Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 3 grudnia, kiedy to w kalendarzu makroekonomicznych zaplanowanych jest zaledwie kilka istotnych publikacji. Biorąc pod uwagę, że będzie to pierwszy dzień roboczy miesiąca, poznamy finalne rezultaty PMI przemysłowego z UE, UK i USA.

Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Group publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim. 

Raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca. Wskaźniki te obrazują aktywność poszczególnych sektorów i opisują aktualną sytuację w gospodarce.

Poniedziałkowa sesja będzie też okresem, kiedy rynki wycenią wszystko to, co wydarzy się w trakcie szczytu G20 w Argentynie.

Wtorek

Wtorkowa sesja zapowiada się nieco ciekawiej (choć wciąż dość spokojnie). Wszystko to za sprawą decyzji monetarnej Reserve Bank of Australia (RBA), którą poznamy już o godz. 4:30 czasu polskiego. Prognozy przed tą publikacją zakładają, że stopa procentowa pozostanie na dotychczasowym poziomie (1,50%), a w komunikacie zostanie podtrzymane stanowisko, że zmiany nie są planowane w najbliższym czasie.

O godz. 10:30 Wyspiarze podzielą się także wynikami wskaźnika PMI dla sektora budowlanego. Szacuje się, że w listopadzie jego wartość osunie się do 52,6 z 53,2 poprzednio.

Środa

Środowa sesja zapowiada się już zdecydowanie ciekawiej. Już o godzinie 1:30 czasu polskiego poznamy bowiem dane dotyczące dynamiki wzrostu gospodarczego Australii w trzecim kwartale br. Wskaźnik ten obrazuje finalną wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług w gospodarce przez określony czas. Dlatego w kalendarzu makroekonomicznym często można natknąć się na wskaźniki w ujęciu kwartalnym, półrocznym oraz rocznym. Wartości PKB dla Australii publikuje Australian Bureau of Statistics (urząd statystyczny Australii).

Jeszcze przed południem poznamy liczne odczyty wskaźnika PMI usługowego dla gospodarek Starego Kontynentu jak również samej strefy euro a o godz. 15:45 i 16:00 dla USA.

Punktualnie o godzinie 11:00 Eurostat podzieli się także październikowymi wynikami sprzedaży detalicznej w strefie euro. Szacuje się, że w ujęciu miesięcznym wzrosła ona o 0,2% a w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o 1,8%.

Nieco później (ok. godz. 14:00) poznamy również decyzje monetarną Rady Polityki Pieniężnej. Ankietowani ekonomiści nie spodziewają się jednak jakiegokolwiek ruchu na stopach. Warto także przypomnieć, że w trakcie konferencji prasowej po listopadowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, prof. Adam Glapiński, prezes NBP wspomniał, iż nie widać przesłanek, żeby w 2019 roku stopy procentowe miały ulec zmianie.

Wraz z wybiciem godziny 14:15 Automatic Data Processing (ADP) przedstawi natomiast wyniki zmiany zatrudnienia. Raport ten przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym na piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS).

Poprzedni odczyt: 227 tys. · Prognoza: 197 tys.

Bez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeć tego dnia będzie jednak decyzja monetarna Banku Kanady, którą poznamy punktualnie o godzinie 16:00. Ankietowani ekonomiści spodziewają się, że po ubiegło-miesięcznej podwyżce stóp procentowych do poziomu 1,75%, tym razem BoC nie zdecyduje się na jakikolwiek ruch na spotach.

Jak co środę, punktualnie o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Czwartek 

Po niezwykle emocjonującej środzie, czwartkowa sesja zapowiada się już znacznie spokojniej. O godzinie 1:30 czasu polskiego poznamy wyniki australijskiej sprzedaży detalicznej. Zdaniem analityków, w październiku utrzymała ona swoje dotychczasowe tempo wzrostu na poziomie 0,2% miesiąc do miesiąca.

Jak co tydzień, wraz z wybiciem godziny 14:30 poznamy także raport z amerykańskiego rynku pracy. Ekonomiści spodziewają się, że liczba zdeklarowanych wstępnie bezrobotnych osunie się do 220 tys. z 244 tys. przed tygodniem.

Piątek

Mimo, że w piątek wiele osób odlicza już powoli godziny do weekendu, to jednak tym razem rynki nie dadzą nam odpocząć. Jak to zwykle bywa, pierwszy piątek miesiąca niemal nierozerwalnie wiąże się bowiem z publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy. Nim do tego jednak dojdzie, poznamy dane dotyczące dynamiki wzrostu gospodarczego w strefie euro. Szacuje się, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w trzecim kwartale br. o 0,2%, co w ujęciu rocznym przełożyło by się na wzrost o 1,7%.

Jak wspomniałem już przed chwilą, najistotniejszy tego dnia będzie jednak raport z amerykańskiego rynku pracy, który poznamy o godz. 14:30. Jak zwykle w przypadku tej publikacji bywa, uwaga inwestorów skupiona zostanie przede wszystkim na danych dot. zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Szacuje się bowiem, że w listopadzie przybyło 200 tys nowych etatów co byłoby wynikiem zdecydowanie gorszym od poprzedniego (250 tys.) choć wciąż bardzo dobrym.

Równocześnie podobne dane przedstawi także Urząd Statystyczny Kanady. W tym przypadku analitycy spodziewają się zmiany zatrudnienia na poziomie 10 tys. a więc nieco mniej niż przed miesiącem kiedy to przybyło 11,2 tys. nowych miejsc pracy. Gdyby tak się stało, stopa bezrobocia mogłaby wzrosnąć do 5,9% z 5,8% dotychczas.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułLiga Traderów VII – 1/4 finału – rewanże
Następny artykułCNMV – Comisión Nacional del Mercado de Valores
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here