Naga Markets

Tygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 7 maja, kiedy to nie poznamy ani jednej istotnej publikacji makroekonomicznej.Wtorek

Wtorkowa sesja również zapowiada się stosunkowo spokojnie. Tego dnia na szczególną uwagę zasługiwać będą zaledwie dwa raporty, z których pierwszy poznamy już w trakcie sesji azjatyckiej a drugi dopiero o godz.16:00.

03:30 AUD – Sprzedaż detaliczna
To publikowany przez Australian Bureau of Statistics (urząd statystyczny Australii) raport przedstawiający wyniki sprzedaży towarów i usług w punktach sprzedaży detalicznej. 

 • Poprzedni odczyt (m/m): 0,6%
 • Poprzedni odczyt (k/k): 0,9%
 • Prognoza (m/m): 0,2%
 • Prognoza (k/k): 0,5%

16:00 USD – Miejsca Pracy Dzięki Turystyce (JOLT)
JOLTs czyli Job Openings and Labor Turnover survey to przeprowadzana i publikowana przez amerykańskie Bureau of Labor Statistics ankieta, która pozwala ocenić sytuację na rynku pracy. Wskaźnik mierzy liczbę otwartych wakatów czyli miejsc pracy stworzonych, a jeszcze nie obsadzonych do ostatniego dnia roboczego miesiąca kalendarzowego. Jak to zazwyczaj bywa, im wyższy odczyt wskaźnika tym teoretycznie lepszy jest to sygnał dla waluty. Niższe wartości JOLTs będą z kolei niedźwiedzim sygnałem dla dolara. 

 • Poprzedni odczyt: 6,052 mln.
 • Prognoza: 6,173 mln.


Środa

Po stosunkowo spokojnej pierwszej połowie tygodnia, druga jego część zapowiada się już zdecydowanie bardziej interesująco. W trakcie środowej sesji poznamy m.in. dane dot. Inflacji producenckiej i zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych oraz decyzje monetarną RBNZ.

14:30 USD – inflacja producencka PPI
Wskaźnik inflacji producenckiej obrazuje zmiany poziomu cen ustalanych przez producentów produktów przemysłowych na różnych etapach procesu wytwarzania. Jego wzrost w ujęciu miesięcznym/kwartalnym/rocznym będzie powodował umocnienie lokalnej waluty, natomiast spadek wpłynie negatywnie na jej wycenę. 

 • Poprzedni odczyt (m/m): 0,3%
 • Poprzedni odczyt (r/r): 3,0%
 • Prognoza (m/m): 0,3%
 • Prognoza (r/r): 2,9%

16:30 USD – Zapasy ropy naftowej
Publikowany przez amerykańską EIA (Energy Information Administration) Weekly Petroleum Status Report obrazuje wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku a także dostarcza informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

 • Poprzedni odczyt: 6,218 mln. brk

20:00 USD – Decyzja w sprawie stóp procentowych
Na godzinę 20:00 zaplanowano publikację oświadczenia FOMC. Oświadczenie zawiera decyzję odnośnie wysokości stóp procentowych oraz komentarz na temat aktualnej sytuacji gospodarczej kraju, która miała wpływ na podjętą decyzję. Ankietowani ekonomiści spodziewają się, że po ubiegło-miesięcznej podwyżce stóp procentowych, Fed pozostawi stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.

 • Poprzedni odczyt: 1,75%
 • Prognoza: 1,75%

23:00 NZD – Decyzja w sprawie stóp procentowych
Na godzinę 23:00 zaplanowano publikację protokołu z posiedzenia RBNZ. Zawiera on decyzję odnośnie wysokości stóp procentowych oraz komentarz na temat aktualnej sytuacji gospodarczej kraju, która miała wpływ na podjętą decyzję. W tym przypadku analitycy nie spodziewają się jakiegokolwiek ruchu na stopach (stopy powinny zostać na poziomie 1,75%). Ogromny wpływ na notowania dolara nowozelandzkiego może mieć zatem treść samego protokołu oraz zaplanowana godzinę później konferencja prasowa.

Czwartek 

Czwartkowa sesja niemal w całości zdominowana zostanie przez istotne publikacje makroekonomiczne z Wielkiej Brytanii, choć na uwagę zasługiwać będzie również jedna paczka danych ze Stanów Zjednoczonych.

10:30 GBP – Wyniki produkcji przemysłowej
To publikowany przez urząd statystyczny Wielkiej Brytanii raport obejmujący dane o zmianie wielkości produkcji w sektorze przemysłowym, energetycznym, górnictwie i kopalnictwie Wielkiej Brytanii. 

 • Poprzedni odczyt: -0,2%
 • Prognoza: -0,2%

13:00 GBP – Decyzja w sprawie stóp procentowych
Na godzinę 13:00 zaplanowano publikację decyzji Banku Anglii w sprawie stóp procentowych i protokołu z posiedzenia MPC. Podobnie jak w przypadku RBNZ, analitycy również spodziewają się, że członkowie BoE liczbą głosów 7 do 2 zdecydują o utrzymaniu stóp procentowych na obecnym poziomie (0,50%). 

13:30 USD – inflacja bazowa CPI
Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych obrazuje kierunek (wzrost bądź spadek) oraz wielkość zmian cen dla konsumenta dóbr i usług. Jego wzrost w ujęciu miesięcznym/kwartalnym/ rocznym będzie powodował umocnienie lokalnej waluty, natomiast spadek wpłynie negatywnie na jej wycenę. Ze względu na dużą sezonowość cen żywności oraz dużą zmienność cen energii często pomija się te czynniki przy odczycie i podaje się również tzw. konsumencką inflację bazową.  

 • Poprzedni odczyt (m/m): 0,2%
 • Poprzedni odczyt (r/r): 2,1%
 • Prognoza (m/m): 0,2%
 • Prognoza (r/r): 2,2%

Piątek

Piątkowa sesja zapowiada się już zdecydowanie spokojniej. Mimo, że najistotniejszym wydarzeniem tego dnia będzie raport obrazujący sytuację na rynku pracy w Kanadzie, to nie zabraknie również danych z naszej rodzimej gospodarki.

14:30 CAD – Sytuacja na rynku pracy – odczyt za styczeń
To raport obrazujący stopę bezrobocia czyli ilość osób bezrobotnych wyrażoną jako procent całej siły roboczej oraz zmianę zatrudnienia czyli zmianę ilości osób zatrudnionych w kanadyjskich przedsiębiorstwach. 

 • Zmiana zatrudnienia: 32,3 tys.
 • Stopa bezrobocia: 5,8%
 • Prognoza: 20,0 tys.
 • Prognoza: 5,8%

Osoby interesujące się naszą rodzimą gospodarką może natomiast zainteresować zaplanowana na godzinę 10:00 publikacja finalnego rezultatu inflacji konsumenckiej CPI za kwiecień br. 


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


Poprzedni artykułEthereum napędza boom w branży komputerowej!
Następny artykułEuforia na rynku zbóż – raport surowcowy
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here