Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 29 kwietnia, kiedy to w kalendarzu próżno szukać jakichkolwiek istotnych odczytów.

Wtorek

Wtorkowa sesja zapowiada się już nieco ciekawiej. Jeszcze przed południem poznamy bowiem raport z rynku pracy w Niemczech, wyniki inflacji konsumenckiej (CPI) z Polski oraz dane dotyczące stopy bezrobocia i dynamiki wzrostu gospodarczego (PKB) w strefie euro.

O godz. 14:30 opublikowany zostanie także raport dot. Produktu Krajowego Brutto w Kanadzie a na godz. 16:00 zaplanowano dane dot. zaufania konsumentów wg Conference Board i podpisanych umów kupna domów.

Szacuje się, że indeks obrazujący poziom zaufania wśród amerykańskich konsumentów wzrośnie do 126,0 z 124,1 poprzednio. Równie optymistycznie prezentują się prognozy dot. indeksu podpisanych umów kupna domów, którego wartość miałaby wzrosnąć o 1,0% po spadku o 1,0% przed miesiącem. Warto przypomnieć, że jest to raport dostarczający informacji o liczbie zawartych lecz jeszcze nie sfinalizowanych umów sprzedaży istniejących domów i mieszkań. Z uwagi na fakt, że podpisanie umowy wyprzedza zwykle sfinalizowanie transakcji o 4-6 tygodni, umożliwia on prognozowanie poziomu sprzedaży domów na rynku wtórnym. Raport ten nie zawiera jednak danych o podpisanych umowach sprzedaży nowych domów.

Środa

Mimo, że środa w wielu krajach oznacza dzień wolny od pracy (Święto Pracy), to nie jest to równoznaczne z brakiem publikacji istotnych raportów makroekonomicznych. Wręcz przeciwnie, tego dnia poznamy ich całkiem sporo.

Już w trakcie sesji azjatyckiej opublikowane zostaną najnowsze dane z rynku pracy w Nowej Zelandii. Szacuje się, że w pierwszym kwartale br. zatrudnienie wzrosło o 0,3% a stopa bezrobocia spadła do 4,1% z 4,3% raportowanego w czwartym kwartale minionego roku.

Biorąc pod uwagę, że będzie to pierwszy dzień nowego miesiąca kalendarzowego, poznamy także wyniki wskaźników PMI z sektorów przemysłowych krajów, które tego dnia nie będą świętować. mowa tu przede wszystkim o Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W przypadku Zjednoczonego Królestwa ekonomiści spodziewają się spadku wartości wskaźnika do 53,0 z 55,1 przed miesiącem a w przypadku ISM z USA do 55,0 z 55,3 miesiąc temu.

W środę nie zabraknie także raportu z amerykańskiego rynku pracy. Automatic Data Processing (ADP) przedstawi wyniki zmiany zatrudnienia w USA. Raport ten przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS). Zdaniem ekonomistów, w marcu br. przybyło 175 tys. miejsc pracy (wobec 129 tys. raportowanych przed miesiącem).

Jak co środę, punktualnie o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Jednym z najważniejszych wydarzeń środowej sesji będzie jednak zaplanowana dopiero na godz. 20:00 publikacja decyzji monetarnej Rezerwy Federalnej (Fed) i oświadczenia FOMC. Biorąc pod uwagę, że konsensus przed tym wydarzeniem nie zakłada żadnego ruchu na stopach w wykonaniu Fed’u, zdecydowanie ważniejsza od samej decyzji może okazać się zaplanowana na 20:30 konferencja prasowa po majowym posiedzeniu.

Czwartek 

Czwartkowa sesja również zapowiada się dość ciekawie. Wszystko to za sprawą decyzji monetarnej Banku Anglii, którą poznamy o godz. 13:00. Nim do tego jednak dojdzie, opublikowane zostaną liczne raporty dot. wskaźników PMI. Najistotniejsze dotyczyć będą oczywiście Niemiec, strefy euro oraz Wielkiej Brytanii.

Rynki prawdopodobnie będą w czwartek oczekiwać decyzji monetarnej Banku Anglii (BoE). Analitycy spodziewają się, że członkowie MPC jednogłośnie zdecydują o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie (0,75%). Zdecydowanie ważniejsza dla notowań funta szterlinga może zatem okazać się treść samego oświadczenia polityki monetarnej bądź to, czego dowiemy się w trakcie zaplanowanej na godz. 13:30 konferencji prasowej.

Piątek

Mimo, że przez wzgląd na Święto Konstytucji w Polsce obchodzić będziemy dzień wolny od pracy, to rynki nie zamierzają zwalniać tempa. Pierwszy piątek miesiąca niemal nierozerwalnie wiąże się bowiem z publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy. Jak zwykle w przypadku tej publikacji bywa, uwaga inwestorów skupiona zostanie przede wszystkim na danych dot. zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Zdaniem analityków, w kwietniu przybyło 180 tys. nowych etatów co byłoby wynikiem nieco gorszym od poprzedniego (196 tys.). Szacuje się również, że stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 3,8%.


Logo RoyalDom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPrzegląd wydarzeń następnego tygodnia: FOMC, Bank Anglii. Czy apetyt na ryzyko będzie kontynuowany?
Następny artykułWykres tygodnia: : EURNOK z perspektywami wzrostu
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here