Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 18 marca, kiedy to w kalendarzu próżno szukać jakichkolwiek istotnych odczytów.

Wtorek

W trakcie wtorkowej sesji na uwagę zasługiwać będą trzy wydarzenia. Już w trakcie sesji azjatyckiej (o 1:30) poznamy protokół z marcowego posiedzenia Banku Rezerw Australii (RBA).

O godzinie 10:30 Wyspiarze podzielą się także styczniowym raportem z brytyjskiego rynku pracy. Szacuje się, że stopa bezrobocia utrzymała się na dotychczasowym poziomie (4,0%) a dynamika wzrostu średnich wynagrodzeń zmalała do 3,2% z 3,4% raportowanego w grudniu 2018 roku.

Pół godziny później (o 11:00) poznamy natomiast wskaźnik nastrojów ekonomicznych oraz indeks bieżących warunków gospodarczych w Niemczech. W pierwszym przypadku prognozuje się niewielki wzrost wartości wskaźnika z -13,4 do -11,0; w drugim natomiast spadek do 11,2 z 15,0 raportowanego poprzednio.

Środa

Środa będzie z pewnością jednym z ciekawszych dni zbliżającego się tygodnia. Jeszcze przed południem Wyspiarze podziela się bowiem najnowszymi wynikami inflacji konsumenckiej (CPI). Szacuje się, że ceny tworów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lutym br. o 0,4% (wobec spadku o 0,8% sprzed miesiąca) co w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego miałoby przyczynić się do wzrostu o 1,8%.

O godz. 15:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Jednym z najważniejszych wydarzeń środowej sesji będzie jednak zaplanowana dopiero na godz. 19:00 publikacja decyzji monetarnej Rezerwy Federalnej (Fed) i oświadczenia FOMC. Biorąc pod uwagę, że konsensus przed tym wydarzeniem nie zakłada żadnego ruchu na stopach w wykonaniu Fed’u, zdecydowanie ważniejsza od samej decyzji może okazać się zaplanowana na 19:30 konferencja prasowa po marcowym posiedzeniu.

W trakcie środowego wieczoru odbędzie się także kolejne głosowanie dot. Brexitu. Warto w tym miejscy przypomnieć, że na przestrzeni minionego tygodnia brytyjski parlament odrzucił wniosek o przeprowadzenie ponownego referendum. Brytyjscy deputowani opowiedzieli się jednak za opóźnieniem daty Brexitu i przedłużeniem artykuł 50. W dalszym ciągu nie wiadomo jednak dokładnie o jakim opóźnieniu mowa.

Jakby tego było mało, na godzinę 22:45 zaplanowano jeszcze raport obrazujący dynamikę wzrostu gospodarczego w Nowej Zelandii. Zdaniem analityków Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w czwartym kwartale minionego roku o 0,6% (po wzroście o 0,3% w Q3 2018 r.), co w ujęciu rocznym miałoby przełożyć się na wzrost o 2,8% (wobec wzrostu o 2,6% w Q3 2018 r.).

Czwartek 

Czwartkowa sesja również zapowiada się dość ciekawie. Wszystko to za sprawą decyzji monetarnych aż dwóch banków centralnych.. Nim do tego jednak dojdzie, już o godzinie 1:30 czasu polskiego poznamy raport z rynku pracy w Australii. Konsensus przed tą publikacją zakłada, że wzrost zatrudnienia wyniósł w lutym br. +14,5 tys., dzięki czemu stopa bezrobocia miałaby się utrzymać na dotychczasowym poziomie 5,0%.

O godz. 9:30 poznamy decyzję monetarną Szwajcarskiego Banku Narodowego (SBN). Prognozy przed tą publikacją nie zakładają jakiegokolwiek ruchu na stopach w wykonaniu SBN. Większej zmienności na notowaniach franka szwajcarskiego spodziewać moglibyśmy się zatem dopiero po godz. 10:00, kiedy to rozpocznie się konferencja prasowa po posiedzeniu banku.

Na godz. 10:30 zaplanowano publikację wyników sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że jej wartość zmalała w lutym br. o 0,3% (po wzroście o 1,0% w styczniu).

Zdecydowanie ważniejsza będzie jednak zaplanowana na godz. 13:00 decyzja monetarna Banku Anglii (BoE). Analitycy spodziewają się, że członkowie MPC jednogłośnie zdecydują o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie (0,75%). Zdecydowanie ważniejsza dla notowań funta szterlinga może zatem okazać się treść samego oświadczenia polityki monetarnej.

Piątek

W trakcie piątkowego przedpołudnia poznamy liczne odczyty wskaźników PMI z Europy. Najistotniejsze będą w tym przypadku oczywiście wyniki z Niemiec (9:30) oraz strefy euro (10:00). Warto jednak pamiętać, że będą to jedynie wstępne dane. Finalne poznamy bowiem dopiero na początku kwietnia.

O godz. 13:30 Urząd Statystyczny Kanady opublikuje natomiast raporty dot. inflacji konsumenckiej oraz sprzedaży detalicznej. Szacuje się, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lutym o 0,6% (po wzroście o 0,1% w styczniu br.). Wartość sprzedaży detalicznej miałaby natomiast wzrosnąć w styczniu o 0,4% (po spadku o 0,1% w grudniu 2018 r.).

Jedną z ostatnich, istotnych publikacji nadchodzącego tygodnia będzie raport z amerykańskiego rynku nieruchomości. Szacuje się, że w lutym sprzedano 5,10 mln nieruchomości na rynku wtórnym, co oznaczałoby wzrost o 2,2% wobec 4,94 mln raportowanego w styczniu br.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułMoje 4 sekrety perfekcyjnych wejść w transakcję – Nial Fuller
Następny artykułW co inwestować w 2019 roku? Akcje, nieruchomości i kryptowaluty
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here