Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 29 października, kiedy to w kalendarzu makroekonomicznych nie ma zaplanowanej ani jednej, istotnej publikacji makroekonomicznej.

Wtorek

Wtorkowa sesja również nie zapowiada się zbyt emocjonująco. Jedną z ważniejszych publikacji, które poznamy przed południem bez wątpienia będzie raport z niemieckiego rynku pracy. Najważniejszy w tym przypadku będą dane dot. zmiany bezrobocia oraz stopy bezrobocia, która zdaniem analityków utrzyma się na dotychczasowym poziomie 5,1%.

Punktualnie o godz. 11:00 poznamy jednak zdecydowanie istotniejsze dane. Mowa tu o wstępnych wynikach dynamiki Produktu Krajowego Brutto (PKB) w strefie euro, w trzecim kwartale br. Prognozy przed tą publikacją zakładają, że wzrost gospodarczy w ujęciu kwartalnym utrzyma się na dotychczasowym poziomie 0,4% natomiast w ujęciu rocznym spowolni do 1,9% z 2,1% poprzednio.

Jedną z ostatnich publikacji makroekonomicznych, które poznamy tego dnia będzie wskaźnik zaufania konsumentów publikowany przez Conference Board. To raport sporządzany na podstawie badań ankietowych przeprowadzanych na próbie 5000 gospodarstw domowych. Badani udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące oceny bieżących i oczekiwań w stosunku do przyszłych warunków ekonomicznych, w tym zatrudnienia, dochodów, planowanych zakupów. Im wyższy odczyt indeksu tym bardziej optymistyczne odpowiedzi uzyskano w badaniu. Tym razem prognozy wskazują jednak, że po ubiegło-miesięcznym wzroście do jednego z najwyższych poziomów od 18 lat (138,4), wartość wskaźnika osunie się do 135,8 pkt.

Środa

W trakcie środowej sesji poznamy już zdecydowanie więcej publikacji makroekonomicznych. Już o godzinie 1:30 czasu polskiego opublikowany zostanie bowiem raport Australian Bureau of Statistics obrazujący dynamikę australijskiej inflacji konsumenckiej (CPI) w trzecim kwartale br. Wskaźnik ten obrazuje kierunek (wzrost bądź spadek) oraz wielkość zmian cen dla konsumenta dóbr i usług. 

· Poprzedni odczyt (k/k): 0,4%
· Poprzedni odczyt (r/r): 2,1%
· Prognoza (k/k): 0,4%
· Prognoza (r/r): 1,9%

Zdecydowanie ważniejsza będzie tego dnia jednak decyzja monetarna Bank of Japan. Biorąc pod uwagę, że prognozy nie zakładają jakiegokolwiek ruchu na stopach w wykonaniu Boj, zdecydowanie ważniejsze od samej decyzji może dla rynku okazać się oświadczenie polityki monetarnej oraz późniejsza konferencja prasowa.

Osoby interesujące się naszą rodzimą gospodarką może natomiast zainteresować zaplanowana na godzinę 10:00 publikacja wstępnego rezultatu inflacji konsumenckiej CPI za październik br. Konsensus przed tą publikacją zakłada, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w ujęciu miesięcznym o 0,2% a w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o 1,9%.

Godzinę później podobny raport przedstawi także Eurostat. W tym przypadku szacuje się, że inflacja w strefie euro, w ujęciu rok do roku wyniesie 2,2%. Jakby tego było mało, równocześnie poznamy także dane dot. stopy bezrobocia w strefie euro, która zdaniem analityków utrzyma się na poziomie 8,1%.

Wraz z wybiciem godziny 13:15 Automatic Data Processing (ADP) przedstawi także wyniki zmiany zatrudnienia. Raport ten przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym na piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS).

Poprzedni odczyt: 230 tys. · Prognoza: 187 tys.

Piętnaście minut później, a więc punktualnie o godzinie 13:30 poznamy także dane dotyczące dynamiki kanadyjskiego PKB. Jakby tego było mało, na godzinę 15:30 zaplanowano także publikację raportu amerykańskiej EIA (Energy Information Administration) dot. poziomu wielkości aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

· Poprzedni odczyt: 6,346 mln brk.

Czwartek 

Mimo, że w trakcie czwartkowej sesji obchodzić będziemy Dzień Wszystkich Świętych, to zagraniczne rynki wcale nie zwalniają tempa. Tego dnia poznamy bowiem kilka niezwykle istotnych publikacji, wśród których bez wątpienia najważniejszą wydaje się być decyzja monetarna Banku Anglii. Nim do tego jednak dojdzie, punktualnie o godz. 10:30 wyspiarze podzielą się jednak październikowymi wynikami wskaźnika PMI dla sektora przemysłu.

Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Group publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim. 

Raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca. 

Wskaźnik ten obrazuje aktywność sektora przemysłowego i opisuje aktualną sytuację w gospodarce.

Poprzedni odczyt: 53,8 · Prognoza: 53

Jak wspomniano już powyżej, punktualnie o godz. 13:00 poznamy decyzję monetarną BoE. Analitycy spodziewają się, że członkowie MPC jednogłośnie zdecydują o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie (0,75%). Zdecydowanie ważniejsza dla notowania funta szterlinga może zatem okazać się zaplanowana pół godz. później konferencja prasowa z udziałem prezesa banku.

Równocześnie, jak co czwartek poznamy także raport z amerykańskiego rynku pracy. Ekonomiści spodziewają się, że liczba zdeklarowanych wstępnie bezrobotnych spadnie do 213 tys. z 215 tys. przed tygodniem.

Jednymi z ostatnich, istotnych publikacji czwartkowej sesji będą wyniki amerykańskiego wskaźnika PMI obrazującego aktywność sektora przemysłowego w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy – o godz. 14:45 – opublikuje instytut IHS Markit, drugi natomiast – o godz. 15:00 – ISM. Jak zwykle w tym przypadku dla traderów z USA zdecydowanie większe znaczenie ma ten drugi.

Piątek

Mimo, że w piątek wiele osób odlicza już powoli godziny do weekendu, to jednak tym razem rynki nie dadzą nam odpocząć. Jak to zwykle bywa, pierwszy piątek miesiąca niemal nierozerwalnie wiąże się bowiem z publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy. Nim do tego jednak dojdzie, poznamy szereg danych z Australii, strefy euro i Wielkiej Brytanii.

Już o godz. 1:30 czasu polskiego Australian Bureau of Statistics (urząd statystyczny Australii) opublikuje raport przedstawiający wyniki sprzedaży towarów i usług w punktach sprzedaży detalicznej. 

Pomiędzy godziną 9:00 a 10:00 poznamy natomiast szereg licznych odczytów PMI z Niemiec, Francji, Polski, Hiszpanii, Włoch, Francji, strefy euro oraz Wielkiej Brytanii.

Jak wspomniałem już przed chwilą, najistotniejszy tego dnia będzie jednak raport z amerykańskiego rynku pracy, który poznamy o godz. 13:30. Jak zwykle w przypadku tej publikacji bywa, uwaga inwestorów skupiona zostanie przede wszystkim na danych dot. zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Szacuje się bowiem, że w październiku przybyło aż 190 tys nowych etatów co byłoby wynikiem zdecydowanie lepszym od poprzedniego (134 tys.).

Równocześnie podobne dane przedstawi także Urząd Statystyczny Kanady. W tym przypadku analitycy spodziewają się zmiany zatrudnienia na poziomie 10 tys. a więc zdecydowanie mniej niż przed miesiącem kiedy to przybyło 63,3 tys. nowych miejsc pracy. Mimo to, szacuje się, że stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie 5,9%.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKryptowaluty na weekend – Ukraina planuje w pełni zalegalizować kryptowaluty
Następny artykułNowe Ethereum? Na pytania dotyczące IOST odpowiada Kacper Żytkowicz.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here