Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 7 stycznia, kiedy to w kalendarzu makroekonomicznych zaplanowanych jest zaledwie kilka istotnych publikacji.

Punktualnie o godzinie 11:00 Eurostat przedstawi najnowsze wyniki sprzedaży detalicznej. Szacuje się, że jej wzrostść wzrosła w listopadzie 2018 r. w stosunku do października o 0,1% a więc znacznie mniej niż miesiąc wcześniej, kiedy to raportowano wzrost na poziomie 0,3%.

Pięć godzin później (o 16:00) poznamy także grudniowe odczyty wskaźnika ISM dla sektora usług w Stanach Zjednoczonych. Po nienajlepszych danych z sektora przemysłu, które poznaliśmy w minionym tygodniu, w przypadku usług również spodziewane jest osunięcie wartości wskaźnika. Ankietowanie ekonomisci spodziewają się bowiem odczytu na poziomie 59,1 wobec 60,7 raportowanego przed miesiącem.

Wtorek

Wtorkowa sesja również zapowiada się dość spokojnie. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia będzie bowiem zaplanowana dopiero na godz. 16:00 publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy. JOLTs czyli Job Openings and Labor Turnover survey to przeprowadzana i publikowana przez amerykańskie Bureau of Labor Statistics ankieta, która mierzy liczbę otwartych wakatów czyli miejsc pracy stworzonych, a jeszcze nie obsadzonych do ostatniego dnia roboczego miesiąca kalendarzowego. Jak to zazwyczaj bywa, im wyższy odczyt wskaźnika tym teoretycznie lepszy jest to sygnał dla waluty. Niższe wartości JOLTs będą z kolei niedźwiedzim sygnałem dla dolara.

Środa

Po stosunkowo spokojnym początku tygodnia, środowa sesja zapowiada się już zdecydowanie ciekawiej. Osoby interesujące się naszą rodzimą gospodarką może zainteresować zaplanowana na godz. 14:00 decyzja monetarna Rady Polityki Pieniężnej.

Znacznie ważniejsza będzie natomiast decyzja monetarna Banku Kanady (Bank of CanadaBoC), którą poznamy o godz. 16:00. Biorąc jednak pod uwagę, że zdaniem ekonomistów bank utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie (1,75%), zdecydowanie ważniejsza od samej decyzji może okazać się zaplanowana na 16:15 konferencja prasowa.

Jak co środę, punktualnie o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

O godz. 20:00 poznamy natomiast protokół z grudniowego posiedzenia FOMC. Przypomnijmy, że Rezerwa Federalna (FED) zdecydowała się wówczas na kolejną podwyżkę stóp procentowych do przedziału 2,25%-2,50%. Z oświadczenia tego dowiemy się zapewne jakie są dalsze plany dot. polityki monetarnej Fedu. Z projekcji przedstawicieli Komitetu wynika bowiem, że w 2019 roku spodziewają się oni zaledwie dwóch podwyżek (a nie trzech jak miało to miejsce jeszcze we wrześniu).

Czwartek 

Czwartkowa sesja przebiegać będzie już zdecydowanie spokojniej. Tego dnia na uwagę zasługiwać będzie bowiem jedynie publikacja protokołu z grudniowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Piątek

Po dość spokojnym czwartku, piątkowa sesja zapowiada się nieco ciekawiej. Już w trakcie sesji azjatyckiej poznamy bowiem najnowsze wyniki sprzedaży detalicznej w Nowej Zelandii. Szacuje się, że po wzroście o 0,3% w październiku, w listopadzie 2018 r. wzrosła ona aż o 04,%.

Wraz z wybiciem godziny 10:30 Wyspiarze podzielą się także najnowszymi danymi dot. listopadowego wzrostu gospodarczego. Wskaźnik ten obrazuje wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług w gospodarce przez określony czas.

O godz. 14:30 poznamy natomiast wyniki grudniowej inflacji konsumenckiej (CPI) ze Stanów Zjednoczonych. Szacuje się, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych utrzymały dynamikę wzrostu na poziomie 0,2%.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułZ piekła do nieba – raport z rynku ropy
Następny artykułWeekendowy przegląd rynków – dolar kanadyjski największym wygranym tygodnia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here