzrostu o 3,1% sprzed miesiąca. Równocześnie poznamy także wstępne rezultaty wskaźników PMI ze strefy euro.

Na godz. 10:30 zaplanowano natomiast publikację najnowszych, kwietniowych rezultatów sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii.

Jakby tego było mało, o 13:30 Europejski Bank Centralny podzieli się protokołem z kwietniowego posiedzenia dot. polityki monetarnej. Przypomnijmy, że EBC zdecydował się wówczas utrzymać stopy procentowe na niezmiennym poziomie.

Po godz. 16:00 poznamy także raport a amerykańskiego rynku nieruchomości. Prognozy przed tą publikacją zakładają, że sprzedaż nowych domów zmalała w kwietniu br. o 2,7% do 679 tys.

Piątek

Po niezwykle emocjonującej środzie i czwartku, piątkowa sesja znów zapowiada się spokojnie. Tego dnia na szczególną uwagę zasługiwać będą bowiem jedynie dwa raporty. Pierwszy z nich poznamy o godz. 10:30. Mowa tu oczywiście o najnowszych wynika sprzedaży detalicznej w Zjednoczonym Królestwie. Drugi dotyczyć będzie natomiast zamówień środków trwałych w USA i poznamy go o 14:30.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykuł“Pomiędzy Teorią a Praktyką” Tydzień 20-ty – 18.05.2019
Następny artykułFunt znowu największym przegranym. Sprawdź kursy walut Forex: dolar, euro, frank
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here