Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Zupełnie inaczej będzie jednak 1 kwietnia. Biorąc pod uwagę, że jest to pierwszy dzień nowego miesiąca, spodziewać możemy się licznych odczytów wskaźników PMI dla sektorów przemysłu. Przed południem poznamy dane z Niemiec, strefy euro i Wielkiej Brytanii. Po południu czekać nas będą natomiast publikacje ze Stanów Zjednoczonych.

Oprócz tego, punktualnie o godz. 10:00 Eurostat podzieli się także najnowszymi wynikami inflacji konsumenckiej (CPI) ze strefy euro. Szacuje się, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w marcu br. o 1,5%, co w ujęciu rocznym miałoby przełożyć się na wzrost o 1,0%.

Na godz. 14:30 zaplanowano również publikację wyników sprzedaży detalicznej ze Stanów Zjednoczonych. Zdaniem analityków jej wartość wzrosła w lutym br. o 0,3%.

Wtorek

Wtorkowa sesja również zapowiada się dość interesująco. Już w trakcie sesji azjatyckiej poznamy bowiem decyzję monetarną Banku Rezerw Australii. Prawdopodobnie RBA utrzyma w marcu stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Fakt ten sprawia, że zdecydowanie ważniejsza od samej decyzji może okazać się treść oświadczenia.

O godz. 10:30 poznamy wyniki wskaźnika PMI dla sektora budowlanego z Wielkiej Brytanii. Zdaniem analityków jego wartość powróciła w marcu br. do poziomu 50,0 pkt.

Jeszcze przed południem Eurostat opublikuje także raport z rynku pracy. Szacuje się, że stopa bezrobocia utrzymała się w lutym na poziomie 7,8%.

Jeden z ostatnich, istotnych raportów zaplanowanych na ten dzień dotyczyć będzie natomiast zamówień środków trwałych w USA. Ich wartość miałaby spaść w lutym o 1,2%.

Środa

Środowa sesja będzie kolejną, niemal po brzegi wypełnianą istotnymi publikacjami makroekonomicznymi. Już w trakcie sesji azjatyckiej poznamy wyniki sprzedaży detalicznej z Australii. Szacuje się, że jej wartość wzrosła w lutym br. o 0,2%.

Przedpołudnie obfitować będzie natomiast w liczne publikacje wskaźników PMI dla sektorów usług. Dla rynków najistotniejsze będą oczywiście dane z Niemiec, strefy euro oraz Wielkiej Brytanii. Po południu poznamy także podobne dane ze Stanów Zjednoczonych.

Na godz. 10:00 zaplanowano również publikację wyników sprzedaży detalicznej ze strefy euro. W tym przypadku analitycy spodziewają się spadku dynamiki do 0,2% z 1,3% raportowanego przed miesiącem.

Około godz. 13:00 rynki poznają także decyzje monetarną Rady Polityki Pieniężnej. Biorąc pod uwagę, że chyba nikt nie spodziewa się jakiegokolwiek rychu na stopach w wykonaniu RPP, zdecydowanie ważniejsza może okazać się zaplanowana dopiero na godz. 16:00 konferencja prasowa z udziałem Adama Glapińskiego.

Punktualnie o godz. 14:15 Automatic Data Processing (ADP) przedstawi wyniki zmiany zatrudnienia w USA. Raport ten przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS). Zdaniem ekonomistów, w marcu br. przybyło 170 tys. miejsc pracy (wobec 183 tys. raportowanych przed miesiącem).

Jak co środę, punktualnie o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Czwartek 

Po niezwykle emocjonującym początku tygodnia, czwartkowa sesja zapowiada się już zdecydowanie spokojniej. Po południu poznamy bowiem jedynie protokół z marcowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (EBC) oraz wskaźnik PMI Ivey z Kanady.

Piątek

Mimo, że w piątek wiele osób odlicza już powoli godziny do weekendu, to jednak tym razem rynki nie dadzą nam odpocząć. Pierwszy piątek miesiąca niemal nierozerwalnie wiąże się bowiem z publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy. Jak zwykle w przypadku tej publikacji bywa, uwaga inwestorów skupiona zostanie przede wszystkim na danych dot. zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Zdaniem analityków, w marcu przybyło 170 tys. nowych etatów co byłoby wynikiem znacząco lepszym od poprzedniego (20 tys.). Szacuje się również, że stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 3,8%.

W tym samym czasie opublikowany zostanie także podobny raport z Kanady. Fakt ten sprawia, że w przypadku skrajnie różnych rezultatów, to właśnie na notowaniach pary walutowej USDCAD spodziewać moglibyśmy się największej zmienności.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułTrading+ Nowe wydarzenie na inwestorskiej mapie Polski! 
Następny artykuł“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – Tydzień 13 – 30/03/2019
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here