Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 21 stycznia, kiedy to jednym z powodów, przez które spodziewać się możemy nieco mniejszej zmienności jest fakt, iż Amerykanie świętować będą Dzień Martina Luthera Kinga.

Wtorek

Zdecydowanie ciekawiej zapowiada się natomiast wtorkowa sesja. Tego dnia, już przed południem Główny Urząd Statystyczny opublikuje bowiem najnowsze wyniki sprzedaży detalicznej. Zdaniem analityków, po wzroście o 8,2% w listopadzie 2018 r., w grudniu dynamika wzrostu spowolniła do 7,7%.

Pół godz później (o 10:30) brytyjski Office for National Statistics (ONS) opublikuje natomiast raport z rynku pracy. Konsensus przed tą publikacją zakłada, że w listopadzie ub.r. odnotowano 3,3% wzrost średniego wynagrodzenia a w grudniu złożono 20 tys. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Warto przypomnieć, że w listopadzie podobnych wniosków złożono 21,9 tys. a więc o 1,9 tys. więcej. Ekonomiści spodziewają się także, że stopa bezrobocia w Zjednoczonym Królestwie utrzymała się w listopadzie na dotychczasowym poziomie (4,1%).

Na godzinę 16:00 zaplanowano również publikację najnowszego raportu z amerykańskiego rynku nieruchomości. Szacuje się, że w grudniu sprzedano 5,25 mln nieruchomości na rynku wtórnym, co oznaczałoby spadek o 1,3% wobec 5,32 mln raportowanego w listopadzie.

Jakby tego bylo mało, punktualnie o godz. 22:45 poznamy jeszcze wyniki inflacji konsumenckiej (CPI) z Nowej Zelandii. Zdaniem analityków, w czwartym kwartale minionego roku, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły tam o 0,7% w stosunku do kwartału poprzendiego, co w ujęciu rocznym miałoby przyczynić się do wzrostu o 1,8%.

Środa

W trakcie środowej sesji poznamy już zdecydowanie mniej istosnych publikacji. Jednym z najważniejszych wydarzeń dnia będzie decyzja monetarna Banku Japonii (BoJ). Biorąc pod uwagę, że konsensus przed tą publikacją nie zakłada jakiegokolwiek ruchu na stopach w wykonaniu Bank of Japan, zdecydowanie ważniejsze od samej decyzji, może okazać się oświadczenie polityki monetarnej, raport o prognozach gospodarczych oraz późniejsza konferencja prasowa.

Na godzinę 14:30 zaplanowano także publikację wyników listopadowej sprzedaży detalicznej z Kanady. Zdaniem analityków, jej wartość spadła o 0,5%.

Czwartek 

Pod stosunkowo spokojnej środzie, czwartkowa sesja niemal po brzegi wypełniona będzie istotnymi publikacjami makroekonomicznymi. Pierwszy raport poznamy bowiem już o godz. 1:30 czasu polskiego. Mowa tu oczywiście o grudniowym raporcie z australijskiego rynku pracy. Zdaniem ekonomistów, w panstwie kangurów przybyło 16,5 tys. etatów co przyczyni się do utrzymania stopy bezrobocia na poziomie 5,1%.

Jeszcze przed południem poznamy liczne odczyty wskaźników PMI we Francji, Niemczech oraz strefie euro. Będą to jednak jedynie szacunkowe dane. Finalne rezultaty poznamy bowiem dopiero na początku lutego br.

O godzienie 10:00 Główny Urząd Statystyczny przedstawi natomiast dane dotyczące stopy bezrobocia. Szauje się, że w grudniu ub.r. bezrobocie w Polsce wzrosło do 5,8% z 5,7% raportowanego dotychcasz.

Jednym z najwazniejszych wydarzeń dnia będzie jednak bez wątpienia dopiero zaplanowana na godz. 13:45 decyzja monetarna Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Prognozy przed tą publikacją nie zakładają żadnych niespodzianek a ankietowani ekonomiści są zdania, że podobnie jak BoJ, EBC także utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Istotny w tym przypadku może okazać się zatem wydźwięk samego oświadczenia jak również przebieg zaplanowanej na godzinę 14:30 konferencji prasowej z udziałem prezesa Banku.

Punktualnie o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Piątek

Piątkowa sesja przygotowywać nas będzie już powoli do weekendu. Ilość zaplanowanych na ten dzień istotnych publikacji makroekonomicznych jest dość niewielka. Oprócz wskaźnika nastrojów biznesowych w Niemczech, który poznamy o godz. 10:00, na szczególną uwagę zasługiwać będzie bowiem jedynie zaplanowany na godz. 14:30 raport dot. bazowych zamówień środków trwałych w USA.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykuł“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – 18/01/2019
Następny artykułPomysły inwestycyjne na 2019 rok Tradera 21 oraz P. Kwietnia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here