Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 24 czerwca, kiedy to na szczególną uwagę zasługiwać będzie jedynie publikacja wskaźnika nastrojów biznesowych ifo w Niemczech. Równocześnie Główny Urząd Statystyczny podzieli się także majowymi wynikami sprzedaży detalicznej w Polsce.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wtorek

Wtorkowa sesja również zapowiada się niezwykle spokojnie. Tego dnia na pierwsze i zarazem jedyne istotne dane przyjdzie nam bowiem poczekać aż do godz. 16:00, kiedy to poznamy raport z amerykańskiego rynku nieruchomości. Szacuje się, że w maju sprzedano 675 tys. nowych nieruchomości, co oznaczałoby wzrost o 1,8% wobec 673 tys. raportowanego przed miesiącem.

Równocześnie poznamy także wskaźnik zaufania konsumentów wg Conference Board. W tym przypadku analitycy spodziewają się jednak spadku wartości wskaźnika do 132,0 z 134,1.

Środa

Po niezwykle spokojnym początku tygodnia, środowa sesja zapowiada się już zdecydowanie ciekawiej. Już o godz. 4:00 czasu polskiego poznamy bowiem decyzje monetarną Reserve Bank of New Zealand (RBNZ). Biorąc pod uwagę, że konsensus przed tą publikacją nie zakłada żadnego ruchu na stopach w wykonaniu RBNZ, zdecydowanie ważniejsza od samej decyzji może okazać się treść oświadczenia oraz to, czego dowiemy się w trakcie zaplanowanej na godz. 5:00 konferencji prasowej.

Jeszcze przed południem (o godz. 10:00) GUS podzieli się także raportem z naszego, rodzimego rynku pracy. Konsensus przed tą publikacją zakłada, że stopa bezrobocia spadła w maju do 5,4% z 5,6% dotychczas.

Na godzinę 14:30 zaplanowano natomiast publikację wstępnych szacunków zamówień na dobra trwałego użytku w USA. Szacuje się, że ich wartość wzrosła w maju o 0,1%.

Jak co środę, punktualnie o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Czwartek 

Czwartkowa sesja także nie zapowiada się zbyt aktywnie. Na pierwszą, istotną publikację przyjdzie nam bowiem tego dnia poczekać aż do godz. 14:30 kiedy to amerykański Bureau of Economic Analysis opublikuje najnowsze dane dot. wzrostu gospodarczego. Szacuje się, że Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w pierwszym kwartale br. o 3,2% (wobec wzrostu o 2,2% w czwartym kwartale minionego roku).

O godz. 16:00 poznamy także raport dot. podpisanych umów kupna domów w USA. W tym przypadku analitycy spodziewają się 0,9-procentowego wzrostu wartości indeksu podpisanych umów kupna domów (wobec spadku o 1,5% sprzed miesiąca). Warto przypomnieć, że jest to raport dostarczający informacji o liczbie zawartych lecz jeszcze nie sfinalizowanych umów sprzedaży istniejących domów i mieszkań. Z uwagi na fakt, że podpisanie umowy wyprzedza zwykle sfinalizowanie transakcji o 4-6 tygodni, umożliwia on prognozowanie poziomu sprzedaży domów na rynku wtórnym. Raport ten nie zawiera jednak danych o podpisanych umowach sprzedaży nowych domów.

Piątek

W trakcie piątkowej sesji Główny Urząd Statystyczny opublikuje najnowsze dane dot. inflacji konsumenckiej (CPI). Prognozy przed tą publikacją zakładaną, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w czerwcu br. o 0,3%.

O godz. 10:30 Wyspiarze podzielą się także najnowszym raportem dot. wzrostu gospodarczego. Ten miałby wynieść w pierwszym kwartale br. 0,5%, co w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego miałoby przełożyć się na wzrost o 1,8%.

Pół godz. później (o 11:00) Eurostat przedstawi natomiast dane dot. inflacji konsumenckiej w strefie euro i całej Unii Europejskiej. W tym przypadku spodziewany jest wzrost w skali roku na poziomie 1,2%.

Na sam koniec tygodnia, o godz. 14:30 poznamy jeszcze dane dot. dynamiki PKB Kanady. Zdaniem ekonomistów Produkt Krajowy Brutt wzrósł w kwietniu br. zaledwie o 0,1% (wobec wzrostu o 0,5% w marcu br.)


Logo RoyalDom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykuł“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – tydzień 25-ty – 21.06.2019
Następny artykułWeekendowy przegląd rynków – renegocjacja umowy dot. Brexitu nie wchodzi w grę
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here