Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 28 stycznia, kiedy to w kalendarzu makroekonomicznym nie znajdziemy żadnych, istotnych raportów.

Wtorek

Równie spokojnie zapowiada się także wtorkowa sesja. Tego dnia poznamy bowiem jednie jedną “istotną” publikację makroekonomiczną. Mowa tu oczywiście o wskaźniku zaufania konsumentów wg Conference Board.

Zdecydowanie warzniejszym wydarzeniem wtorkowej sesji będzie natomiast z pewnością kolejne głosowanie w brytyjskim Parlamencie w sprawie umowy dotyczącej Brexitu.  Przypomnijmy, że według najnowszych doniesień rośnie prawdopodobieństwo opóźnienia wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty. Brytyjscy parlamentarzyści nie chcą bowiem, by ich kraj opuścił szeregi Unii Europejskiej bez umowy (tzw. hard Brexit). Nie chcą tego jednak nie tylko brytyjscy parlamentarzyści (w znacznej części), ale możliwość taką uznają również oficjele z Niemiec i Francji.

Zobacz także: Brexit to nie tylko funt: Wszystko co musisz wiedzieć o rozwodzie UK z UE

Środa

Po dość spokojnym początku tygodnia, środa zapowiada się już zdecydowanie ciekawiej. Już w trakcie sesji azjatyckiej poznamy bowiem wyniki australijskiej inflacji konsumenckiej (CPI). Konsensus przed tą publikacją zakłada, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w czwartym kwartale ub.r. o 0,4%, co w ujęciu rocznym przełożyłoby się na wzrost o 1,7%.

Po godz. 14:15 Automatic Data Processing (ADP) przedstawi także wyniki zmiany zatrudnienia w USA. Raport ten przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym na piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS).

Poprzedni odczyt: 271 tys. · Prognoza: 178 tys.

Piętnaście minut później Bureau of Economic Analysis opublikuje również raport dot. dynamiki wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem analityków, wartość Produktu Krajowego Brutto (PKB) wzrosła w czwartym kwartale minionego roku o 2,5% (wobec wzrostu o 3,4% w Q3 2018 r.).

O godz. 16:00 National Association of Realtors (NAR) opublikuje także indeks podpisanych umów kupna domów w USA. To raport dostarczający informacji o liczbie zawartych lecz jeszcze nie sfinalizowanych umów sprzedaży istniejących domów i mieszkań. Z uwagi na fakt, że podpisanie umowy wyprzedza zwykle sfinalizowanie transakcji o 4-6 tygodni, umożliwia on prognozowanie poziomu sprzedaży domów na rynku wtórnym. Raport ten nie zawiera jednak danych o podpisanych umowach sprzedaży nowych domów.

Pół godziny później, amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Pomimo tak sporej ilości zaplanowanych raportów makroekonomicznych, jednym z najważniejszych wydarzeń środowej sesji będzie jednak zaplanowana dopiero na godz. 20:00 publikacja decyzji monetarnej Rezerwy Federalnej (Fed) i oświadczenia FOMC. Kontrakty na stopę funduszy federalnych wskazują jednak na 99,5 proc. szans na brak zmian stóp procentowych w USA w styczniu.

Czwartek 

Czwartek zapowiada się już nieco spokojniej. Nie oznacza to jednak, że tego dnia nie poznamy żadnych istotnych publikacji makroekonomicnzych. Jeszcze przed połduniem Eurostat opublikuje bowiem aż dwa istotne raporty. Pierwszy z nich dotyczyć będzie dynamiki wzrostu gospodarczego a drugi stopy bezrobocia w strefie euro.

Na godzinę 14:30 zaplanowano także publikację raportu Urzędu Statystycznego Kanady dot. listopadowego wzrostu gospodarczego.

Piątek

Mimo, że w piątek wiele osób odlicza już powoli godziny do weekendu, to jednak tym razem rynki nie dadzą nam odpocząć. Jak to zwykle bywa, pierwszy piątek miesiąca niemal nierozerwalnie wiąże się bowiem z publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy. Nim do tego jednak dojdzie, poznamy finalne rezultaty PMI przemysłowego z UE i UK.

Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Group publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim. 

Raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca. Wskaźniki te obrazują aktywność poszczególnych sektorów i opisują aktualną sytuację w gospodarce.

Jak wspomniałem już przed chwilą, najistotniejszy tego dnia będzie jednak raport z amerykańskiego rynku pracy, który poznamy o godz. 14:30. Jak zwykle w przypadku tej publikacji bywa, uwaga inwestorów skupiona zostanie przede wszystkim na danych dot. zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Szacuje się, że w styczniu przybyło 168 tys. nowych etatów co byłoby wynikiem znacząco gorszym od poprzedniego (312 tys.).


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułPiątkowy przegląd rynków – Wielka Brytania zbada możliwe skutki Brexitu
Następny artykuł“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – Tydzień 4 – 26/01/2019
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here