Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Poniedziałek zwykle jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Tym razem będzie jednak zdecydowanie inaczej. Już w trakcie sesji azjatyckiej poznamy bowiem dane dotyczące wzrostu gospodarczego w Australii. Prognozy przed tą publikacją wskazują, że wartość Produktu Krajowego Brutto (PKB) zmalała w trzecim kwartale bieżącego roku w porównaniu z drugim kwartałem br. o 0,5%, co w ujęciu rocznym przełożyłoby się na spadek o 1,9%.

Jeszcze przed południem podobny raport opublikuje także Office for National Statistics (urząd statystyczny Wielkiej Brytanii), który równocześnie przedstawi jeszcze październikowe wyniki produkcji przemysłowej.

Na godzinę 16:00 zaplanowana jest natomiast publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy. JOLTs czyli Job Openings and Labor Turnover survey to przeprowadzana i publikowana przez amerykańskie Bureau of Labor Statistics ankieta, która mierzy liczbę otwartych wakatów czyli miejsc pracy stworzonych, a jeszcze nie obsadzonych do ostatniego dnia roboczego miesiąca kalendarzowego. Jak to zazwyczaj bywa, im wyższy odczyt wskaźnika tym teoretycznie lepszy jest to sygnał dla waluty. Niższe wartości JOLTs będą z kolei niedźwiedzim sygnałem dla dolara.

Wtorek

Wtorkowa sesja również zapowiada się bardzo interesująco. Jak to zwykle bywa, punktualnie o godzinie 10:30 poznamy najnowsze dane z brytyjskiej gospodarki. Tym razem ONS przedstawi raport z tamtejszego rynku pracy.

Wraz z wybiciem godziny 14:30 poznamy także listopadowe wyniki inflacji producenckiej ze Stanów Zjednoczonych. Nie to będą jednak najważniejsze wydarzenia wtorkowej sesji. Zdecydowanie istotniejszym wydaje się bowiem zaplanowane na wtorek głosowanie w brytyjskim parlamencie, w trakcie którego tamtejsi parlamentarzyści zagłosują za przyjęciem bądź odrzuceniem wypracowanego przez premier May porozumieniem w sprawie Brexitu. Ostatni kalkulacje wskazują na porażkę rządu May, co w rezultacie może doprowadzić do odroczenia głosowania oraz wzrostu niepewności co do ostatecznego kształtu Brexitu.

Środa

Środowa sesja zapowiada się już nieco spokojniej. Oprócz zaplanowanej na godz. 11:00 publikacji wyników produkcji przemysłowej ze strefy euro, o godz. 14:30 poznamy także dane dotyczące listopadowej inflacji konsumenckiej (CPI) w Stanach Zjednoczonych.

Jak co środę, punktualnie o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

· Poprzedni odczyt: -7,323 mln brk. · Prognoza: ???

Czwartek 

Czwartkowa sesja bez wątpienia będzie jedną z najciekawszych w ciągu całego zbliżającego się tygodnia. Wszystko to za sprawą decyzji monetarnych aż dwóch banków centralnych. Jako pierwszy (o godz. 9:30) podejmie ją Szwajcarski Bank Narodowy (SBN). Prognozy przed tą publikacją nie zakładają jakiegokolwiek ruchu na stopach w wykonaniu SBN. Większej zmienności na notowaniach franka szwajcarskiego spodziewać moglibyśmy się zatem dopiero po godz. 10:00, kiedy to rozpocznie się konferencja prasowa po posiedzeniu banku.

Zdecydowanie ważniejsza dla inwestorów z europy będzie natomiast godzina 13:45, kiedy to poznamy decyzję monetarną Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Prognozy przed tą publikacją nie zakładają żadnych niespodzianek a ankietowani ekonomiści są zdania, że podobnie jak SBN, EBC utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Istotny w tym przypadku może okazać się zatem wydźwięk samego oświadczenia jak również przebieg zaplanowanej na godzinę 14:30 konferencji prasowej z udziałem prezesa Banku.

Piątek

Piątkowa sesja zapowiada się już nieco spokojniej. Mimo, że jeszcze przed południem poznamy liczne odczyty wskaźnika PMI dla Europy Kontynentalnej, to trzeba jednak pamiętać, że będą to jedynie wstępne rezultaty. Finalne dane poznajemy bowiem zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca.

Okazuje się więc, że zdecydowanie ważniejsze dla rynków mogą okazać się zaplanowane dopiero na godz. 14:30 wyniki listopadowej sprzedaży detalicznej ze Stanów Zjednoczonych. Prognozy przed tą publikacją zakładają, że po wzroście o 0,8% w październiku, tym razem wzrosła ona o zaledwie 0,2%.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułŚwiatła, dźwięki i zapachy – pomogą odchudzić… twój portfel – felieton na weekend
Następny artykułLiga Traderów VII – 1/2 finału – rewanże
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here