Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 11 marca, kiedy to na szczególną uwagę zasługiwać będzie jedynie publikacja raportu dot. sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że po grudniowym spadku o 1,2% jej wartość zmalała w styczniu bieżącego roku o kolejne 0,1%.

Wtorek

W trakcie wtorkowej sesji na uwagę zasługiwać będą trzy wydarzenia, z których to ostatnie wydaje się najistotniejsze. Punktualnie o godz. 10:30 Wyspiarze podzielą się najnowszymi wynikami dynamiki wzrostu gospodarczego. Zdaniem analityków PKB Zjednoczonego Królestwa wzrosło w styczniu br. o 0,2%, co w ujęciu rocznym miałoby przyczynić się do wzrostu o 1,2%.

Trzy godziny później (o 13:30) poznamy także raport dot. inflacji konsumenckiej (CPI) w USA. Szacuje się, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lutym o 0,2% co w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego miałoby przyczynić się do wzrostu o 1,6%.

Jak wspomniałem jednak już przed chwilą, jednym z najistotniejszych wydarzeń wtorkowej sesji będzie jednak bez wątpienia głosowanie w brytyjskim Parlamencie w sprawie umowy dotyczącej Brexitu. Warto w tym miejscy przypomnieć piątkową wypowiedź brytyjskiej Premier, która zaznaczyła, że jeżeli parlamentarzyści odrzucą proponowaną formę porozumienia, “Wielka Brytania może nigdy nie opuścić UE”.

Środa

Jeżeli w trakcie wtorkowego głosowania brytyjski Parlament odrzuci wynegocjowane przez Therese May i UE porozumienie, już w środę mogłoby odbyć się kolejne głosowanie dot. przyszłości Zjednoczonego Królestwa. Mowa tu oczywiście o ewentualnym przesunięciu ostatecznego terminu rozwodu bądź opuszczeniu struktur UE bez porozumienia.

O godz. 11:00 Eurostat podzieli się także najnowszymi wynikami produkcji przemysłowej w strefie euro. Szacuje się, że jej wartość wzrosła w styczniu br. o 1,0%.

W tym tygodniu wyjątkowo bo już o godz. 15:30 (a nie jak zwykle o 16:30) amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych. Zadniem analityków raport wskaże, że po ubiegłotygodniowym wzroście aż o 7,069 mln. brk, tym razem zapasy ropy wzrosną lecz jedynie o 1,203 mln. brk.

Czwartek 

Czwartkowa sesja zapowiada się niezwykle spokojnie. Na pierwsze i jednocześnie ostatnie, istotne dane przyjdzie nam bowiem poczekać aż do godz. 15:00, kiedy to amerykański Census Bureau opublikuje wyniki a rynku nieruchomości. Szacuje się, że w styczniu sprzedano 620 tys. nowych nieruchomości a więc o 0,5% więcej niż w grudniu ub.r.

Piątek

W trakcie piątkowej sesji poznamy zdecydowanie więcej istotnych publikacji. Jednym z najważniejszych wydarzeń dnia będzie zaplanowana na godz. 4:00 decyzja monetarna Banku Japonii (BoJ). Biorąc pod uwagę, że konsensus przed tą publikacją nie zakłada jakiegokolwiek ruchu na stopach w wykonaniu Bank of Japan, zdecydowanie ważniejsza od samej decyzji, może okazać się późniejsza konferencja prasowa.

Osoby interesujące się naszą, rodzimą gospodarką może zainteresować także zaplanowana na godz. 10:00 publikacja raportu dot. wskaźnika CPI. Szacuje się, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lutym br. o 0,1%.

Jeszcze przed południem (o 11:00) Eurostat podzieli się także podobnym raportem jednak obejmującym już dane ze strefy euro i całej Unii Europejskiej. Zdaniem ekonomistów wartość wskaźnika CPI wzrosłą w lutym br. o 0,3%, co w ujęciu rocznym miałoby przyczynić się do wzrostu o 1,5%.

O godz. 15:00 poznamy jeszcze styczniowe JOLTsy. Job Openings and Labor Turnover survey to przeprowadzana i publikowana przez amerykańskie Bureau of Labor Statistics ankieta, która mierzy liczbę otwartych wakatów czyli miejsc pracy stworzonych, a jeszcze nie obsadzonych do ostatniego dnia roboczego miesiąca kalendarzowego. Jak to zazwyczaj bywa, im wyższy odczyt wskaźnika tym teoretycznie lepszy jest to sygnał dla waluty. Niższe wartości JOLTs będą z kolei niedźwiedzim sygnałem dla dolara.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWeekendowe kursy walut – euro, dolar, funt i frank – 9 marca 2019 r.
Następny artykułJak zacząć skutecznie handlować z niewielkim depozytem? – Nial Fuller
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here