Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Poniedziałek zwykle jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 17 grudnia, kiedy to przed południem poznamy jedynie dane dotyczące inflacji konsumenckiej (CPI) ze strefy euro. Prognozy przed tą publikacją zakładają, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych zmalały w listopadzie br. w porównaniu z październikiem br. o 0,2%, co w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego miałoby przełożyć się na wzrost o 2,0%.

Wtorek

Wtorkowa sesja zapowiada się równie mało emocjonująco. Tego dnia, na szczególną uwagę zasługiwać będzie bowiem głównie publikacja protokołu z grudniowego posiedzenia Reserve Bank of Australia (RBA). Wydarzenie to będzie miało miejsca jednak już w trakcie sesji azjatyckiej. W ciągu dnia uwaga inwestorów będzie natomiast skupiona wokół zaplanowanego na godz. 14:30 raportu z amerykańskiego rynku nieruchomości. Konsensus przed tą publikacją zakłada, że w listopadzie wydano 1,269 mln pozwoleń na budowę. W tym samym okresie rozpoczęto budowę 1,230 mln domów.

Środa

Po stosunkowo spokojnym początku tygodnia, w trakcie środowej sesji poznamy zdecydowanie więcej istotnych publikacji makroekonomicznych. Wraz z wybiciem 10:30 Wyspiarze podzielą się najnowszymi wynikami inflacji konsumenckiej. Konsensus przed tą publikacją zakłada, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w listopadzie br. w porównaniu z październikiem br. o 0,2%, co w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego miałoby przełożyć się na wzrost o 2,3%.

Kilka godzin później (punktualnie o godz. 14:30) podobny raport opublikuje także Urząd Statystyczny Kanady. W tym przypadku analitycy spodziewają się jednak wzrostu na poziomie 0,1% w stosunku do października br., co w ujęciu rocznym miałoby zaowocować wzrostem o 2,2%.

Półtorej godziny później (16:00) poznamy natomiast raport, który przedstawia liczbę sprzedanych domów na rynku wtórnym w Stanach Zjednoczonych. Konsensus przed tą publikacją zakłada, że w listopadzie sprzedano 5,20 mln istniejących nieruchomości a więc o 0,1% mniej niż przed miesiącem.

Jak co środę, punktualnie o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi także Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych. Warto także przypomnieć, że od dwóch tygodni zapasy ropy w amerykańskich magazynach ulegały zmniejszeniu. Prognozy przed środową publikacją wskazują, że tendencja ta będzie kontynuowana i zapasy skurczą się o kolejne 2,990 mln brk.

Jednym z najważniejszych wydarzeń środowej sesji będzie natomiast zaplanowana dopiero na godzinę 20:00 decyzja monetarna Rezerwy Federalnej. To ostatnie posiedzenie Fed w tym roku i rynki oczekują, że dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych. Większą uwagę inwestorzy będą jednak zapewne przywiązywać do treści oświadczenia aniżeli do samej podwyżki. Wiele wskazuje bowiem na to, że z początkiem 2019 roku Rezerwa Federalna będzie chciała przystopować nieco z kolejnymi podwyżkami, w efekcie czego zdaniem większości analityków, w przyszłym roku spodziewać moglibyśmy się zaledwie jednej bądź dwóch podwyżek. W praktyce może zatem okazać się, że pomimo podwyżki stóp procentowych, w wyniku (być może) gołębiego tonu komunikatu, dolar amerykański ostatecznie ucierpi na tym wydarzeniu.

Jakby tego było mało, na godzinę 22:45 zaplanowano jeszcze raport obrazujący dynamikę wzrostu gospodarczego w Nowej Zelandii. Zdaniem analityków Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w trzecim kwartale o 0,6%, co w ujęciu rocznym miałoby przełożyć się na wzrost o 2,8%.

Czwartek 

Czwartkowa sesja również zapowiada się dość ciekawie. Już o godzinie 1:30 czasu polskiego poznamy bowiem raport z rynku pracy w Australii. Konsensus przed tą publikacją zakłada, że wzrostu zatrudnienia wyniósł w listopadzie 20 tys., dzięki czemu stopa bezrobocia miałaby się utrzymać na dotychczasowym poziomie 5,0%.

Zdecydowanie ważniejsza będzie tego dnia jednak decyzja monetarna Bank of Japan. Biorąc pod uwagę, że prognozy nie zakładają jakiegokolwiek ruchu na stopach w wykonaniu Boj, zdecydowanie ważniejsze od samej decyzji może dla rynku okazać się oświadczenie polityki monetarnej oraz późniejsza konferencja prasowa.

Na godzinę 10:30 zaplanowana jest natomiast publikacja listopadowych wyników sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii.

· Poprzedni odczyt (m/m): -0,5%
· Poprzedni odczyt (r/r): 2,2%
· Prognoza (m/m): 0,3%
· Prognoza (r/r): 1,9%

Punktualnie o godz. 13:00 poznamy kolejną decyzję monetarną, tym razem Bank of England (BoE). Analitycy spodziewają się, że członkowie MPC jednogłośnie zdecydują o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie (0,75%). Zdecydowanie ważniejsza dla notowania funta szterlinga może zatem okazać się zaplanowana pół godz. później konferencja prasowa z udziałem prezesa banku.

Piątek

Mimo, że w piątek wiele osób odlicza już powoli godziny do weekendu, to jednak tym razem rynki nie dadzą nam odpocząć. Punktualnie o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dwa raporty: dot. sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia. Zdaniem analityków, bezrobocie wzrosło w listopadzie do 5,8% z 5,7% dotychczas.

Wraz z wybiciem godziny 10:30 Wyspiarze podzielą się finalnymi rezultatami wzrostu gospodarczego w III kwartale br. Wskaźnik ten obrazuje wartość rynkową wszystkich wytworzonych dóbr i usług w gospodarce przez określony czas. Prognozy przed tą publikacją zakładają wzrost dynamiki Produktu Krajowego Brutto (PKB) do 0,6% k/k (z 0,4% poprzednio) oraz 1,5% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego (wobec 1,2% poprzednio).

Cztery godziny później (14:30) podobny raport przedstawi także Bureau of Economic Analysis (Biuro Analiz Ekonomicznych USA). W tym przypadku rynki spodziewają się dynamiki wzrostu gospodarczego na poziomie 3,5%.

Równocześnie dane dot. Produktu Krajowego Brutto przedstawi także Urząd Statystyczny Kanady. Zdaniem analityków wzrost gospodarczy w Kanadzie uplasował się w październiku na poziomie 0,1%.

Jakby tego było mało, również o godz. 14:30 rynki poznają także wyniki sprzedaży detalicznej z Kanady. Szacuje się, że sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku o 0,1% a sprzedaż z wyłączeniem samochodów o 0,3%.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBlok po 22 – 14 grudnia 2018: EUR/USD, AUD/NZD
Następny artykułLiga Traderów VII: Finał – mecz numer 2
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here