Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 5 listopada, kiedy to najistotniejszymi odczytami w kalendarzu makroekonomicznym będą wyniki wskaźnika PMI dla sektora usług w Wielkiej Brytanii (10:30) i Stanach Zjednoczonych (16:00).

Wtorek

Wtorkowa sesja zapowiada się już nieco ciekawiej. Wszystko to za sprawą decyzji monetarnej Reserve Bank of Australia (RBA), którą poznamy już o godz. 4:30 czasu polskiego. Prognozy przed tą publikacją zakładają, że stopa procentowa pozostanie na dotychczasowym poziomie (1,50%), a w komunikacie zostanie podtrzymane stanowisko, że zmiany nie są planowane w najbliższym czasie.

Jeszcze przed południem poznamy liczne odczyty wskaźnika PMI dla gospodarek Starego Kontynentu jak również samej strefy euro. Nieco ważniejsza może okazać się tego dnia jednak publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy. JOLTs czyli Job Openings and Labor Turnover survey to przeprowadzana i publikowana przez amerykańskie Bureau of Labor Statistics ankieta, która mierzy liczbę otwartych wakatów czyli miejsc pracy stworzonych, a jeszcze nie obsadzonych do ostatniego dnia roboczego miesiąca kalendarzowego. Jak to zazwyczaj bywa, im wyższy odczyt wskaźnika tym teoretycznie lepszy jest to sygnał dla waluty. Niższe wartości JOLTs będą z kolei niedźwiedzim sygnałem dla dolara.

Na 15 minut przed zakończeniem sesji (22:45) Urząd Statystyczny Nowej Zelandii opublikuje również raport z tamtejszego rynku pracy. Prognozy przed tą publikacją zakładają wzrost zatrudnienia na poziomie 0,5% i utrzymanie stopy bezrobocia na dotychczasowym poziomie (4,5%).

Środa

Środowa sesja również zapowiada się dość ciekawie. Warto przy tym jednak zaznaczyć, że zdecydowanie większej zmienności spodziewać możemy się dopiero w godzinach wieczornych (czasu polskiego), kiedy to poznamy decyzję monetarną RBNZ. Nim do tego jednak dojdzie, punktualnie o godz. 11:00 Eurostat opublikuje najnowsze wyniki sprzedaży detalicznej w strefie euro. Szacuje się, że po sierpniowym spadku o 0,2% ta wzrosła we wrześniu m/m o 0,1%.

Nieco później poznamy także decyzje monetarną Rady Polityki Pieniężnej. Ankietowani ekonomiści nie spodziewają się jednak jakiegokolwiek ruchu na stopach. Warto w tym miejscu przypomnieć także niedawne słowa Jerzego Żyżyńskiego – członka RPP – który uważa, że “być może przez cały 2019 rok nie będzie potrzeby, by zmienić stopy procentowe.”

Jak co środę, punktualnie o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

· Poprzedni odczyt: 3,217 mln brk. · Prognoza: ???

Jak wspomniałem już przed chwilą, jednym z najważniejszych wydarzeń środowej sesji bez wątpienia będzie decyzja monetarna Reserve Bank of New Zealand (RBNZ). Biorąc pod uwagę, że konsensus przed tą publikacją nie zakłada żadnego ruchu na stopach w wykonaniu RBNZ, zdecydowanie ważniejsza od samej decyzji może okazać się treść oświadczenia oraz to, czego dowiemy się w trakcie zaplanowanej na godz. 22:00 konferencji prasowej. Nowy zestaw prognoz może zawierać bowiem wyższe ścieżki inflacji i PKB.

Czwartek 

Czwartkowa sesja przebiegać będzie już zdecydowanie spokojniej. Nie oznacza to jednak, że tego dnia nie wydarzy się nic istotnego. Wręcz przeciwnie. Punktualnie o godzinie 20:00 poznamy decyzje monetarną Rezerwy Federalnej.

Co prawda, zdaniem analityków największych instytucji finansowych FOMC utrzyma w listopadzie stopy procentowe na dotychczasowym poziomie (2,25%), to jednak istnieje spore przekonanie, że opublikowane w miniony piątek wyniki październikowego jobs report zachęcą Rezerwę Federalną do ponownego podniesienia stóp procentowych w grudniu.

Piątek

Po dość spokojnym czwartku, piątkowa sesja zapowiada się zdecydowanie bardziej emocjonująco. uż o godzinie 1:30 czasu polskiego poznamy bowiem raport RBA na temat polityki monetarnej za IV kw. 2018 roku.

Wraz z wybiciem godziny 10:30 Wyspiarze podzielą się wstępnymi szacunkami wzrostu gospodarczego w III kwartale br. Wskaźnik ten obrazuje wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług w gospodarce przez określony czas. Prognozy przed tą publikacją zakładają wzrost dynamiki Produktu Krajowego Brutto (PKB) do 0,6% k/k (z 0,4% poprzednio) oraz 1,5% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego (wobec 1,2% poprzednio).

Jedną z ostatnich, istotnych publikacji makroekonomicznych najbliższego tygodnia będzie raport BLS obrazujący wyniki inflacji producenckiej (PPI). Wskaźnik inflacji producenckiej obrazuje zmiany poziomu cen ustalanych przez producentów produktów przemysłowych na różnych etapach procesu wytwarzania.

· Poprzedni odczyt (m/m): 0,2%
· Poprzedni odczyt (r/r): 2,6%
· Prognoza (m/m): 0,2%
· Prognoza (r/r): 2,6%

Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułLiga Traderów VII – zaczynamy III fazę rozgrywek
Następny artykułWeekendowy przegląd rynków – Trump szykuje porozumienie z Pekinem
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here