TMS


Tygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 14 stycznia, kiedy to w kalendarzu makroekonomicznym zaplanowana jest zaledwie jedna “istotna” publikacja. Mowa tu oczywiście o listopadowych wynikach produkcji przemysłowej ze strefy euro, które poznamy o godz. 11:00.

Wtorek

Wtorkowa sesja zapowiada się już natomiast zdecydowanie ciekawie. Nie oznacza to jednak, że tego dnia poznamy sporo istotnych raportów makroekonomicznych. Wręcz przeciwnie, ich ilość będzie dość ograniczona. Jednym z najważnijeszych wydarzeń dnia (a być może i całego tygodnia) będzie natomiast głosowanie w brytyjskim Parlamencie w sprawie umowy dotyczącej Brexitu.

Wraz z wybiciem godziny 14:30 poznamy także grudniowe wyniki inflacji producenckiej ze Stanów Zjednoczonych. Zdaniem ekonomistów, po listopadowym wzroście o 0,1%, tym razem wartość wskaźnika PPI osunie się o 0,1%.

Środa

W trakcie środowej sesji znów najważniejsze dane pochodzić będą jedynie z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Punktualnie o godz. 10:30 Office for National Statistics (ONS) przedstawi grudniowe wyniki inflacji konsumenckiej (CPI). Konsensus przed tą publikacją zakłada, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w grudniu o 0,2%, co w ujęciu rocznym miałoby przełożyć się na wzrost o 2,2%.

Cztery godziny późńiej (o 14:30) poznamy natomiast najnowsze wyniki sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem ekonomistów, jej wartość wzrosła w grudniu o 0,2%.

Jak co środę, punktualnie o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

· Poprzedni odczyt: -1,680 mln brk. · Prognoza: -2,800 mln brk.

Czwartek 

Jedną z najważniejszych publikacji czwartkowego popołudnia będą wyniki grudniowej inflacji konsumenckiej (CPI) ze strefy euro. Zdaniem analityków, ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły w ujęciu miesięcznym o 0,2%, co w ujęciu rocznym miałoby przełożyć się na wzrost o 1,6%.

Po południu poznamy natomiast raport z amerykańskiego rynku nieruchomości. Szcuje się, że w grudniu wydano 1,290 mln. zezwoleń na budowę. Taki odczyt oznaczałby spadek o 2,1% w stosunku do 1,328 mln. raportowanego w listopadzie 2018 r. W tym okresie miały także rozpocząć się 1,261 mln. budów domów.

Piątek

Piątkowa sesja zdominowana zostanie natomiast głównie przez dane z Wielkiej Brytanii i Kanady. Jak to zwykle bywa, o godz. 10:30 wyspiarze podzielą się najnowszymi wynikami sprzedaży detalicznej. Zdaniem ekonomistów jej wielkość zmalała w grudniu o 0,7%, co w ujęciu rocznym miałoby przyczynić się do wzrostu o 3,5%.

Cztery godz. później (o 14:30) Urząd Statystyczny Kanady opublikuje natomiast grudniowe wyniki inflacji konsumenckiej (CPI).


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here