Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również w Poniedziałek Wielkanocny, kiedy to poznamy jedynie najnowszy raport z amerykańskiego rynku nieruchomości. Szacuje się, że w marcu sprzedano zaledwie 5,31 mln istniejących nieruchomości a więc o 2,3% mniej niż w lutym br.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wtorek

Wtorkowa sesja będzie pierwszą po świętach a co za tym idzie i ilość istotnych publikacji makroekonomicznych nie będzie zbyt duża. W ciągu dnia na szczególną uwagę zasługiwać będzie bowiem jedynie raport z amerykańskiego rynku nieruchomości. Tym razem dotyczyć on będzie jednak rynku pierwotnego. Prognozy przed tą publikacją zakładają, że w marcu br. sprzedano 650 tys. nowych domów a więc aż o 5,6% mniej niż w lutym br.

Środa

Środa będzie już swego rodzaju powrotem do normalności. Tego dnia poznamy bowiem już całkiem sporą ilość istotnych odczytów. Pierwszy z nich zaplanowany jest na godz. 3:30 czasu polskiego. Mowa tu oczywiście o najnowszych wynikach inflacji konsumenckiej (CPI) z Australii. Oczekuje się, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w pierwszym kwartale 2019 roku o 0,2% co w stosunku do pierwszego kwartału roku 2018 miałoby przełożyć się na wzrost o 1,5%.

O godz. 10:00 poznamy także wskaźnik nastrojów biznesowych i bieżącą analizę sytuacji w Niemczech. Równocześnie Główny Urząd Statystyczny podzieli się danymi dot. stopy bezrobocia w Polsce. Oczekuje się, że w marcu bezrobocie wyniosło zaledwie 5,9% co oznaczałoby spadek aż o 0,2 p.p. z 6,1% raportowanego przed miesiącem.

Jednym z najważniejszych wydarzeń środowej sesji będzie jednak zaplanowana dopiero na godz. 16;00 decyzja monetarna Banku Kanady (Bank of CanadaBoC). Biorąc jednak pod uwagę, że zdaniem ekonomistów bank utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie (1,75%), zdecydowanie ważniejsza od samej decyzji może okazać się późniejsza konferencja prasowa z udziałem prezesa banku.

Jak co środę, punktualnie o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Czwartek 

Czwartkowa sesja zapowiada się już nieco spokojniej. Nie oznacza to jednak, że tego dnia nie wydarzy się nic istotnego. Wręcz przeciwnie. Wydarzeń tych będzie jednak nieco mniej.

Już nad ranem poznamy decyzje monetarną Banku Japonii (BoJ). Biorąc jednak pod uwagę, że zdaniem ekonomistów bank utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie (-0,10%), zdecydowanie ważniejsza od samej decyzji może okazać się późniejsza konferencja prasowa z udziałem prezesa banku.

Na kolejny istotny odczyt przyjdzie nam poczekać aż do godz. 140:30 kiedy poznamy raport z amerykańskiego rynku pracy dot. ilości zdeklarowanych bezrobotnych i wniosków o zasiłek dla bezrobotnych a także marcowe wyniki zamówień środków trwałych.

Piątek

W trakcie piątkowej sesji na szczególną uwagę zasługiwać będzie jedynie raport przedstawiający najnowsze dane dot. dynamiki PKB w USA. Szacuje się, że tempo wzrostu gospodarczego osiągnęło w pierwszym kwartale 2019 roku 1,8% (wobec 2,2% w Q4 2018 r.).

Oprócz tego, o godz. 16:00 poznamy jeszcze wskaźnik nastrojów konsumentów. W tym przypadku prognozy zakładają jednak niewielki wzrost do 97,0 z 96,9 raportowanego poprzednio.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCztery zasady tradingu, które przetrwały ponad 300 lat – nadal pozostają aktualne
Następny artykułPrzegląd wydarzeń następnego tygodnia – decyzje banków centralnych Kanady, Japonii i Szwecji
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here