Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 17 czerwca, kiedy to w kalendarzu makroekonomicznym próżno szukać jakichś istotnych publikacji.

Wtorek

Wtorkowa sesja zapowiada się nieco ciekawiej. Już w trakcie sesji azjatyckiej (o godz. 3:30 czasu polskiego) poznamy bowiem protokół z czerwcowego posiedzenia dot. polityki monetarnej RBA. Przypomnijmy, że Bank Rezerw Australii podjął wówczas decyzję o obniżce stóp procentowych do najniższych poziomów w historii (o 25 punktów bazowych do 1,25%). Mimo to, treść oświadczenia polityki pieniężnej prezentowała się relatywnie zbilansowanie. Bank centralny nie podawał bowiem wskazówek co do możliwości dalszych ruchów w zakresie stóp informując jedynie, że decyzja o obniżce wynikała głównie z chęci realizacji celu inflacyjnego.

Jeszcze przed południem Eurostat podzieli się także najnowszymi wynikami inflacji konsumenckiej (CPI). Prognozy przed tą publikacją zakładają, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w maju br. o 0,2%, co w ujęciu rocznym miałoby przełożyć się na wzrost o 1,2%.

O godz. 14:30 opublikowany zostanie natomiast raport z amerykańskiego rynku nieruchomości. Szacuje się, że w maju br. wydano 1,290 mln. zezwoleń na budowę co oznacza spadek w stosunku do 1,296 mln. raportowanych w kwietniu br. W tym czasie miało też rozpocząć się 1,238 mln. budów domów a więc aż o 4% mniej niż w kwietniu.

Środa

W trakcie środowej sesji poznamy kilka istotnych publikacji makroekonomicznych. Na najważniejsze wydarzenie dnia przyjdzie nam jednak poczekać aż do godz. 20:00, kiedy to poznamy decyzje monetarną amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Nim do tego jednak dojdzie, punktualnie o godz. 10:30 Wyspiarze podzielą się najnowszymi wynikami inflacji konsumenckiej (CPI). Zdaniem ekonomistów ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w w maju br., w Zjednoczonym Królestwie o 0,3%, co w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego miałoby przełożyć się na wzrost o 2,0%.

Na godzinę 14:30 zaplanowano publikację podobnego raportu z Kanady. W tym przypadku nie wskazano jednak jeszcze żadnych szacunków.

Jak co środę, punktualnie o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Jak wspomniałem już przed chwilą, jednym z najważniejszych wydarzeń środowej sesji będzie jednak zaplanowana dopiero na godz. 20:00 publikacja decyzji monetarnej Rezerwy Federalnej (Fed) i oświadczenia FOMC. Biorąc pod uwagę, że konsensus przed tym wydarzeniem nie zakłada żadnego ruchu na stopach w wykonaniu Fed’u, zdecydowanie ważniejsza od samej decyzji może okazać się zaplanowana na 20:30 konferencja prasowa po czerwcowym posiedzeniu.

Czwartek

Czwartkowa sesja również zapowiada się dość ciekawie. Już 45 minut po północy poznamy bowiem najnowsze dane dot. dynamiki wzrostu gospodarczego Nowej Zelandii. Szacuje się, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w pierwszym kwartale bieżącego roku o 0,6%, co w stosunku do pierwszego kwartału 2018 r. miałoby przełożyć się na wzrost aż o 2,5%.

O poranku poznamy także decyzję monetarną Banku Japonii (BoJ). Biorąc jednak pod uwagę, że zdaniem ekonomistów bank utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie (-0,10%), zdecydowanie ważniejsza od samej decyzji może okazać się późniejsza konferencja prasowa z udziałem prezesa banku.

Na godz. 10:30 zaplanowano natomiast publikację najnowszych danych dot. sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Analitycy zakładają, że jej wartość spadła w maju br. o 0,5%, co w ujęciu rocznym miałoby przełożyć się na wzrost zaledwie o 2,7% (wobec 5,2% raportowanego w kwietniu br.).

Zdecydowanie ważniejsza będzie jednak zaplanowana na godz. 13:00 decyzja monetarna Banku Anglii (BoE). Analitycy spodziewają się, że członkowie MPC jednogłośnie zdecydują o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie (0,75%). Zdecydowanie ważniejsza dla notowań funta szterlinga może zatem okazać się treść samego oświadczenia polityki monetarnej.

Piątek

Piątkowa sesja niemal po brzegi wypełniona będzie wstępnymi publikacjami wskaźników PMI. Najważniejsze w tym przypadku będą oczywiście przedpołudniowe dane z Niemiec, strefy euro i Wielkiej Brytanii oraz popołudniowe rezultaty ze Stanów Zjednoczonych.

O godz. 14:30 poznamy także wyniki sprzedaży detalicznej z Kanady a na godz. 16:00 zaplanowano publikację raportu z amerykańskiego rynku nieruchomości. Szacuje się, że sprzedaż istniejących domów (na rynku wtórnym) wzrosła w maju br. o 1,2% do 5,25 mln.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBlok po 22 – 14 czerwca 2019: USD/JPY, EUR/GBP
Następny artykułWielkość pozycji a odległość zlecenia stop loss – jak to rozgryźć? Wskaźnik + wideo
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here